Po propouštění zaměstnanců a ukončení výroby a následného prodeje modelů Phantom 3 4K/ADV/PRO přišla nyní řada na další model. DJI ukončil výrobu Phantom 4! Koluje okolo toho všeho několik spekulací.

DJI ukončilo výrobu Phantom 4

Když jsem poprvé zaregistroval informaci, že společnost DJI ukončila výrobu některých modelů, nevěnoval jsem té informaci velkou pozornost. Snažil jsem se nad tím popřemýšlet z obchodního hlediska, nedávalo mi to smysl a považoval jsem to za hoax. Také se občas někde objevila informace, že kromě společnosti Parrot, své zaměstnance propouští i DJI. Jenomže sám jsem došel do stádia, kdy mě jen svižné létání, ať již na volném prostranství či kličkování mezi překážkami, zcela nenaplňuje. Začal jsem se porozhlížet po nějakém solidnějším kameramanovi s GPSkou do začátku, sepsal jsem si to do tabulky a řešil to klasickým způsobem +/-. V podstatě to nemohlo dopadnout jinak, než že jsem skončil u výběru stroje od DJI. Při procházení jejich storu jsme si potvrdil informaci, že P3 4K/A/P se již opravdu neprodávají. Bohužel jsem začal vybírat právě mezi modely DJI Phantom 3 Advanced, Professional a Phantom 4.

DJI Phantom 4 CHNYE

DJI před pár týdny rozeslalo autorizovaným prodejcům svého zboží email, ve kterém se nacházela informace o ukončení výroby DJI Phantom 4. Tento model se začal prodávat v březnu 2016 a ve výrobě vydržel celých 10 měsíců. Stal se z něho tedy nejkratší dobu vyráběný typ DJI. Po ukončení výroby P3 4K/A/P se hovořilo o kanibalizaci jednotlivých výrobních řad a optimalizaci nákladů. Moc mi to nesedělo, ale něco na tom mohlo být, dokud byl ve výrobě model P4. Dron DJI Phantom 4 se zatím ještě prodává například u RCprofi.cz a čeká se na jeho urychlené vyprodání skladových zásob. Společnost DJI se potýká s velkým zájmem o jejich model Mavic PRO, což se ještě zhoršilo přerušením výroby z důvodu čínského nového roku. Nyní už výroba opět běží naplno, ale zákazníci si stále stěžují na dlouhé čekací lhůty.

Trochu si zaspekulujme

Ve výrobním programu tedy zůstaly tyto modely pro osobní využití: Phantom 3 Standard, Phantom 4 PRO/+ a Mavic PRO. Pomyslné nůžky mezi výbavou a také cenou jednotlivých modelů se těmito kroky výrazně rozevřely. Mimo jiné se ozývají hlasy, že se chce tato společnost více zaměřit na průmyslové aplikace. Tento business v sobě skýtá ještě veliký potenciál a tak by mohlo mít smysl se co nejdříve v tomto oboru etablovat. Uvědomily si to již i jiné velké společnosti jako třeba Intel, který se snaží maximálně zviditelňovat a rozšiřovat si své portfolio nákupem podílů či celých společností jako je třeba Yuneec, Ascending Technologies, e-volo a tak dále. Z obchodního hlediska mi to smysl dává.

Také se poměrně hodně spekuluje o tom, že má někdo zájem o zakoupení společnosti DJI. Při představení modelu P4 bylo oznámeno partnerství a užší spolupráce s nejhodnotnější společností světa, kterou je aktuálně Apple. DJI vysvětlilo logiku této spolupráce tím, že většina jejich zákazníků patří právě do ekosystému Apple. A tak se nyní poměrně hojně hovoří o tom, že do portfolia Apple by mohla být zařazena právě společnost DJI.

Co si o tom myslíte vy? Myslíte si, že by odkoupení Applem mohlo být reálné? Zachytili jste někde nějaké informace? Neváhejte se s námi a dalšími čtenáři podělit.

Zdroj: thedigitalcircuit.com