Pokud hledáte levný a skladný dron, který nezabere moc místa v batohu, tak zbystřete a pokračujte ve čtení recenze Tianqu XS809s. Tento malý dron je klonem populárního DJI Mavic Pro. Cena je ale znatelně nižší a samozřejmě i HW výbava značně zaostává za svým vzorem.

Cena tohoto modelu se pohybuje kolem 42 dolarů a zakoupit si jej můžete u společnosti Gearbest, jenž nám Tianqu XS809w zaslala k testování.

Recenze Tianqu XS809w – dron, který se vejde všude

OBSAH BALENÍ

Už krabice naznačuje, že její obsah bude mimořádně skladný. To se po rozbalení potvrdilo a jak dron, tak i vysílač se se mohou pyšnit malými rozměry. Kromě tohoto je v balení i klasická sestava náhradních dílů.

Obsah balení:

 • dron Tianqu XS809W
 • akumulátor
 • 2 sady vrtulí
 • kryty vrtulí
 • šroubovák
 • anglický manuál
 • vysílač

VZHLED A ZPRACOVÁNÍ

Ano, Tianqu XS809W se inspiroval u mnohem dražšího DJI Mavic Pro. Jestli to je a nebo není na škodu nechám na vás. Osobně se mi tato kvadrokoptéra líbí a ani zpracování není vůbec špatné.

Dron má 4 skládací ramena a rozměry pouhých 17,5 x 13 x 6 cm ve složeném stavu. Pokud jej připravíte k letu, tak se dostáváme na rozměry 21,5 x 21,5 x 6 cm.

Ramena jsou osazena LED diodami, které informují například o vybité baterii a nebo režimu foto/video. Dvě LED diody jsou i vedle 0,3 MPx kamery. Kamerka není uchycena napevno, ale lze ji mírně naklánět a zvolit si pro vás ideální úhel.

V zadní části je šachta pro baterii. Ta se nepřipojuje konektory, jen ji prostě zasunete a můžete letět. Zespodu je i vypínač a slot pro microSD kartu. Při pokusu vložit paměťovou kartu jsem se setkal s neúspěchem. Zdálo se, jako by tam slot vůbec nebyl.

Dron má váhu 160 gramů a hned při uchopení je znát, že se jedná o levnou hračku a ne žádný profi dron.

LET A VŠE KOLEM NĚJ

Mám nabito, takže můžu stroj připravit k prvnímu letu. Stačí zapnou dron a poté vysílač. Spárování se provádí pohybem levé páčky nahoru a dolů. Diody přestanou blikat, což znamená, že jsme byli úspěšní.

Koptéra nedisponuje barometrem a tak je nutná stálá práce s plynem. Neberu to jako nevýhodu. Většina levných dronů barometr nemá a když jo, tak se na něj nejde příliš spolehnout. Letové vlastnosti bych přirovnal například k Syma X5. Gyroskop odvádí svou práci dobře a stroj je ve vzduchu stabilní. Díky 3 režimům rychlosti si v klidu osvojíte ovládání a můžete postupně zrychlovat.

Salta se provádí stiskem pravého horního tlačítka a následně vybráním směru, kterým chcete salto provést. Během obratu drží stroj výšku a nijak razantně se nepropadá. Levé tlačítko slouží pro změnu výkonu. Pokud nemáte s létáním žádné zkušenosti, začněte s nejnižší rychlostí.

Specifikace:

 • skládací ramena
 • rozměry ve složeném stavu: 17,5 x 13 x 6 cm
 • rozměry v rozloženém stavu: 21,5 x 21,5 x 6 cm
 • váha: 160 gramů
 • 0,3 MPx kamera s Wi-Fi přenosem obrazu
 • dosah: 100 metrů
 • akumulátor: 3,7V, 900 mAh
 • doba letu: až 9 minut
 • ovládání skrze vysílač a nebo smartphone
 • headless mód, návrat jedním tlačítkem, salta, 3 módy rychlosti

Nastal čas na první neplánovanou zkoušku odolnosti. Pád jsem způsobil sám vlastní vinou a Tianqu XS809W spadl z cca 10 metrů na trávu. Zatímco by například již zmíněná Syma X5 přežila bez úhony, tak tady pád zanechal stopy a to v podobě šrámu na jednom z ramen. Ramena jsou nejslabší částí konstrukce a myslím, že pád s JJRC H37 Elfie by dopadl stejně. Odolnost by šla zvýšit oblepením ramen izolační páskou, což jsem měl v plánu. Bohužel se mi ale podařilo nečekaně přistát v poli a koptéru jsem již nenašel.

KAMERA, FPV A APLIKACE

0,3 MPx kamera je zde jen takovým doplňkem. Fotku a nebo video sice pořídíte, ale kvalita je bídná a před přáteli se určitě nevytáhnete.

Aplikace do smartphonu je umístěna na Google Play a najdete ji pod názvem XSW UFO. Bohužel si aplikace nerozuměla s mým smartphonem, ale na tabletu už běžela v pořádku.

[appbox googleplay id=com.lewei.multiple.xswufo]

V prostředí aplikace můžete pořizovat jak fotografie, tak i video. Zároveň je možné si pořízené záběry i prohlédnout. Kromě toho lze přepnout i do zobrazení pro VR brýle, což ale nedoporučuji. Obraz má velké zpoždění a dron není možné bezpečně ovládat. To je známý problém přenosu obrazu přes Wi-Fi. Dosah FPV je použitelný na cca 50 metrů.

V případě, že u sebe nemáte ovladač, tak můžete ovládat dron prostřednictvím smartphonu a to jak virtuálními joysticky, tak i nakláněním telefonu. Není to sice tak pohodlné jako klasickým vysílačem, ale v případě nouze je to použitelné řešení.

ZÁVĚR

Tianqu XS809W je dalším levným dronem, jichž jsou desítky. Vzhledem k ceně je ovládání v naprostém pořádku, stejně jako zpracování. Podstatně hůř je na tom odolnost a také kamera. S ní moc parády neuděláte.

Výhodou je, že Tianqu XS809W nezabere moc místa a tak jej můžete mít v podstatě pořád u sebe. Můžete tak zachytit zajímavý okamžik a nebo si zkrátit volnou chvíli krátkým letem.

Kvadrokoptéru Tianqu XS809w nám zapůjčila společnost Gearbest, kde si jej můžete zakoupit.