Vítejte u posledního dílu seriálu, kde jsme vám ukázali jak postavit dron. Pokud postupujete podle návodu, tak jistě už máte doma kompletní koptéru, která ještě ale nelétá. K tomu musíme udělat ještě pár nezbytných kroků v aplikaci Cleanflight.

Předchozí díly:

V minulém díle, ještě před kompletací dronu, jsem vám doporučil, abyste do řídící jednotky nahráli nový firmware. Bylo to proto, že teď, když už má koptéra finální podobu se na bootovací piny dostanete jen těžko. Kdo z vás se tím řídil a kdo teď znovu rozdělává koptéru?

V současnosti jsem již postavil několik závodních koptér a tak jsem připravil volné pokračování tohoto seriálu. Jde o dron z novějších komponent a tak si články alespoň projděte.

Jak na nastavení Cleanflight?

Pro nastavení Cleanflight, potřebujeme samozřejmě onen program. Oficiální stránku programu najdete zde a rozšíření Cleanflight pro Chrome stáhnete na této adrese.

Jako první stáhněte ovladače na které vás navede úvodní obrazovka a pokud nemáte na desce nový FW, tak to nyní napravte.

Odkazy ke stažení ovladačů

Odkazy ke stažení ovladačů

Pokud máte staženo a nainstalováno, propojte bootovací piny a nahoďte nový FW dle videa níže.

Máte hotovo? Položíme koptéru na rovný povrch a můžeme zmáčknout tlačítko “connect”, které nás zavede do nastavení Cleanflight. Vyskočí na nás úvodní obrazovka a na ní vidíme 3D model, který reaguje na pohyby. V ideálním případě by mělo vypadat jako na obrázku. Pokud není, resetujte osu Z a pak zvolte kalibraci. Jestli jste dali řídící desku jinak než šipkou dopředu, tento krok zatím přeskočte.

nastavení Cleanfligt

Záložka “ports” by měla zůstat beze změn.

Ports

V kartě “configuration” už je toho víc. Je nutné zvolit správný model. Většina z vás bude mít, stejně jako já, rám ve tvaru X. Dále zapneme podporu OneShot, Vbat, black box a povolíme LED pásek. Toto je základní nastavení pro mé komponenty. Pokud stavíte z jiných dílů, nastavení se může lišit.

configuration-1

configuration-3

Dále zde najdete i změnu orientace řídící jednotky. Zde si nastavíte, jak je deska otočená. Pokud ji máte šipkou dopředu, nemusíte dělat nic. V opačném případě je nutné změnit vyznačené parametry. Zda to máte správně zjistíte správnou reakcí na pohyb v záložce “setup”. Poté již můžete provést kalibraci zmíněnou výše.

FC

Failsafe slouží pro případ ztráty signálu. Nastavíte zde, jak se má koptéra v této situaci zachovat.

Nastavení Cleanflight - failsafe

Nastavení PID se provádí až po letu, kdy zjistíme jak se dron chová ve vzduchu. Na Youtube lze najít návod v češtině, který vysvětlí jak na to. Tím se teď zabývat nebudete, protože nám jde jen o základní nastavení.

Spolupráci vysílače s dronem nastavíte v záložce “receiver”. Pro můj typ je nutné zatrhnout “RX_PARALLEL_PWM” a “AETR1234” stejně tak, jak vidíte na obrázku. Zrovna se podívejte, které kanály AUX máte volné. Hned je budeme potřebovat.

receiver

receiver-2

Důležité nastavení najdeme v kartě “modes”. Zde si nastavíme na volné AUX kanály odarmování a další věci dle potřeby. Na jeden kanál lze nastavit i více věcí. Já mám odarmování, pípák a failsafe na AUX 1 a na AUX 2 jsem si dal přepínání mezi angle a horizon. Záleží ale na vás jak vám to bude vyhovovat.

modes

Teď přeskočíme až na záložku “motors”. Než cokoli uděláte, přesvědčte se, že na koptéře nemáte vrtule. Nejsou tam? Tak můžeme pokračovat. Přepněte přepínač a můžete vyzkoušet funkčnost motorů. Popřípadě je zkalibrovat.

Kalibrace se provádí následovně. Odpojíte baterii, přepnete přepínač (viz. obrázek) a dáte posuvník “master” na maximum. Nyní připojte baterii, počkejte až dron přestane pípat a dejte posuvník na minimum. Opět počkejte až přestane koptéra hrát a můžete ji odpojit od baterie. Je hotovo.

motors

V záložce “CLI” mi bylo doporučeno změnit úhel, při kterém můžeme odarmovat motory. To se může hodit, pokud uvíznete třeba na stromě. Příkaz, kterým to provedete je následující: set max_arm_angle = 180.

cli

Ukázali jsme si základní nastavení Cleanflight pro moji koptéru. Jestli stavíte z jiných dílů, tak se budou jisté věci lišit. Samozřejmě za letu toho zjistíte víc a časem budete ladit i jiné parametry. Anglický manuál k programu Cleanflight najdete zde.

Aktualizováno: Po několika stavbách vlastní koptéry jsem připravil další pokračování, kde vám prozradím Jak postavit závodní dron? – znovu a lépe #1.