V tomto článku se pokusíme zlehka sumarizovat naše dosavadní zkušenosti s koptérami a povíme si, jak vybrat dron. Každý z nás má doma několik nejrůznějších bezpilotních letounů od hraček až po pokročilejší stroje a sami jsme si procesem výběru prošli několikrát. Také stále obměňujeme obsahy svých hangárů s našimi rostoucími požadavky.

Jak vybrat dron?

Velmi rozšířený nešvar mezi lidmi je ten, že pokud něco k životu opravdu potřebují, musí na tom za každou cenu ušetřit. Ale pokud něco jen chtějí, utrácejí za to velké peníze. Čím větší zbytečnost to je, tím absurdnější sumy jsme ochotní za to utratit. Nebo ještě lépe se na to zadlužit. Výrobci to samozřejmě moc dobře vědí. Tím se snažím říci, že ne vždy to nejdražší musí být právě pro vás to nejlepší.

Než zakoupíte

Ze všeho nejdříve je asi potřeba vědět, co je dron. Určitě je potřeba i vědět něco o konstrukci a jednotlivých komponentech. Také bychom měli znát pravidla létání s drony v České Republice.  Kromě dodržování zákonů a pravidel je třeba stále myslet na slušné vychování a respektovat nejen bezpečnost a soukromý, ale i vlastnictví a práva vašeho okolí. Létání s koptérami totiž není jen zábava, ale i zodpovědnost. Při rozšiřování vašich obzorů s touto tématikou jste již na to narazili a tak to nebudeme nikterak více rozebírat, ale zjednodušeně si řekneme, že čím více rotorů a větší diagonála, tím větší stabilita při letu. Takže osmi rotorová koptéra s průměrem jednoho metru bude například vhodnější na natáčení stabilních záběrů než na svižné létání mezi překážkami.

Pokud vám cokoliv nebude jasné, nebudete něčemu rozumět, či si budete chtít něco ujasnit, pak neváhejte a ptejte se nás. Zkušenější čtenáře si ještě dovolíme poprosit o případné doplnění či o vlastní praktické postřehy a rady, které pomohou jak vybrat dron.

Pokud již stoupají vaše nároky, máte nějaké zkušenosti a nebo třeba jen víte co chcete a nechce začínat od základních hraček, samozřejmě si nemusíte procházet všechny jednotlivé fáze. Ani my jsme si jednotlivě všemi neprocházeli. Čím vyšší nároky pak máte, tím hůře se shání nějaký univerzální líták. Mít několik různých strojů pro různé účely je také běžné a normální.

Nejprve je třeba ujasnit si, k čemu a jak budete chtít svou budoucí hračku opravdu používat a pak až začít vybírat dron. Například nemá cenu za svou první kamerovou koptéru utratit třeba čtyři desítky tisíc, když nemáte základní návyky, dovednosti a nemáte ani 4K televizi.

Jak vybrat dron? Výběr prvního dronu

K výběru dronu je potřeba si nejprve ujasnit několik několik kritérií. Jak a kde chcete létat a kolik do tohoto svého koníčku chcete investovat. Nezapomeňte však, že nákupem koptéry vaše výdaje rozhodně nekončí. Zprvu budete nejvíce utrácet za náhradní vrtule, nějaký ten akumulátor a další běžné díly. Později již to budou kvalitnější akumulátory a speciálnější díly (dle zaměření vašeho létání).

Nejprve by bylo dobré naučit se základy ovládání koptéry. K tomuto účelu je rozhodně vhodné něco, co má kryty vrtulí a malé rozměry, abyste mohli cvičit létání i v interiérech. Nemusí to být moc rychlé a vůbec to nemusí mít kameru. Kamera u strojů v nižších cenových hladinách nemá velkého významu. Kvalita jejího výstupu bývá optimisticky řečeno tragická. Její zbytečná hmotnost pak ubírá na agilitě dronu, zkracuje výdrž na nabití akumulátoru a v neposlední řadě za ní v ceně koptéry také platíte. Takže pokud jsme na úplném začátku, soustředíme se na levný stroj s kryty vrtulí, bez kamery a s dobrou dostupností levných náhradních dílů.

Jak vybrat dron

Při výběru nás mimo jiné zajímá, jak dlouho vydrží na jedno nabití ve vzduchu. Tento údaj je výrobcem většinou uváděn prakticky při levitaci v bezvětří. Takže pokud budete létat, bude tato hodnota nižší. Mělo by vás zajímat, zda je akumulátor výměnný, kolik stojí náhradní a náhradní díly včetně vrtulek. Také by vás mělo zajímat, jak daleký dosah má vysílač a v jaké konfiguraci je dostupný (Mode1-regulace otáček motorů je vpravo, Mode2-regulace otáček motorů je vlevo). Zajímá nás jen kompletní balení se vším potřebným k letu, které se označuje jako RTF (Ready-To-Flight).

Výběr dronu, když už si trošku věříme

Pokud vás již takový dron přestává bavit z důvodu nedostatečné agility, můžeme předpokládat, že úplné základy létání máme již za sebou. Nastal čas koupit si něco malinko většího, silnějšího, ale stále levného, odolného a s dobrou dostupností levných náhradních dílů. Tento stroj již budeme nosit i ven a občas si troufneme opustit prostor v bezvětří, krytý zdmi či vysokým plotem. Kryty nebo nějaká jiná ochrana vrtulí jsou ještě zatím povinnou výbavou a stále stačí stejnosměrné motory. Chtělo by to už o něco silnější motory při nízké hmotnosti.

Tady bychom vám doporučili, abyste si pozorněji všímali toho, jaký druh létání vás vlastně baví nejvíce. Je totiž dobré věnovat se výběru stroje, který vyhoví vašim požadavkům. Nezapomeňte na to, že vaše nároky při výběru mají o něco převyšovat vaše schopnosti. Většina dronů má několik přepínatelných režimů letů. Zprvu se naučíte na pomalejším režimu a pak se můžete plně vyřádit na ty rychlejší.

Začíná jít do tuhého, létání vás prostě baví

Dále už bychom doporučili vybírat dron s konkrétním zaměřením. Může vás zaujmout například poklidný akrobat, vzteklý závodník, kameraman nebo třeba vše a zároveň nic pořádně zvládající univerzál. Také se čím dál častěji vyskytují lifestylové koptéry pro focení vašich dronie (selfie z dronu). Jak se v tom vyznat a jak vybrat dron?

Tady již nepotřebujeme nutně zakoupit sadu RTF. Je veliká pravděpodobnost, že budeme kupovat kvalitnější vysílač, lepší akumulátory s větší kapacitou a v neposlední řadě kvalitnější balanční nabíječku. Také už velmi pravděpodobně nebudete chtít mít jen jeden dron na všechno.

Zde nás již při výběru stále více ovlivňují nejrůznější základní parametry stroje. Například celkem jistě můžeme říci, že již chceme střídavé (brushless) motory. Také by nás měl zajímat podporovaný komunikační protokol mezi vysílačem a dronem a také jeho dosah. Dle podporovaného protokolu můžeme totiž třeba na jedno rádio napárovat více vašich koptér. Takové rádio by mělo být alespoň šesti kanálové. A také by za zamyšlení stálo zakoupení kvalitnějšího vysílače, který vám umožní nastavení jednotlivých parametrů a křivek. Dále nás zajímá kolika článkovou baterii zvládají motory a další elektronika, počet otáček motoru na jeden volt. Zda lze používat nějaké univerzální vrtule s různými geometriemi a tedy i charakteristikou letu. Můžete si také pohrávat i s instalovanými anténami, ale to už je dost individuální záležitost stroj od stroje.

Univerzální dron

Od univerzála je chtěno to, aby uměl vlastně od všeho trochu. Ale vlastně ani nemůže existovat dron, který na 100% zvládá vše, protože si některé požadavky vzájemně odporují. Také jejich konstrukce musí být i diametrálně odlišná. A univerzální stroj je vlastně plný kompromisů. Takovýto stroj by už asi i měl mít GPSku, nějakou tu softwarovou podporou a měl by unést i akční kameru. Také by měl být schopen svižnějšího letu.

Akrobatický dron

Akrobatický stroj se skvěle hodí na vyblbnutí. Umí létat vzhůru nohama, protože umožňují přepínání režimů 6G a 3D. Režim 3D není stabilizovaný a tak vám do řízení nemluví gyroskop. Nejčastější diagonála u tohoto druhu koptér je 500mm.

Závodní dron

Závodní drony jsou prakticky stavebnice, které si můžete přizpůsobovat svým požadavkům jen dle vlastních potřeb a finančních prostředků. V této kategorii je velmi podstatné, aby byl dron co nejrychlejší a nejagilnější. Při tomto druhu letu není hodnota maximální rychlosti letu ta úplně nejpodstatnější, všechny létají přes 140 km/h. O něco důležitější je hodnota zrychlení. Kategorie těchto koptér se dělí dle diagonály koptér a nejčastěji se používají do 250mm. Tyto drony mají integrovanou FPV (First-Person-View) kameru, ze které je přenášen obraz do pilotových brýlí.

Floureon Racer 250

Kameraman

Další skupinou dronů jsou ty, které jsou vhodné primárně pro natáčení a focení. Těchto je v nabídce opravdu mnoho a to snadnější je koupit si něco, co vlastně vůbec nebude vyhovovat vašim požadavkům. Takovýto stroj již musí být vybaven nějakým pozičním systémem. Doporučili bychom pak kombinaci GPS a Glonass, což by mělo zaručovat větší přesnost pro létání naprogramovaných misí. Čímž jsme zahrnuli nutnou softwarovou a funkční výbavu. V té by neměly chybět funkce jako Orbit, Panorama, Waypoints (POI), jednotlačítkový vzlet a přistání, návrat domů a další.

Velmi důležitou věcí je kamera. Ta může být integrovaná nebo se nějaká vaše připevňuje na stabilizovaný závěs. Obě varianty mají své pro i proti. Pokud je kamera integrovaná, může být lépe přizpůsobena pro použití na dronu. Například se nemusí tolik projevovat efekt rybího oka a dá se nastavovat z ovládacího programu pro dron. Tu externí zase můžete obměňovat bez nutnosti měnit celý dron. Tato kamera musí splňovat vaše požadavky pro natáčení, ale dogmatické soustředění se na velikost rozlišení nebo počet obrázků za sekundu nemusí být to pravé. Kamera by měla být umístěna na stabilizovaném závěsu (gimbal), který by jí měl stabilizovat minimálně ve dvou osách, optimálně však ve třech. Některé koptéry umožňují tento stabilizovaný závěs s kamerou demontovat a použít jej pro natáčení při pobíhání po zemi. Náhled obrazu může být přenášen na dodávaný displej na rádiu nebo na vaše mobilní zařízení.

DJI Phantom 4

Lifestylové koptéry pro selfie

Další kategorií koptér jsou moderní lifestylové drony pro pořizování selfie. U těchto bývá důležité, aby se dali propojit s vaším mobilním zařízením, skrze které se ovládá a na němž zobrazuje náhled z kamery. Jejich softwarová výbava je také důležitá, protože tyto by vás například měli umět zaměřit a následovat. Také je důležité, aby měly malé rozměry a nejlépe pak byly dokonce skládací. Protože s ním budete ohromovat své mladistvé okolí, měl by být také pěkného vzhledu.

Dron Dobby-2

Vlastní stavba

Až z tohoto všeho vyrostete, můžete si (nechat) postavit koptéru dle vlastních požadavků, kde vás může omezovat jen vaše fantazie či finanční dispozice. Zkoušeli jsme stavbu vlastní závodničky a přinesli pro vás o tom svědectví ve třech dílech. V tom prvním jsme psali o výběru dílů, ve druhém o jejich montáži a ve třetím základy jeho nastavení.

Jak postavit dron #2

Křídlo

Tento druh bezpilotních letounů se stále mezi lidmi rozšiřuje a rozmáhá. Křídlo (The Wing) se oproti dronu ovládá jako letadlo, řídí se tedy nákláněním klapek a také daleko více klouže ve vzduchu. Je to rozhodně zajímavý druh létání a hodí se například pro lety nad krajinou. Konstrukčně se o multikoptéry jedná zcela výjimečně. Obvykle bývají poháněny jedním nebo dvěma rotory. Jedno takové staví například Team BlackSheap.

Pomohl vám článek a už víte jak vybrat dron?