Švýcarští studenti vymysleli podmořský dron Sepios

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Už jste někdy sledovali přírodopisné snímky ze života sépií? Pokud ano, tak si jistě pamatujete jejich specifický pohyb. A právě tím se nechala inspirovat skupina studentů ze Švýcarského federálního technologického institutu v Curychu a vymysleli podmořský dron Sepios.

Podvodní dron Sepios je vybaven čtyřmi ploutvemi, což mu umožňuje velmi dobrý pohyb všemi směry. A to byl jeden z hlavních cílů projektu. Sepios má být totiž hlavně využíván pro pozorování podmořských živočichů v jejich přirozeném prostředí. Když k výjimečné pohyblivosti přidáte také, s trochou fantazie, jistou podobu dronu některým větším sépiím, získáváte naprosto ideální nástroj pro filmování běžného života ryb a jiných živočichů v moři.

Jak vlastně Sepios funguje? Každá ze čtyř ploutví může být samostatně ovládána a umožňuje tak robotovi, aby se točil kolem jakékoli osy a mohl se pohybovat všemi směry. Během loňských testů na pobřeží Francie dokázal Sepios snadno nalézt cestu skrze hustý porost mořské trávy. Poradil si také s otáčením ve všech směrech, a to i v silnějších proudech.

Robot je 71 cm dlouhý a 94 cm široký. Pod hladinou se dokáže pohybovat rychlostí 1,6 km za hodinu. Jeho baterie mu poskytují dostatek energie, aby pod vodou vydržel hodinu a půl. Maximální hloubka, do které se může bezpečně ponořit je 9 metrů. Pokud vás tento projekt zajímá, podívejte se s námi na videa a nebo na stránku věnovanou přímo tomuto projektu.

[zdroj]

%d bloggers like this: