V minulém článku jsme si sepsali takovou základní osnovu na téma, jak vybrat dron. Pokud jste jej nečetli, určitě se k němu vraťte a začněte jím. V tom jsme se soustředili na teorii samotného výběru a dnes vám přinášíme článek, ve kterém si můžete přečíst jaký dron vybrat. V tomto článku se budeme již více soustředit na jednotlivé modely a pokusíme se vysvětlit si alespoň základní rozdíly mezi nimi. Takže jaký dron vybrat?

Jaký dron vybrat?

Chci vůbec dron a bude mě to bavit?

Pokud jste ve fázi, že přemýšlíte, zda si vůbec něco takového pořídit, zvažte následující postup. Nejprve si promyslete, jestli by vás něco takového mohlo vůbec zaujmout. Hráli jste si někdy s autíčkem, lodí, ponorkou, stavebním strojem, letadlem, helikoptérou, … na dálkové ovládání?

  • Pokud ano a alespoň trochu vás to bavilo, odpověď zní naprosto jasně. Vůbec nad tím už nepřemýšlejte, protože dron si prostě musíte pořídit. K vašemu výběru se vrátíme za chvilku.
  • Pokud ano, ale nebavilo vás to, ještě to nic neznamená. Doporučili bychom neházet flintu do žita a zvolit stejný postup jako v dalším bodě. Nebo obětovat nějaký ten peníz a rovnou vyzkoušet něco pokročilého s GPSkou a kvalitní softwarovou základnou.
  • Jestli ne, máme pro vás stejné doporučení jako k bodu výše. Neházejte flintu do žita. Samozřejmě vše záleží jen na vaší výše zmíněné sebedůvěře a finanční situaci. V této fázi bychom vám upřímně doporučili navštívit náš článek s výběrem dronů do 20 USD nebo až do 50USD a objednat si něco do úplného začátku. Pokud vás to nechytne, máte zajímavý dárek pro někoho v rodině či okolí, který jistě potěší. Nebo jej rozsekáte, ale už jste v životě určitě přišli o víc a zas tak moc vás to mrzet nemusí. A třeba v hospůdce máte další zajímavý příběh k dobru.
  • Pokud ne a máte vyloženě fóbii ze všeho technického nebo třeba i nového, pak to v tuto chvíli není pro vás to pravé. Můžete tomu dát nějaký čas. Zvyknout si na to, že se toto stává součástí našeho života a později se k našemu článku vrátit.
  • Pakliže se odmítáte učit novým věcem, nerespektujete zákony a nařízení, neradi se chováte ohleduplně, ignorujete své okolí a odmítáte soukromí všech kromě vašeho vlastního, není létání s koptérami pro vás.

Při výběru nebo spíše při objednávce se pravděpodobně setkáte s možností výběru Mode1 či Mode2. To znamená, kterou páčkou vysílače (transmitteru, rádia, ale třeba i přijímače) budete ovládat otáčky rotorů (motorů, vrtulek). Častější varianta je Mode2, kde ovládáte otáčky motorů a otáčení kolem svislé osy levou páčkou a směr letu páčkou pravou.

Hodnota peněz je pro každého z nás jiná. Někoho bude mrzet ohnutá vrtulka za pětikorunu a jinému nebude vadit rozsekat klidně každý týden koptéru za několik desítek tisíc korun. Dle vaší sebedůvěry či finanční situace samozřejmě můžete jednotlivé “levely” libovolně přeskakovat.

Něco ověřeného, menšího a odolného

Pokud máte možnost létat například doma, v kanceláři, ve skladu, výrobní hale, či na menším dvorku s vysokým plotem, jednoznačně bychom vám pro začátek mohli doporučit například oblíbený model JJRC H36 a Eachine E010. Je levný, má po obvodu kryté vrtule a dokonce si jej postupem času můžete i trochu poupravit například instalací FPV kamerky. Samozřejmostí je kompletní dostupnost náhradních dílů a jejich nízké ceny. Pokud vás tento koníček zaujme, může vám toto dronítko zůstat i pro pozdější časy, kdy z vás již bude pokročilejší pilot.

JJRC H36

 

Je potřeba jen počítat s tím, že koptéry o této velikosti, váze a síle motorů nebudou moc odolné vůči povětrnostním podmínkám a celkově nebudou moc stabilní v letu.

Něco ověřeného, malinko většího a ještě odolnějšího

Pokud chcete létat spíše venku a cítíte se na útratu necelých 30USD za svou hračku, doporučili bychom vám námi testovaný GoolRC T6, který je prodáván také jako JJRC H31. Je opravdu odolný. Nevadí mu občasné zašlápnutí, ohnutí či přistřižení vrtulek, náraz do zdi nebo sem tam nějaký ten pád. Dokonce si poradí s lehkým deštěm a na nabití akumulátoru vydrží ve vzduchu až nějakých 8 minut. Opět je dostupnost náhradních dílů široká a jejich cena nízká. K tomuto kousku si můžete dokoupit i základní kameru, ale to zatím berte spíše jako možný bonus do budoucna.

V prvopočátku asi není ani třeba pořizovat všemožné náhradní díly a další výbavu v násobné hodnotě vaší první létající hračky. Sada náhradních vrtulek či nějaký akumulátor bohatě postačí. Vždyť nám zatím jde jen o zjištění, zda to pro nás má nějaký potenciál a také o získání základních návyků. Pokud vás taková aktivita bude bavit, vše si můžete dokoupit dodatečně a pokud nikoliv, tak již nemusíte pokračovat ve čtení tohoto našeho článku Jaký dron vybrat.

Úplný začátečník aneb létání mě baví, a co dál?

I v tomto případě bychom doporučili vybrat si zatím ještě další levnější dron. Nyní se posuneme o kousek dále a můžete navštívit například naše doporučení na Nejlepší drony do 50 USD nebo Nejlepší drony do 100 USD. Pro tuto fázi vašeho droního poznání bychom ještě mohli zůstat v kategorii dronů se stejnosměrnými motory (tzv. coreless).

Nyní již víme, že létání s koptérou nás baví a tak si pořídíme něco, co bude odolávat i lehkému vánku. Zjednodušeně tedy můžeme říci, že čím větší je diagonální vzdálenost motorů, jejich počet a výkon, tím větší stabilita za letu a tím i větší odolnost vůči větru. Samozřejmě to záleží i na gyroskopu, řídící jednotce, regulátorech, celkové hmotnosti i síle větru nebo třeba i přítomnosti pozičních systémů, ale jsme teprve na začátku, tak si tím nebudeme motat hlavu. Zatím se budeme soustředit na získání základních letových návyků a manuální ovládání koptéry. V této fázi bychom si dovolili doporučit zároveň zakoupit již minimálně jeden náhradní akumulátor a alespoň jednu sadu náhradních vrtulek.

//serve.affiliate.heureka.cz/js/trixam.min.js

Zajděte si někam kousek od civilizace a zkoušejte, co se do něj vejde a co zvládnete vy sami. Na první minutku, dvě, tři nebo i první akumulátor ponechte nastavení na pomalý režim a až poté přepínejte na rychlejší. Některé drony v těchto cenových hladinách se chlubí tím, že umí i různé další funkce než jen levitovat. Tyto funkce si určitě vyzkoušejte, ale nepočítejte s jejich stoprocentní funkčností (stále jsou to jen relativně levné hračky). Jen na vás musím trochu apelovat, abyste se hlídali při využívání funkce Headless Mode. Tato funkce se může zdát, že je maximálně vhodná pro začátečníky, ale opak je pravdou. Její nadměrné využívání má totiž velmi neblahý vliv na špatné návyky při létání. Místo toho abyste se naučili se svou koptérou orientovat a řádně jí ovládat v prostoru, nenaučíte se nic.

Něco ověřeného a odolného

Pokud si moc nevěříte, můžete zvolit druhou variantu z našeho prvního doporučení. Nabízí se tedy opět voděodolný GoolRC T6 alias JJRC H31.

Něco oblíbeného, skládacího a s integrovanou kamerou

Mezi velmi oblíbené kousky patří opět jednovaječná dvojčata s jinými jmény. Zde bychom si dovolili doporučit JJRC H37 Elfie / Eachine E50 / GoolRC T37. Pokud nemáte rádi černou ani bílou barvu, je tento kousek dostupný i v růžové variantě. Pozor na to, že rozdíl není jen v barvách. Kvalitnější a novější varianta přenáší obraz o rozlišení 720p. Tyto lítáky se ovládají pomocí telefonu/tabletu, které máte spárované skrze WiFi. Na displeji vašeho mobilního zařízení vidíte obraz z kamery a také základní ovládací prvky, skrze které svůj dron ovládáte. Opět i zde je solidní dostupnost náhradních dílů i jejich nízká cena. Jednou z hlavních předností těchto modelů je jejich skladnost. Protože disponují skládací konstrukcí a ramena s motory a vrtulemi snadno složíte do těla.

Něco kvalitnějšího s možností dokoupení kamery

Abyste to neměli moc jednoduché, přidáme vám ještě jeden ověřený kousek. Jedná se o poměrně oblíbený a také recenzovaný model XK X250. Ten je opravdu kvalitně zpracovaný, kompletně všechny náhradní díly jsou opět dostupné a můžete si jej zakoupit v několika verzích. K mání je varianta bez kamery, s kamerou a distribucí obrazu skrze WiFi do vašeho mobilního zařízení, nebo pomocí frekvence 5,8GHz do přibaleného displeje. Také můžete dokoupit a připojit další příslušenství v podobě bublifuku, fontánky, kanónu střílejícího plastové projektily, navijáku s košem nebo třeba jen kameru se záznamem na SD kartu.  O dalším možném vylepšení se dočtete na konci naší recenze, na kterou odkazujeme výše v tomto odstavci.

V této fázi vám doporučíme opravdu dostávat ze sebe i vašeho dronu maximum. Nezapomeňte velmi pozorně vnímat, jaký druh létání vás nejvíce naplňuje. Tady se již váš další pokrok stává závislý na tom, co vás opravdu naplňuje.

Tak už jsem i přistál/a a dokonce tam, kde jsem chtěl/a. Co teď?

Můžete zjistit, že vás manuální létání moc nebaví, ale chtěli byste v používání těchto technologií pokračovat například k natáčení rodinných sešlostí pro soukromé účely. Můžete se najít v akrobatickém létání. Také je možnost, že vás imponuje vysoká rychlost letu a třeba kličkování mezi překážkami. Další možností je, že vás drony třeba vůbec nezajímají, ale vnímáte a chtěli byste využívat jejich potenciál například v oblasti sdílení selfíček na sociálních sítích. Nebo vás sice létání baví, ale nemusíte se na nic z výše uvedeného specializovat. Všem těmto variantám se budeme ještě věnovat. Pokud si ale nebudete jistí, co že vás to vlastně baví nejvíce, můžeme opět doporučit studium našich doporučených Nejlepších dronů do 100 USD, Nejlepších dronů do 150USD nebo i Nejlepších dronů do 200USD. Opět záleží jen na vašem sebevědomí, odvaze či finanční situaci.

Koptéry prochází bouřlivým vývojem a jejich ovládání se stává stále jednodušší. Také možnost vaší volby a našich doporučení se stále více rozevírá jako pomyslné nůžky sociálních rozdílů. Výběr je ohromný. V těchto nižších kategoriích se výrobci snaží dělat své lítáky co nejuniverzálnější, aby zaujali co nejvíce potenciálních zákazníků. U těch vyšších tříd již tento přístup není vždy žádoucí, protože tam už zákazníci většinou přesně vědí, co chtějí a kompromisy nejsou namístě.

Univerzálové generující úsměv na tváři

Pokud stále nevíte, co by vás v budoucnu mohlo na létání s drony lákat nejvíce, má největší smysl letět zlatou střední cestou. V takovémto případě je asi nejlepší volbou dvojice koptér, které opět prošli naším testováním.

Jsou to JJRC X1 a XK X251. Dokonce si pro vás Jakub připravil i jejich vzájemné porovnání.

JJRC X1

Když bych se jejich základní vlastnosti snažil shrnout, napsal bych k jejich srovnání toto: JJRC X1 je o malinko stabilnější, vydrží na nabití možná i o trochu déle, má srovnatelný dosah a unese i lehčí akční kameru. Její oprava stojí víc, nelze vymýšlet moc úprav, je pomalejší, nemá takový švih, nenabízí zdaleka tolik možností individuálních uživatelských nastavení a je omezena komunikačním protokolem. Takže pokud neplánujete svému dronu dlouhou budoucnost a chcete něco pokud možno co nejjednoduššího, vyberte JJRC X1.

XK X251

XK X251 dostává příkazy z vysílače pomocí komunikačního protokolu Futaba S-FHSS. Tento protokol, nižší hmotnost, možnost dalších úprav, dostupnost dílů, také širší možnosti nastavení a uložení více přístrojů do kvalitního vysílače. To jsou argumenty pro zvolení právě tohoto modelu. Pro mě byla favoritem a nakonec i zvítězila XK X251. Nikdy jsem této volby nelitoval. Díky podpoře Futaby a skvělého rádia jsem získal možnost ovládat většinu svých oblíbených hraček z jednoho vysílače.

Pokud se chcete dále rozvíjet a pochopit více možností létání, logiky, techniky, nastavení a úprav, volte spíše XK X251. S modelem od XK Innovations budete mít možnost koupit si například do své rodiny lítáků i další modely a ty spárovat ke svému stávajícímu rádiu. Například pro dlouhé zimní večery, takové to domácí létání, opět možnosti úprav a nastavení nebo učení se třeba akrobatickému létání úžasný  a opět námi recenzovaný model XK X100, který sice na nabití nevydrží tak dlouho jako JJRC H36, ale dalšími plusy (jako například možnost letu v režimu 3D vhodnému pro akrobatické létání) vám to více jak násobně vynahradí.

XK X252

A pokud ani jedno není pro vás to pravé a rádi byste nějaký kompromis, zkuste se podívat po XK X252. Je to totiž svižný akrobat s integrovanou kamerou.

Akrobat

V případě, že vás zaujme létání, metání salt, kotrmelců, nejrůznějších otoček a ještě mnohem víc, je kromě XK X100 také skvělou volbou XK X350.

Svižník

Možností je spousta a opět záleží jen a pouze na vašich osobních preferencích, znalostech a požadavcích. V této fázi vašeho vývinu a vývoje nabízí jeden z nejlepších poměrů výkonu a vývoje značka Eachine. Například modely výrobních řad Eachine Wizard, Eachine Falcon nebo Eachine Racer. Testovali jsme sourozence modelu Eachine Racer 250 a to Floureon Racer 250. Tady v této kategorii je předpoklad budoucího létání s FPV brýlemi. Je to úplně jiný rozměr a nová dimenze létání s koptérami.

Kameraman

Další kategorií jsou drony s kamerou. Zde bych osobně očekával vyšší kvalitu natáčeného materiálu. Pokud chcete natáčet kvalitní videa, není tedy možné se na tyto kousky v tomto smyslu naprosto seriózně spolehnout. Ano, pořízená videa mají klidně rozlišení Full HD, ale ta jsou většinou celá roztřesená a jejich kvalita většinou stejně nestojí za moc. A uvědomte si, že se bavíme o rozlišení minimálně 5Mpx.

Zde se nabízí od nejlevnějšího například YiZhan Tarantula X6 s možností volby kamery. Základní verze nemá žádnou, střední má 2Mpx a ta vyšší disponuje 5Mpx. Tady bychom doporučili již jen a pouze tu nejvyšší. Kamera je v této třídě tradičně umístěna na antivibrační podložce, ale to by nám v této kategorii mělo dostačovat. Dalším dronem k doporučení se nabízí například Syma X8HG. Ta má taktéž rozlišení snímače kamery 8Mpx  a také zvládá natáčet FHD videa. nyní je k mání již i její nástupce Syma X8SW s WiFi a nebo levnější sourozenec bez WiFi Syma X8SC.

Pokud máte již vyšší nároky, mohl by vás zaujmout JYU Hornet S zmíněný o dva odstavce níže.

Pak je ještě v nabídce několik koptér, které nemají kameru integrovanou, ale mají dostatečně silné motory, aby unesly tu vaší akční kameru. Doba letu na jedno nabití s touto zátěží nebude ani 10 minut a musíte počítat s tím, že další peníze budete mít v té kameře, kterou ale budete moci využívat i jinak. Mezi takové kousky může patřit například Tovsto Aegean V2 nebo MJX Bugs 3.

Selfiemaker a cestovatel

Pokud uvažujete o dronu s kamerou a jste teprve na počátku droní cesty, mohlo by vás zaujmout dronítko Hubsan X4 H501A, Tento kousek se neovládá pomocí vysílače, ale skrze vaše mobilní zařízení. Má kameru o FHD rozlišení a pár zajímavých funkcí, které vám pomohou buď lépe vybrat do budoucna nebo býti dostatečně univerzální. Máte totiž dále možnost zůstat v tomto smyslu u univerzála, pokračovat s plnohodnotným dronem s kamerou či moderním selfie dronem. K dostání je ve více verzích s obyčejným vysílačem Hubsan X4 H501c, nebo námi testovaný Hubsan X4 H501s i s rádiem s displejem. A pak je k mání ještě jedna verze s ještě lepším ovladačem.

Univerzál s kamerou

V této kategorii bychom si dovolili doporučit například model JYU Hornet S. Ten je schopen letu rychlostí až 120km/h a prodává se v několika verzích. Například i bez rádia, kamery a vysílače. Také jsou k dispozici verze s obyčejnou FPV kamerou, stejnou FPV kamerou s FPV brýlemi a také s 4K kamerou na gimbalu. Kamery jsou výměnné ve formě zásuvného modulu a dostupné i k zakoupení samostatně a tak je možné si tento kousek dodatečně dovybavit. I dostupnost náhradních dílů je dobrá a nabídka široká.

Také by se zde mohl hodit výše zmíněný Hubsan X4 H501s. Jednotlivé kategorie s v této fázi ještě mohou poměrně dobře prolínat.

Základy ovládání drona už zvládám

V této třídě se pohybujeme již při ceně okolo 200 dolarů do 300 dolarů. Zde je už opravdu třeba vědět, kam chcete dále svůj koníček směřovat. Odtud bude výběr vašeho dalšího lítáku stále méně a méně o kompromisech. Ač máme různé priority a možnosti, málokdo z nás je tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat levné hračky.

V této fázi již budete muset být větší či menší kamarád s počítačem. A to nejen kvůli nastavení, ale taktéž kvůli zpracování výstupních dat.

Univerzál

Od nyní dále je již pro natáčení z koptéry umístění kamery na stabilizovaném závěsu (gimbalu) naprostá nutnost. Tento závěs s kamerou je zpravidla uchycen na antivibrační podložce. Ta je naprostou nutností, protože například motory s vrtulemi generují silné vibrace a ty jsou ještě navíc podpořeny větrnými proudy. Takový gimbal je aktivní člen, který má na starosti vyrovnávat náklony a je vybaven několika motory v závislosti na počtu stabilizovaných os. Takový gimbal tedy potřebuje napájení elektrickým proudem a má veliký vliv na kvalitu výsledného videa.

Zde bychom nabídli například Eachine Pioneer E350, který je vybaven i GPSkou. S rezervou unese akční kameru, která není součástí balení. Můžete tak kameru měnit bez nutnosti výměny celého dronu. Takže pokud například s tímto strojem dosáhnete takové úrovně, že vám již může i dlouhodobě vyhovovat, můžete si vyměnit jen kameru.

Špatnou volbou by nemusel být SMD Red Arrow. Je to opět velmi zajímavý kousek, který nabízí řešení vše v jednom a ještě navíc v kompaktním a skládacím těle. V zadní části této koptéry naleznete i displej například pro přehrávání zaznamenaného obrazu na paměťovou kartu. Součástí balení je displej, na kterém okamžitě vidíte pořizované záběry. Jediná věc na zamyšlení je ta, zda vám bude dostačovat pořizovaný záznam o rozlišení 1280 x 720 při 30fps ve formátu AVI.

I tady si dovolíme nabídnout stejný stroj jako v předchozí fázi v sekci Univerzál s kamerou, což je JYU Hornet S. K dispozici jsou i nějaké možnosti rozšíření jako třeba dva druhy kamer, které jsou i samostatně dokoupitelné. První je vhodná pro FPV létání a druhá je umístěná na gimbalu s rozlišením 4K a výstup z této již bude na vyšší úrovni. Může se tak tento stroj hodit k vyřádění se nad polem, udivení sousedů a kamarádů, až po natočení vašeho výletu pro soukromé účely.

Akrobat

Nabízíme pro vás celkem jednoznačnou volbu WLtoys V383 nebo jeho bratříčka XK Assassin X560. Jeho ovládání je poměrně blízké akrobatickým helikoptérám. I když vás nic takového přímo neoslovuje, přečtěte si náš článek a shlédněte přiložené video. Pak se vám velmi pravděpodobně zachce najít si třeba na Youtube nějaká videa s tímto strojem v akci, opravdu to za to stojí.

Svižník

Zde je již podpora FPV naprostou nutností. A odtud je již potřeba klást stále větší důraz na jednotlivé komponenty. Bez nastavování skrze PC se již vůbec neobejdete. Řídící jednotka (FC – Flight Controller), regulátory (ESC) a motory musí už být konstruovány k téměř závodním účelům. FC dává povely na regulátory a ty musí co nejrychleji usměrňovat tok elektrického proudu. Motor musí být schopen co nejrychleji měnit své otáčky nebo smysl otáčení a na to má vliv například jeho setrvačnost. Čím “ostřejší” motor, tím dražší konstrukce i materiály. Také je zde již potřeba podstatně hlubších znalostí, vědomostí a dovedností, protože se nyní již přibližujeme opravdovým závodním dronům.

Nabídli bychom například Eachine Racer 180 s naklápěcími rameny. Základní specifikace jsou motory 2205 2350KV, ESC 20A BLHeli, FC F3 6DOF, aku 4S, 30C, 1100mAh, kamera 1000TVL CCD, přenos obrazu 350mW, 5,8GHz, 40 kanálů.

Velmi zajímavou možností je Eachine V-tail 210, jež nedávno výrazně zlevnil. Prakticky se jedná o klon Kestrel Horus za zajímavý peníz. Motory 2205 2300KV, ESC 20A (10s burst 30A), FC F3 EVO, aku 4S, 35C, 1500mAh, kamera FHD CMOS, přenos obrazu 200mW, 5,8GHz, 40 kanálů, OSD.

Pro ty odvážnější pak lze ještě nabídnout Ideafly Grasshopper F210. Motory 2205 2300KV, ESC 30A (burst až 40A) BLHeli, FC F3 10DOF, aku 4S, 45C, 1300mAh, kamera 700TVL, PAL, přenos obrazu 200mW, 5,8GHz, 40 kanálů.

Tyto kousky ale dorazí plně provozuschopné a tak obvykle nebývá potřeba jejich nastavování před prvním vzletem. Pokud vás tento segment začne bavit a naplňovat, budete si ale muset tyto schopnosti osvojit. Také bude potřeba mít již k dispozici větší množství náhradních dílů a mít pozitivní vztah k hrotové pájce. Tyto stroje jsou schopné dosahovat poměrně vysokých rychlostí a tak podstatně snadněji dojde ke kolizi s nějakou překážkou.

Kameraman

Zajímavou volbou by mohl být například UP Air One, který můžete nakoupit s kamerou 2K nebo 4K. Ta je zavěšena na dvouosém gimbalu. Za vaše peníze můžete obdržet solidní dosah, výdrž, přenos obrazu na displej rádia, zajímavé funkce včetně těch bezpečnostních i duální poziční systém.

Zajímavou volbou by mohl být i FreeX MCFX – 01, který nabízí podobné vlastnosti jako UP Air. Tento je ale levnější, protože je bez kamery.

Další zajímavou možností by mohl být XK X380, který se dá zakoupit v několika verzích lišících se výbavou pro natáčení. Věnovali jsme mu již také celý článek a tak si jen v rychlosti shrneme, že nabízí dlouhou výdrž na nabití, solidní dosah a GPS, širokou nabídku náhradních dílů.

Zajímavými možnostmi by ještě mohli být například Cheerson CX-20 nebo Walkera QR350 PRO. Tyto ale v očekávané cenové hladině koupíte v základní výbavě a tudíž bez kamery i gimbalu a tak by si možná zasloužili umístění mezi univerzální drony.

Selfiečkář pro moderního človíčka

Sociální sítě stále ještě frčí a mnoho lidí by bez nich ztratilo smysl života. Nejen pro tyto lidičky jsou v nabídce následující stroje. Ty se totiž mohou hodit pro ty z nás, kdo rádi a často cestujeme nebo sportujeme a je tedy u nich kladen větší důraz na skladnost a přenosnost. U těchto dronů bych doporučil klást větší důraz také na funkční výbavu, která by měla obsahovat například Follow Me a podobně.

Pro ty kteří svůj dron nepotřebují přenášet v zadní kapse obtažených džín je možné doporučit opět Hubsan X4 H501A, ke kterému si budete moci dopřát i ještě kvalitnější ovladač s displejem, než jak tomu bylo u bratříčka H501S.

O něco dráže je možné zakoupit si opravdu kompaktní koptéru o které jsme již opět dříve psali. Je to ONAGOfly 1 Plus, který je například vybaven i GPS nebo WiFi.

Po cenové stránce je na tom podobně i Zerrotech Dobby. Jedná se o skládací kousek, který je ve světě velmi oblíbený a jeho nástupce jej již v přípravě. Řídící elektronika byla použita Qualcomm Snapdragon 801, ovládá se skrze aplikaci z vašeho mobilního zařízení. Zvládá dokonce i hlasové povely a umí metat přemety. Nechybí zde ani duální poziční systém GPS / Glonass.

Začátky jsou za námi a požadavky se zvyšují

V této chvíli se dá předpokládat, že sami máte již více strojů a poměrně bohaté zkušenosti. Nemusí to tak však nutně být. Čím vyspělejší stroj, tím dokáže být v plnění svého úkolu samostatnější. I v této části vám nabídneme ke studiu náš výběr koptér do 500 USD a pak i výběr nad 500 USD.

Univerzál

Opět začněme něčím univerzálnějším, co umí od všeho trochu, ale na druhou stranu nic úplně stoprocentně.

Do této kategorie se hodí například poměrně hodně oblíbená Walkera Aibao / Airbot. Umí natáčet v solidní kvalitě, létat poměrně svižně, ale také nabídne i dostatečnou podporu pro začínající piloty. Její součástí je aplikace MR Drone, díky které se můžete naučit ovládat svůj stroj, aniž byste riskovali jeho rozbití. O této aplikaci si u nás můžete přečíst i v druhé části článku o Walkeře Runner 250.

Parrot Bebop je také velmi zajímavý počin, který umí ledacos a bude vás bavit svou univerzálností. Pokud si jeho ovládání budete chtít pěkně užít a případně se více věnovat i natáčení, doporučíme vám pořídit si jej s ovladačem jménem Skycontroller. Dokonce je na trhu již ve druhé evoluci a každý si bude moci vybrat tu správnou specifikaci pro sebe. K mání je i FPV verze s brýlemi.

Traxxas Aton Plus je jeden z posledních univerzálů. Koptéra disponuje třemi letovými režimy film/sport/expert. Režim film lze považovat i za vhodný pro začátečníky. Pokud odpojíte dvouosý gimbal, můžete se vyřádit dosytosti a v režimu expert atakovat rychlost až 90km/h. K dispozici je akumulátor s kapacitou 5000mAh a také GPS. Jediné, co budete muset mít je vlastní kamera.

Závodník

Nabídneme pár kousků na zamyšlení, ale zde je možností už opravdu veliká spousta a hlavně je tu varianta postavit si koptéru dle vlastních požadavků. Toto ale není jediný segment, kde se může stavba vlastní koptéry a tak si na konci článku ještě něco k tomuto tématu vrátíme.

Walkera F210 3D Edition je ucelené a kompletní řešení od ověřeného výrobce. Nabízí všechny potřebné komponenty a možnosti, které byste u tohoto druhu mohli očekávat. Výhodou tohoto řešení je relativně kompaktní stavba a mrštnost. U této varianty je přítomna i podpora 3D režimu, která zaručuje zábavu v akrobatickém stylu.

Walkera Furious 320 od stejného výrobce, ale tentokráte těžká váha s brutálním výkonem a bez podpory 3D režimu.

TBS Vendetta je dílem partičky nadšenců, kteří se mimo jiné věnují závodění v Drone Champions League věnuje i dalším výdělečným činnostem. Napsali jsme o tom všem pro vás celý článek a ten proložili videi.

Akrobat

Tyto stroje jsou plně manuální a právě proto nabízejí takovou zábavu pro piloty. Zde je k mání model se jménem Curtis Youngblood Stingray 500. Je to opravdový masakr a radost vidět tento stroj v akci. A co teprve, když si jej nadšenci vylepšují a dál různě upravují.

Kameraman

V této kategorii ještě musíte udělat sem tam nějaký ten kompromis, ale moc jich už nebude. Dlouhá výdrž na nabití nad 20 minut, dosah minimálně 1km, poziční systém, nějaký ovládací software a kvalitnější kamera zavěšená na tříosém gimbalu. To bychom zde již očekávali, ale záleží na požadavcích každého jednoho z vás.

Simtoo Dragonfly je zajímavý dron vhodný pro cestování a natáčení. Jeho skládací konstrukce má své výhody hlavně ve skladnosti. Můžete si jej dopřát i s GPS náramkem, díky kterému vás bude schopen následovat a natáčet. Opravdu solidní funkční výbava, dobrá výdrž na nabití . Kamera s rozlišením až 4K je zavěšena na 3 osém gimbalu. Náhled natáčené scény si můžete nechat zobrazovat na vašem mobilním zařízení připnutém v držáku na rádiu.

Xiaomi Mi Drone je kompletní řešení od oblíbené značky, která má portfoliu všechno možné od vařiče na rýži, přes fitness náramek až po telefony. Kamera je zavěšena na 3 osém gimbalu a koptéru si můžete pořídit se dvěma druhy kamer a to FHD a 4K. Před objednáním si ještě promyslete, že se jedná o první počin této značky a tomu zatím také odpovídá funkčnost ovládací aplikace.

Pak je zde ještě třeba model XK X500, který je silný, robustní a vybavený GPSkou. K sehnání je varianta bez kamery a gimbalu, takže si jej budete moci dovybavit přesně takovými, které budou plně odpovídat vašim požadavkům.

Asi nejucelenějším zařízením je DJI Phantom 3 Standard, který je nejlevnějším strojem v nabídce DJI. Nedávno jsme uveřejnili článek se srovnáním parametrů s modely Advanced, Professional a Phantom 4, který se před časem již také přestal vyrábět. Mezi hlavní výhody této koptéry patří to, že je velmi rozšířená. Díky tomu se na ní vyrábí velké množství příslušenství a existuje spousta rad a návodů k jejímu používání. Jejich největší výhodou je její “blbuvzdorné” ovládání, díky kterému si s nimi poradí i úplný amatér / začátečník. K plnohodnotnému využívání je potřeba ještě dokoupit zobrazovací jednotku, přes ktrou je dron ovládán (mobil, tablet nebo specializovaný displej).

Selfiečkář

Zde bychom jako jednu z možností nabídli Yuneec Breeze 4K. Oblíbený výrobce, poměrně kvalitní hardware, solidní softwarová výbava, kompaktní konstrukce. Co víc si přát?

Geniusidea Follow je další možností. Pohání jej Snapdragon 801, kamera se snímačem od Sony umí až 4K, WiFi, GPS/Glonass, optika, sonar, 2 akumulátory v balení, Follow Me, POI, Panorama a mnoho dalšího.

Wingsland S6 je oproti dvěma předcházejícím o něco kompaktnější díky skládací konstrukci. Kamera také disponuje stejným snímačem od Sony a zvládá 4K. Láká i na solidní softwarovou výbavu, několik barevných provedení a možnost připojování dalšího příslušenství v podobě například přísvitu, kanonu, displeje, či senzoru pro rozpoznání překážek.

Chci už něco pořádného

Univerzál/selfiečkář

Tady vám nabídneme snad úplně nejuniverzálnějšího drona, který je v nabídce a zvládá od každého trochu. Také je to snad nejdražší univerzální koptéra, která je k dostání. DJI Mavic PRO. Napsali jsme toho o něm stohy a to proto, že je to opravdu dobrý dron. Umí létat poměrně svižně, umí natáčet skvělá videa, má opravdu solidní softwarovou výbavu a k tomu jeho skládací ramena a relativně kompaktní tělo. Ať se již chcete více zaměřit na natáčení, či poletování pro zábavu, doporučíme zakoupit jej v sadě Fly More Combo, která obsahuje 3 akumulátory, tašku pro přenos, nabíječku pro čtyři akumulátory či nabíječku do 12V zapalovače v autě.

Kameraman

Zde je výběr poměrně široký a opět jde jen o to, co chcete, co potřebujete a kolik jste za to ochotní utratit. Tyto drony již disponují poměrně pokročilejšími technologiemi včetně ovládacího softwaru a tak s ním mohou po krátkém zaučení létat i úplní začátečníci. Kvalitní kamera zavěšená na tříosém gimbalu, pokročilý ovládací software a široké možnosti nastavení jsou to, co v této kategorii budete chtít.

DJI Phantom 3 Advanced již není v nabídce oficiálního storu, ale sem tam se dá pořídit u některého obchodníka. Opět doporučíme studium připravené tabulky v článku věnujícího se srovnání jednotlivých modelů řady 3 a základní 4. V případě této volby vám se začátkem s těmito stroji může pomoci článek s videonávody od Tondy DJI. Také vás můžeme odkázat na naše recenze DJI Phantom 4 nebo DJI Mavic Pro v balení Fly More Combo.

//serve.affiliate.heureka.cz/js/trixam.min.js

Několikrát jsme se z různých zdrojů měli možnost dozvědět, že se v tomto případě jedná o nejlepšího drona pro osobní použití. DJI Phantom 4 PRO je vybaven 4K kamerou s 1″ snímačem, která je schopna zaznamenávat slow motion ve FHD a 120fps. Disponuje také chytrou elektronikou a snímači pro let uvnitř mimo dosah GPS.

//serve.affiliate.heureka.cz/js/trixam.min.js

Další zajímavou volbou může být Yuneec Typhoon Q500 4K. Disponuje opět solidní funkční výbavou, která poslouží i selfiečkářům. Jednou z jeho výhod je, že 4K kameru CGO3 můžete i s gimbalem vyjmout a přidělat na přibalený držák a vyrazit natáčet z ruky. Dalším pozitivem je kompletní balení včetně ovladače s displejem. Takže oproti produktům DJI nebudete za nic takového již muset utrácet své další peníze. Z doporučené trojice je nejlevnější a nabízí opravdu skvělý poměr ceny a výkonu.

Akrobat

Pokud vás ani toto neuchvátí, zkuste se porozhlédnout například po platformě TDP-MR (Manta Ray). Tato platforma může být vybavena pohonem elektromotrem, nitrem nebo i dvoutaktem!

Stavba

Pokud však nenajdete to pravé splňující vaše potřeby, můžete si postavit vlastní koptéru nebo si jí nechat postavit. Zde již budete limitováni jen vaší ochotou utrácet a fantazií. Můžete si chtít postavit drona závodního, akrobatického nebo k natáčení. Na tyto drony naleznete díly i návody téměř kdekoliv. Samozřejmě to vyžaduje malinko odbornější znalosti, ale nic co by se nedalo naučit. Pomoci s tímto by vám mohla i série našich článků o stavbě jedné závodničky. Jak postavit dron – výběr dílů, montáž a nastavení Clenflight. Stavba takové koptéry má výhodu v tom, že si můžete postavit koptéru splňující naprosto přesně vaše požadavky. Mohou na ní být zavěšeny čidla a snímače jen pro vaše potřeby, můžete si jí dovybavit například kamerou s termovizí a klidně i padákem.

V posledních měsících se ale i situace v tomto segmentu trhu začíná měnit a už vznikají i “mainstreamové” stroje, které lze přizpůsobovat dle libosti. Ale o tom zase třeba někdy příště.

Mezi další možnosti vlastní stavby je například 3D tisk jako takový. I u nás jste si již mohli přečíst články o tisku klonů DJI Mavic nebo DJI Inspire.

Závěr

Existuje mnoho dalších koptér k zakoupení, které jsou již při své ceně nad 50.000Kč určeny pro konkrétní aplikace. A v těchto případech předpokládáme, že jejich potenciální zákazník bude přesně vědět co chce.

Pokud jste si nevybrali z námi nabízených možností tak nesmutněte. Věříme, že to pro vás nebylo nic jednoduchého, ale doufáme, že již nyní víte, jak vybrat dron sami i z velmi široké nabídky všemožných lítáků na trhu.

Klidně nám napište na web pod článek, na náš Facebookový profil, na Google+, na Twitter či kamkoliv jinam, kde s námi obvykle komunikujete své požadavky, nároky, dispozice, ale i své dosavadní zkušenosti a my vám rádi odpovíme v rámci našich zkušeností, znalostí a dovedností.

 

Bonus

Připojíme ještě pár zajímavostí, abychom vám trochu zamotali hlavu, když v tom konečně začínáte mít jasno.

Křídlo

Parrot Disco je zajímavé a ucelené zařízení, se kterým se můžete prohánět po dědině. Můžete zakoupit i sadu s FPV brýlemi, což může být skvělý argument pro vašeho miláčka, aby viděl/a kudy kam a jak letíte a jak úžasné pohledy to skýtá.

Team Black Sheep má v prodeji druhý kousek, na který upozorňujeme v tomto příspěvku a to TBS Caipirinha. S tímto můžete svištět nad krajinou, zaznamenávat krásné průlety a celkově to má smysl. Obzvláště, pokud své drahé polovičce argumentujete, že z toho také něco může mít.

Vodník

Swellpro Splash je frajeřina pro kdekoho. Umí to plavat, potápět se, vznášet se, nabírat, pouštět a ještě mnohem více. Nezapomeňte si přečíst články s doporučenými Nej drony nad 500 dolarů.

Powerray je opravdu zajímavé a ucelené řešení pro rybáře. Umí to nalákat rybičky, zobrazit situaci pod hladinou a tím i navnadit všechny rybičky v okolí.