3D tisk je další velmi rychle rostoucí odvětví. Nějaká 3D tiskárna se již nachází v kdejakém studentském pokojíku. Oblíbené jsou čím dál tím častější 3D farmy. Kanceláře manažerů technologických společností zdobí kousky za stovky tisíc, ale i za miliony korun. Stejně tak i jsou součástí vybavení nejrůznějších lidiček, co mají rádi techniku a technologie. Nemáme s tímto oborem mnoho zkušeností a tak se na tuto problematiku podíváme spíše jen velmi sporadicky.

Tisknu já, tiskneš ty…samozřejmě ve 3D

Tiskne se dnes naprosto vše. Tisknou se výrobní prototypy, protože je to levnější, než nechat vyrábět formy a s každou změnou a inovací tak znovu a znovu utrácet nemalé peníze. Tisknou se nejrůznější součástky, z nichž se skládají celé technologické celky, tisknou se hračky, ozdoby, píšťalky, nejrůznější držáky, madla a vůbec skoro všechno, co by vás snad jen mohlo napadnout. Tak proč by se tato technologie nemohla prosadit i při výrobě našich oblíbených dronů?

3D tisk Explorer V2

Metody, materiály, použití

Metod tisku je také mnoho a namátkou zmíníme třeba Electronic Beam Melting (EBM), Full Color 3D Printing, Fused Deposition Modeling (FDM), PolyJet, Stereolitography (SLA), Selective Laser Sintering (SLS) a asi nejrozšířenější laminační systémy 3D tisku, které jsou v několika různých úrovních. A materiály k tisku nejsou zdaleka jen plasty. Používají se například i keramika, beton, čokoláda, organické materiály, zlato, bronz či ocel.

Použití těchto technologií je opravdu široké. Mají veliký potenciál například ve stavebnictví, zdravotnictví, potravinářství, strojírenství, při cestách do vesmíru, ale třeba i v módním průmyslu.

Zdroje a knihovny

Samozřejmě není plast pro konstrukci dronů úplně nejideálnější. Je poměrně měkký, křehký a pokud se to snažíte nahradit množstvím použitého materiálu, pak i těžký. Tento vliv lze eliminovat vhodnou konstrukcí. Je tedy potřeba alespoň základní znalost programování, fyziky, mechaniky a všeobecné konstrukce. Učený z nebe samozřejmě nespadl a tak je zprvu možné například jen stáhnout hotový 3D soubor z veřejné knihovny. Těchto knihoven je k dispozici několik. Namátkou zmíníme třeba ThingiverseArtist-3D, Archive3D nebo třeba Youmagine. Těchto serverů je ohromná spousta, ale asi nejobsáhlejší a nejrozšířenější je ten první asi hlavně proto, že jeho používání je zdarma.

Možnosti kde tisknout

  • Pokud však nemáte k dispozici vlastní tiskárnu, znalosti, vědomosti nebo třeba finanční zázemí k jejich pořízení či provozu, můžete se poptat ve svém okolí a velmi pravděpodobně na někoho brzy narazíte. Když ani takto neuspějete, máte několik dalších možností.
  • Můžete prohledat web, zda se ve vašem okolí nenachází nějaká ta 3D farma.
  • Další možností je také síť Shapeways, která umožňuje zakoupit a nechat vytisknout produkt, který je již zalistován v knihovně. Také si můžete namodelovat vlastní projekt a ten si nechat vytisknout. Pokud si pak někdy v budoucnu někdo vyžádá tisk právě toho vašeho projektu, dostanete za to malý finanční podíl.
  • Pak také existuje takový centrální web 3D Printing Price Check, kam nahrajete vlastní soubor ve formátu *.STL a tento web za vás prohledá všemožné zprostředkovatele těchto služeb a jejich cenu za tisk vašeho projektu.

Tiskárny

Protože existuje velké množství metod, materiálů i účelu použití, existuje také velká nabídka takových 3D tiskáren.

  • Lze zakoupit nejrůznější kity k sestavení vlastní 3D tiskárny. Velmi oblíbené jsou sety s ovládáním pomocí platformy Adruino. Toto bych zařadil do kategorie “hračička“. V tomto případě bude potřeba vymýšlet již vymyšlené a hrát si tak trochu na konstruktéra amatéra. Zde se budete finančně pohybovat někde od 5.000 Kč.
  • Pak jsou k mání sety sestavené, ale stále velmi základní. Ani v této kategorii “hračka” nelze počítat se zařízením typu “plug”n”play”. Ceny se obvykle pohybují od 10.000 Kč.
  • Dalším stupněm jsou stroje “hobby“, které stále vyžadují vaší lásku a péči, jsou však již o něco sofistikovanější. Jejich cena se pohybuje někde od 18.000 Kč a kolikrát už i vypadají jako běžný domácí spotřebič.
  • Další kategorii nazývám “poloprofi” a zde lze již i počítat se solidnějším základem a dokáži si takovéto zařízení představit i v menší firmě nebo v šéfově kanceláři, kde jednou za čas něco konstruují. Jejich cena se pohybuje cca od 42.000 Kč.
  • Na řadě je kategorie “profi” a ta již bude schopna tisknout prakticky denně. Obsluha už je poměrně jednoduchá a při základních znalostech i takzvaně blbuvzdorná. Jejich ceny začínají někde kolem 72.000Kč
  • No a pak pro naše účely označíme 3D tiskárny za “průmyslové“.  Zde se již počítá s celodenním nasazením, různými vychytávkami a i velikostmi. Zde je však nutné počítat s cenou od 100.000Kč a tu poté násobit dle vašich individuálních požadavků.

Voxeljet VX4000

Software

Softwary jsou k dispozici nejrůznější. Od oblíbených freewarů, přes placené programy pro domácí použití, až opět po velmi nákladné a výkonné systémy spolupracují například i s 3D scannery a tak dále. Pro domácí použití je velmi oblíbený například Netfabb® Basic. Těchto programů je však k dispozici poměrně dost a tak záleží jen na vašich odborných znalostech a požadavcích.

Netfabb Basic

3D tisk je výzva

3D tisk je výzva pro všechny, kteří se chtějí dále rozvíjet a stále se učit novým věcem. Je to náročné časově, finančně i vědomostně. Je to zajímavé, nabízí veliké možnosti, ale také je to zábava.

Bohužel ale ani 3D tisk není všespásný a nelze takto vytisknout úplně vše.

 

Pokud byste nám chtěli nějaké základní informace doplnit, budeme rádi. Využijte k tomu například diskuzi pod článkem. Jestli byste chtěli napsat pro naše čtenáře obsáhlejší článek na toto, ale i jiné téma, využijte formu elektronické pošty na našeho šéfredaktora Martina Svozila (martin.svozil1@gmail.com).