Po dlouhé době k nám opět přiletěl dron a tak jsme se rozhodli jej otestovat. Dron se k nám dostal od čínské společnosti Hubsan a jedná se o druhý nejlépe vybavený stroj v nabídce. Hubsan FPV X4 Brushless (H501S) je disponuje mnoha užitečnými funkcemi, které ulehčí let i začátečníkům.

Hubsan FPV X4 Brushless je dostupný ve dvou barevných variantách a jak jste si již určitě všimli, máme k dispozici bílo-zlaté provedení. To je dle mého více povedené než zlatá varianta a také je lépe vidět. Hubsan FPV X4 Brushless lze momentálně pořídit za cenu okolo 300 dolarů. Vyplatí se do něj investovat?

Specifikace:

  • hmotnost: 410 gramů
  • rozměry: 22 x 22 x 7 cm
  • kamera: 1920 x 1080/30 fps
  • motory: bezkartáčové, KV1650 PM1806
  • kapacita baterie: 2300 mAh, doba letu až 25 minut
  • dosah: 300 metrů
  • ostatní: GPS, barometr, headless mód, follow me, 5,8 GHz FPV, automatický návrat domů

OBSAH BALENÍ

Bílá krabice působí elegantně a může připomínat balení od DJI. Uvnitř je kromě dronu také vysílač s integrovaným 4,3 palcovým displejem, nabíječka, microUSB kabel, dvě sady vrtulí, klíč k upevnění vrtulí a anglický návod. Přiložený microUSB kabel slouží k upgradu softwaru a pasuje do zdířky, která je schovaná pod krytem baterie. Na ovladači je pak ješte slot pro miniUSB, kabel ovšem hledám marně.

K letu je nutno dokoupit ještě 4 x AA baterie a microSD kartu pro záznam videa.

KONSTRUKCE A ZPRACOVÁNÍ

Konstrukce, jak můžete vidět na fotografiích, ničím nevybočuje ze zavedených standardů. Jedná se o kvadrokoptéru, takže jsou zde čtyři ramena a na konci každého z nich jeden bezkartáčový motor a vrtule. Hubsan FPV X4 Brushless je zpracován z pevného, na dotek příjemného plastu. Hubsan zde zvládl práci na výbornou a není co vytknout. Vše naprosto přesně lícuje, nic nevrže.

Vpředu, na nose kvadrokoptéry, je umístěna FullHD kamera. Bohužel je napevno a tak s ní nelze pohybovat a stabilizace je tak nulová. Snad se v budoucím updatu dočkáme alespoň softwarové stabilizace. V zadní části jsou dvířka, která skrývají prostor pro baterii. Panty vypadají pevně a do budoucna by tak nemělo hrozit jejich poškození.

Zpracování vysílače už není tak luxusní jako samotná kvadrokoptéra. Plastová imitace kůže působí levně, ale ergonomicky je vysílač naprosto v pořádku. Displej je čitelný i za slunečného dne. Jeho rozlišení se mi zjistit nepodařilo, ale bůhvíjak veliké nebude. Rastr je jasně viditelný, ale neberte to jako nevýhodu. Displej je jen orientační a vyšší rozlišení by jen zvyšovalo energetickou náročnost. Na displeji se zobrazuje náhled z kamery dronu, stav baterií, GPS souřadnice, výška, rychlost, aktivované funkce atd..

Na vysílači jsou kromě klasických páček i přepínače na GPS a automatický návrat domů. Headless mód a Follow me se aktivují stisknutím páček. Vše je intuitivní a snadné. Na boku je miniUSB zdířka pro budoucí aktualizaci firmwaru, slot na paměťovou kartu a vstup pro připojení FPV brýlí.

DSCN4346

Ovladač je univerzální a lze zvolit mezi módem 1 a 2. Podpora karet je garantována do kapacity 32 GB, přesto nebyl problém ani při použití 64 GB microSD karty.

Dron se díky malým rozměrům snadno vejde i do batohu a tak jej můžete přibalit i na kratší výlet.

LET A VŠE KOLEM NĚJ

Po úspěšné kalibraci senzorů je stroj připraven k prvnímu letu. Je nutné si pohlídat stav baterií. Při prvním letu se mi během chvíle, vinou vadných baterií ve vysílači, vypnul vysílač a lovit splašený dron nebylo vůbec snadné. Naštěstí jsem první let absolvoval doma, takže dron neuletěl nikam daleko a napáchané škody byli jen estetického rázu. Po zakoupení kvalitních baterií už všechny další lety byly v pořádku a ke ztrátě signálu nedošlo.

Ikonky ukazují plné baterie, takže startujeme motory, stoupáme a čekáme, co dron bude dělat. GPS je prozatím vypnutá a dron se vznáší téměř na místě. Pravda, čekal jsem, že dron díky barometru udrží výšku lépe a nebude tak kolísat, ale není to nic hrozného. Se zapnutou GPS je to ale mnohem lepší a Hubsan FPV X4 Brushless se i po násilném odklonění vrací zpět na místo.

Po pár letech a několika nabíjecích cyklech je čas vyzkoušet všechny funkce, které Hubsan FPV X4 Brushless nabízí. Začínáme u headless módu. Mačkám tedy příslušnou páčku, na displeji se zobrazí zpráva o aktivaci. Nyní je jedno jakým směrem má kvadrokoptéra nos. Nakloněním páčky od nás vždy poletí dron dál, nakloněním páčky k nám se vrací. Headless mód funguje bez sebemenšího zaváhání.

Dále je tady tlačítko Home. To v případě nesnází zajistí návrat na místo vzletu. Mačkám jej tedy a čekám, co se bude dít. Dron mírně začne stoupat, zastaví se a během chvilky zahájí návrat. Opět vše funguje tak jak má. Jen si dejte pozor na překážky jako jsou stromy, dráty vysokého napětí atd.. Dron se jim sám nedokáže vyhnout a někdy bude nutný váš zásah.

Použití funkce Follow me je u nás legislativně zakázáno, ale myslím, že bude vše fungovat spolehlivě jako doposud. Přikládám alespoň video, nalezené na Youtube, kde je tato funkce testována.

Ovládání je citlivé tak akorát a pokud již máte nějaké zkušenosti s létáním, tak si zvyknete během okamžiku. Jestliže zkušenosti nemáte, tak tento okamžik bude o trošku delší.

V případě ztráty signálu z vysílače, pokud je dostatečně silný signál GPS, by měl dron zahájit automatický návrat. Za celou dobu testování byl naštěstí signál stabilní a bez výpadku, takže tato funkce zůstává neotestována. Musíme věřit výrobci, že mluví pravdu a dron bezpečně přistane tam, kde má.

Doba letu na baterii se pohybuje v rozmezí 15 – 25 minut v závislosti na povětrnostních vlivech, době natáčení, GPS atd.. Tato hodnota je slušná a srovnatelná s drony DJI. Hubsan se zde tedy stydět nemusí. I přes poměrně dlouhou výdrž, bych zvážil nákup náhradní baterie, protože těch průměrných 20 minut uteče jako voda. Doba nabíjení je zhruba 150 minut.

Opět mi nepřálo počasí a venku foukal docela nepříjemný vítr, přesto jsem se vydal dron proletět a natočit pár videí do recenze. Dron byl i za těchto podmínek ovladatelný, ale přesto jsem se neodvážil letět někam dál.

Tyto videa jsou ke stažení zde.

 

KAMERA

Hubsan FPV X4 Brushless zvládá natáčet videa v maximálním rozlišení 1920 × 1080 (Full HD) při 30 fps. Rozlišení fotografií je taktéž 1920 x 1080 pixelů. Kameře, bohužel, chybí jakákoli stabilizace. Snažil jsem se vypátrat více informací o snímači, jeho výrobci a rozlišení, ale nepodařilo se mi to.

Ve videu je občas patrné chvění, způsobené vibracemi motorů a záběry jsou často neostré. Jedná se však stále o hračku a tak lze leccos odpustit. Pro profesionálnější užití jsou tady jiné stroje.

Přikládám i videa a fotografie v plném rozlišení.

ZÁVĚR

Koupit či ne? Toť otázka. Dron Hubsan FPV X4 Brushless je kvalitně zpracovaný a během testování fungovalo téměř vše tak jak jsem očekával. Menší výtku mám jen k  mírnému kolísání výšky a také ke kameře. Jak jsem výše zmínil, tak jí chybí stabilizace a záběry, vzhledem k ceně dronu, by mohly být o fous lepší. Hodně se mi ale líbí výdrž baterie (v průměru cca 20 minut) a malé rozměry, díky kterým lze dron snadno přepravovat i v batohu a natočit si tak zajímavá místa na cestách.

Ještě jednou děkujeme společnosti Hubsan za zapůjčení dronu k recenzi.