Postavit si vlastní kvadrokoptéru mám v plánu již nějaký čas, dokud ale bylo s čím létat, stavbu jsem stále odkládal. Vše se změnilo po jednom nevydařeném letu, kdy jsem namísto své kvadrokoptéry našel dvě bikoptéry. Samozřejmě letu neschopné. Oprava by nebyla zase až tak finančně náročná, ale touha postavit vlastní stroj byla silnější. Již nějakou dobu jsem studoval informace o tom, jak postavit dron a tak mi ve stavbě vlastní kvadrokoptéry nic nebránilo.

V současnosti jsem již postavil několik závodních koptér a tak jsem připravil volné pokračování tohoto seriálu.

Jak postavit dron? Není to nic složitého!

Na začátek vás musím upozornit, že se jedná o můj první pokus o stavbu kvadrokoptéry a tak se spousta věcí může (a bude) lišit s názory zkušenějších. Cílem článku je ale pomoci se stavbou dronu i naprostým amatérům. V tomto seriálu nebudeme zacházet do detailů, přesto na konci bude provozuschopný stroj.

Informací o tom, jak postavit dron není v češtině mnoho a tak jsem čerpal ze zahraničních webů a také od zkušenějších letců z FB skupiny Miniquad FPV CZ. Tímto jim děkuji za cenné rady do začátku a hlavně ochotu.

Rám

Jak postavit dron? První je třeba si ujasnit, co vlastně chceme stavět. Já jsem se rozhodl pro klasickou kvadrokoptéru velikosti 230 – 250 s FPV. Vybral jsem pro tyto účely rám Reptile Martian 230, kde se dají jednotlivá ramena snadno vyměnit. Objednal jsem i těžší, zato odolnější rám ZMR 250. Ten je ale zatím na cestě.

jak postavit dron

PDB

K některým rámům je již PDB deska přibalena, ale mnohdy nemá výstup na 12V, který je důležitý pro připojení FPV. Zvolil jsem PDB desku Matek s vysunutým konektorem pro baterii. Tohle řešení mi přijde lepší, protože k připojení baterie není nutná další kabeláž.

20160415101115-1410

FC – Řídící jednotka

Další důležitou věcí je výběr řídící jednotky. Původně jsem chtěl použít Naze32, která mi zůstala z předchozího stroje, ale jak se časem ukázalo, tak byla poškozená. Investoval jsem tedy do nové a zakoupil ověřenou SP Racing F3 Acro.

sp_racing_f3_flight_controller_acro

Motory

Zde už je výběr podstatně větší. Motory se liší nejen velikostí, ale i výkonem. Jelikož vím, že stroj dostane v počátcích dost zabrat, rozhodl jsem se trošku ušetřit. Vzhledem k velikosti rámu jsem sáhl po motorech ReadyToSky 2204 2300KV. Patří k těm levnějším, ale výkonu mají stále dost.

195-1600_1516

Regulátory

Stejně jako u motorů, tak i zde je nabídka značně obsáhlá. Původně jsem se rozhodl pro regulátory LittleBee 20A s podporou OneShot125, které si poradí s 2S – 4S akumulátory. V době nákupu ale nebyli tyto regulátory dostupné a tak jsem sáhl po DYS XS20A, jenž jsou programovatelné skrze BLheli a mají podporu OneShot125, Oneshot42 a Multishot.

280-600_600

FPV a kamera

Tady se mi podařilo ušetřit, jelikož mi FPV zůstalo z předchozího stroje. U kamer jsou rozdíly především v rozlišení a použitém snímači. Jako nejlepší videovysílač lze v současnosti požadovat TBS Unify Pro HV, který sice není nejlevnější, ale jistě s ním budete spokojeni.

Displej, který se mi válel doma jsem vyměnil za FPV brýle, která slibují mnohem větší zážitek z letu. Volba padla na Eachine EV800, které se mi podařilo koupit za 900 Kč. Momentálně se cena pohybuje někde mezi 1500 – 2000 Kč a tak bych raději koupil Eachine VR D2 s DVR.

06902cc1-660e-4eca-818c-4dd48dd3720d

Přijímač a vysílač

Přijímač i vysílač mi také zůstal a tak jsem zde nic nevymýšlel. Vysílač Flysky FS-i6 s dvěma potenciometry považuji pro začátek jako dostačující a tak nějak jsem si na něj už zvykl. Samozřejmě jsou i lepší volby, ale cena je už někde jinde.

739-600_600

Baterie

Díly, pro které jsem se rozhodl umožňují použití 3S a nebo 4S baterie. S FPV letem prozatím nemám zkušenosti a tak volba padla na 3S baterie od výrobce Acehe a kapacitou 1800 mAh. Zvědavost mi nedala a zakoupil jsem i jednu 4S baterii o stejné kapacitě. Obě zvládají konstatní odběr 135 A a krátkodobý až 270 A.

336-1010_1010

Nabíječka

Po konzultaci se zkušenějšími letci mi byla doporučena nabíječka Imax B6, která za poměrně slušný peníz nabídne vše, co potřebuji. Podařilo se mi ji sehnat za 22$ z EU skladu.

imaxb6-720x480-720x480

LED pásek

I když se někteří obejdou bez osvětlení, tak já chci svůj stroj osvětlený. Vybral jsem adresovatelý LED pásek, který informuje o stavu stroje. Změnou barvy poznáte i na dálku v jakém módu se stroj nachází, stav baterie a mnoho dalšího.

142-600_600

Pípák

Nezbytnost, která stojí pár korun a ušetří tisíce. Pípák nezabere moc místa a je dostatečně slyšet, pokud dron havaruje a budete ho hledat.

3-600_600

Ostatní

V případě, že s létáním začínáte, zvážil bych i nákup pro kryty motorů a nebo přistávací nožky. Obě věci jsou levné a ochrání mnohem dražší díly.

Pro stavbu dronu je nezbytné mít doma i nějaké to nářadí, především pak pájku. Bez ní to prostě nepůjde.

Jak dát vše dohromady? To se dozvíte v druhém díle tohoto seriálu, který se věnuje montáži.

Seznam dílů: