Už jste někdy sledovali přírodopisné snímky ze života sépií? Pokud ano, tak si jistě pamatujete jejich specifický pohyb. A právě tím se nechala inspirovat skupina studentů ze Švýcarského federálního technologického institutu v Curychu a vymysleli podmořský dron Sepios.

Podvodní dron Sepios je vybaven čtyřmi ploutvemi, což mu umožňuje velmi dobrý pohyb všemi směry. A to byl jeden z hlavních cílů projektu. Sepios má být totiž hlavně využíván pro pozorování podmořských živočichů v jejich přirozeném prostředí. Když k výjimečné pohyblivosti přidáte také, s trochou fantazie, jistou podobu dronu některým větším sépiím, získáváte naprosto ideální nástroj pro filmování běžného života ryb a jiných živočichů v moři.

Jak vlastně Sepios funguje? Každá ze čtyř ploutví může být samostatně ovládána a umožňuje tak robotovi, aby se točil kolem jakékoli osy a mohl se pohybovat všemi směry. Během loňských testů na pobřeží Francie dokázal Sepios snadno nalézt cestu skrze hustý porost mořské trávy. Poradil si také s otáčením ve všech směrech, a to i v silnějších proudech.

Robot je 71 cm dlouhý a 94 cm široký. Pod hladinou se dokáže pohybovat rychlostí 1,6 km za hodinu. Jeho baterie mu poskytují dostatek energie, aby pod vodou vydržel hodinu a půl. Maximální hloubka, do které se může bezpečně ponořit je 9 metrů. Pokud vás tento projekt zajímá, podívejte se s námi na videa a nebo na stránku věnovanou přímo tomuto projektu.

[zdroj]