Díky našemu partnerovi Gearbest.com se nám do rukou se nám dostal dron XK X100 a my jsme okamžitě pocítili potřebu ho otestovat. I přes extrémně teplé počasí jsme se vydali na pole, kde jsme si vyzkoušeli jeho možnosti, kterých je za pouhých 33$ opravdu bohatě.

Společnost XK je typická svým bílo-červeno-černým designem a X100 není výjimkou. Už samotná krabice je do těchto odstínů laděná. Pro začátečníky se jedná rozhodně o zajímavou volbu, pro svou jednoduchost a příznivou cenu. Případná nehoda, která by znamenala zničení tohoto zařízení, by tedy nebyla takovou ztrátou. To je ale málo pravděpodobné vzhledem k odolnosti tohoto dronu.

IMG_4517

Specifikace:

  • hmotnost: 37 gramů
  • rozměry: 14 x 14 x 4 cm
  • motory: bezkartáčové, 0820 Coreless
  • kapacita baterie: 250 mAh, doba letu 4 – 5 minut
  • dosah: 100 metrů
  • ostatní: LED diody, 3D/6G přepínač, 6-osý gyroskop, let na zádech

Obsah balení

Krabice je laděná do stejné barevné kombinace jako samotný dron. Vyjma něj v krabici nalezneme vysílač s malým LCD displejem (na 4 x AA baterie), USB nabíječku pro dvě baterie, sadu náhradních vrtulí a strohý manuál v čínštině a angličtině. Vše je pečlivě zabaleno tak, aby se se strojem v případě převozu nic nestalo.

IMG_4523

Konstrukce a zpracování

Konstrukce tohoto stroje je poměrně jednoduchá. Jedná se o kvadkoptéru, tudíž má čtyři ramena a na každém z nich se nachází motorek s vrtulí. Odolnost je, bereme-li v potaz cenu tohoto zařízení, na velmi vysoké úrovni.

V prostřední části dronu si můžeme povšimnout základní desky stejně tak, jako krytu baterie. Ten ale působí poněkud nedodělaně, protože je vyrobený z levnějšího plastu a samotná baterie z něj nepatrně vyčnívá. Nicméně je v něm pevně zajištěná, takže nehrozí její vypadnutí.

Dále z dronu vycházejí dva drátky zakončené plastovými konektory, které slouží k propojení základní desky a baterie. Po jejich spojení dojde k zapnutí dronu. Prostřednictvím drátku, který vychází z baterie, probíhá nabíjení.

Vysílač je vybaven klasickou dvojicí joysticků, sedmi tlačítky a menším, modře podsvětleným LCD displejem. Je napájen pomocí 4 AA baterií, které bohužel nejsou součástí balení.

Let a vše kolem něj

Po nabití, které trvá cca 60 – 80 minut je dron připravený vzletět. Jeho chvilka slávy ale nemá tak dlouhého trvání, protože ve vzduchu nevydrží déle než 5 minut.

Po zapnutí 3D módu je XK X100 připraven předvádět pozoruhodné akrobatické kousky. Dokáže se například převrátit vzhůru nohama. Ovládání se pro začátečníka může zpočátku zdát trochu citlivé, ale dá se na něj poměrně rychle zvyknout. Stiskem tlačítka na ovladači se dále dron přepne do 6G módu, ve kterém předvede šestiosý gyroskop ve své plné kráse. Ten zajišťuje mnohem větší stabilitu stroje a jednodušší ovládání.

Párování s dodávaným vysílačem je plně automatické, avšak je možné dron kontrolovat i pomocí mnohem profesionálnějších ovladačů díky podpoře FUTABA S FHSS protokolu. Ke spárování s takovým ovladačem pak dojde po stisku malého tlačítka, které se nachází pod krytem. Vzhledem k tomu, že jsme při testování neměli žádný jiný ovladač k dispozici, tak nebylo možné tuto funkci vyzkoušet.

Závěr

Pokud jste začátečníci, kteří přemýšlí o koupi svého prvního dronu, XK X100 je ideální volba, a to nejen proto, že vás nevyjde draho, ale také pro jeho odolnost a ovladatelnost. Než člověk pochopí, jakým způsobem ovladače obvykle kooperují s dronem, určitě musí počítat s nějakými pády. Přiznáme se, že jsme pár nepříjemným nehodám museli čelit taky, ale zařízení jsme ani jednou nijak nepoškodili. Jediné, co bych vytkl, je extrémně krátká životnost baterie. Nemůžeme ale čekat zázraky, vzhledem k velikosti dronu. Určitě bychom doporučili koupi alespoň jedné náhradní baterie. Nejsou drahé a dodávaná nabíječka je schopna nabíjet dvě baterie najednou. Z hlediska funkcionality ale dostává člověk opravdu za málo peněz hodně muziky.
Ještě jednou děkujeme společnosti Gearbest, kde můžete dron XK X100 zakoupit za zapůjčení a doufám, že se brzy zase střetneme u další recenze.