Vítejte u druhého dílu seriálu, kde si ukážeme jak postavit dron. Tentokrát se zaměříme na kompletaci dílů, které jsem pro svou první kvadrokoptéru zvolil. Z čeho budeme stavět jsem vám řekl již v prvním dílu, který najdete zde.

Jak postavit dron – kompletace

Než se pustíte do montáže, tak přijde vhod pomoc odborníka, který poradí se základy pájení. Především pokud jste v tomto směru amatér. Minimalizujete tak riziko studených spojů a problémům s tím spojených jako je například nevysvětlitelné chování stroje a nebo případné pády koptéry.

Opět upozorňuji, že se jedná o mou první stavbu dronu a zkušenější, ať berou tento seriál s rezervou. Cílem je pomoci začátečníkům se stavbou dronu, jelikož v našem jazyce není o tomhle moc dostupných informací.

V současnosti jsem již postavil několik závodních koptér a tak jsem připravil volné pokračování tohoto seriálu. Jde o dron z novějších komponent a tak si články alespoň projděte.

Jako první flashneme řídící jednotku. Je potřeba si stáhnout program Cleanflight (zde) a potřebné ovladače. Na ty vás navedou odkazy zvýrazněné na obrázku.

cleanflight

Dále postupujte podle následujícího videa.

Poté si připravíme všechny potřebné díly, pájku, cín, kalafunu, smršťovací bužírku a nějaké to nářadí.

Jak postavit dron

Seznam dílů:

Můžeme začít s kompletací rámu Reptile Martian 230 a připevněním všech motorů. Dávejte si pozor, ať jsou šroubky správně dlouhé a nepoškodí vinutí motoru. Zbytečně dlouhé dráty od motorů můžeme trošku zkrátit. PDB, která byla přiložena k rámu odložíme bokem, nebudeme ji potřebovat.

Jak vidíte na fotce níže, tak mám již připevněný i receiver. Je to z toho důvodu, že jsem koptéru několikrát rozebíral a měnil díly za jiné. Z toho důvodu nemusí fotky zcela odpovídat popisu.

img_20161123_192427

Připravíme si PDB Matek a připájíme konektor XT 60. Následně si pocínujeme pájecí plošky. Jakmile máme hotovo, usadíme PDB do rámu.

Nyní přichází na řadu zapojení regulátorů a motorů. Není se čeho obávat, protože to není nic složitého. Je nutné dávat pozor na polaritu a také si uvědomit, že dva motory se točí ve směru hodinových ručiček a dva obráceně. Směr otáčení se změní přehozením dvou drátů vedoucích od motorů k regulátorům. U většiny regulátoru lze změnit směr i později v počítači. Černý tenký kablík, který vede z regulátorů a je spletený s bílým drátem, můžeme s klidným svědomým odpájet. Regulátory pak připevněte k ramenům buď stahovací páskou a nebo izolační páskou.

Nyní k PDB můžeme připájet konektory, které povedou k FC, FPV a také k hlídání stavu baterie.

img_20161208_151518

Přichází čas studování v manuálu k FC. Já jsem zvolil SP Racing F3 Acro a manuál k této jednotce je volně ke stažení zde. Z manuálu prvně vyčteme, kam připojit napájení z PDB. Jsou to plošky v červeném kolečku. Opět si dejte pozor na polaritu.

napajeni

Následně můžeme připájet i bílé dráty od regulátorů na pozice 1-4 dle schématu na obrázku níže.

Ze spodní strany zbývá už jen připájet dráty, které povedou k LED pásku. V mém případě stačí vyvést jen plusový kabel.

led

Ze spodní strany desky už nic pájet nebudeme a tak ji můžeme za pomoci distančních sloupků upevnit na svém místě. Malá šipka na desce značí směr letu, ale je v podstatě jedno kterým směrem bude ukazovat. V Cleanfligtu to jde orientaci kdykoliv změnit. Všechnu potřebnou kabeláž si připravte, ať ji nemusíte později lovit a přetahovat. Nyní už si můžete připevnit i receiver, protože se pustíme do jeho zapojení.

zapojeni

Jak je patrné z obrázku výše, tak budeme potřebovat z každého konektoru jen pár kabelů. Ostatní můžete opatrně oddělat. Jde to poměrně dobře špičkou zalamovacího nožíku. Po zapojení pípáku, monitoru baterie a kanálů 1 – 6 by to mělo vypadat podobně jako na fotografii níže. Konektory jsou označené čísly 1 – 8 a v manuálu je popsáno, který k čemu slouží. Pokud stavíte ze stejných dílů jako já, tak z pravého konektoru odstraňte drát na pozici 8 a z levého pak všechny kromě drátů na pozici 3 a 4.

img_20170103_203424

Nyní jednotlivé dráty z konektorů zapojte do receiveru. Samozřejmě ve správném pořadí.

img_20161204_171526

Pokud ještě nemáte spárován vysílač s příjmačem, můžete tak učinit nyní. Opět jde o jednoduchou věc. Stačí zapojit na poslední volnou pozici v příjímači “bindovací konektor” a připojit baterii k dronu. Na vysílači stiskněte a držte tlačítko “bind” a zapněte vysílač. Na disleji by se měla objevit potvrzující hláška. Můžeme tedy vypnout vysílač, odpojit baterii a odpojit “bindovací konektor”.

Pomalu se blížíme ke konci. Vrhneme se na zapojení videovysílače a kamery. V mém případě stačí zapojit konektor z 12V výstupu na PDB k videovysílači a z něj následně zapojit kamerku.

Jsme téměř u konce. Zbývá už jen zapojit LED pásek. Vezmeme teda plusový drát z FC a připájíme jej k LED pásku. K plošce označenou DIN připájíme drátek z pravého konektoru, který je na pozici 7.

Následně můžete otvory vzadu protáhnou antény od přijímače, kde doporučuji přidělat stahovací pásky. K těm přiděláte antény smršťovací bužírkou. Budou pak krásně držet tvar a nedostanou se tam, kam nemají.

A máme hotovo. Můžeme teda zkompletovat koptéru a pustit se do základního nastavení prostřednictvím programu Cleanflight. O tom ale až v příštím díle.

Pokud jsem něco vynechal a nebo zvolil špatný postup, tak budu rád, když mi to napíšete do komentářů pod článkem.

Aktulizováno: Po několika stavbách vlastní koptéry jsem připravil další pokračování, kde vám prozradím Jak postavit závodní dron? – znovu a lépe #1.