O tom, že droní průmysl zažívá boom, se píše a mluví snad úplně všude. Jsou drony všude kolem nás? Pokud zatím ještě ne, tak poměrně brzy již opravdu budou. Bezpochyby se v bezpilotních letounech skrývá ještě veliký potenciál.

Drony všude kolem nás

Právě skončivší veletrh spotřební elektroniky CES 2017 potvrzuje to, že tento průmysl zažívá ohromný boom. Společnosti zabývající se drony si věří a hledají si své místo na zemi, na nebi i pod vodou. Svědčí o tom i fakt, že se na zmíněném veletrhu jejich stánky rozprostíraly na ploše dvou rozlehlých hal.

Ti nejvýznamnější investoři vložili a vkládají nemalé finanční obnosy do rozvoje společností a technologií zaměřených hlavně na průmyslové využití všemožných dronů. Zmínili jsme o tom i v našem článku o Intelu. Toto tvrzení potvrzuje i skutečnost, že například na mezinárodním veletrhu pro geodézii a geoinformatiku INTERGEO 2016 v Hamburku bylo ohromné zastoupení všemožných aplikací bezpilotní techniky.

Armáda a drony

O existenci armádního využívání bezpilotních letounů není potřeba nikterak spekulovat. V této branži jsou téměř neomezené finanční prostředky a tak zde dochází na tomto poli k největšímu vývoji. Před pár dny jsme zachytili níže přiložené video, jež ukazuje jejich praktické nasazení, pravděpodobně při nějakém cvičení. Je nám také úplně jasné, že když se na veřejnost dostane taková informace o schopnosti jejich autonomního rozhodování, kde musí být aktuálně jejich skutečný stav vývoje.

NASA a drony

Potenciál v tomto oboru spatřuje i NASA a tak nechali zpracovat studii efektivity využití energie o DJI Phantom 3. Jistě totiž sami zvažují jejich využití pro nejrůznější činnosti a tak začali zpracováním zmíněné studie. Chtěli jsme vám o tom připravit nějaké čtení. Ale již zveřejnil svůj článek pan Jan A. Novák na svém webu a tak vás na něj odkážeme ve zdrojích pod článkem. Rádi jeho práci podpoříme, protože si vážíme všech, jež se této dronolibé činnosti věnují.

Drony DJI

O tom, že společnost DJI získává náskok v oblasti produkčních dronů nelze nic namítat. Je to aktuálně asi nejvýznamnější výrobce těchto civilních technologií. Objevily se informace, že z oficiálního shopu DJI zmizel z nabídky například Phantom 3 Professional, Phantom 3 Advanced a také Phantom 3 4K. My jsme trochu pátrali a hledali jej v oficiálním shopu. A skutečně P3 4K je již vyřazen z nabídky.

DJI Store Phantom

DJI Phantom 3 Professional a Phantom 3 Advanced je jen v nabídce náhradních dílů bez ovladače a nabíječe. Nyní internetem šumí, zda je to z důvodu snižování výrobních nákladů nebo třeba příchodu nové výrobní řady. Obě varianty dávají smysl a my již nyní víme více, ale o tom se u nás dočtete již brzy. Pokud jsme trvali na objednání vyřazeného modelu z nabídky, byli jsme odkázáni na zakoupení oblíbeného DJI Mavicu, který vychází z technického základu DJI Phantom 3.

Nic není nekonečné

Je také potřeba si uvědomit, že ačkoliv je v tomto oboru velká budoucnost. Nic však není neomezené a s nekonečným potenciálem. Je potřeba optimalizovat své náklady a co nejefektivněji investovat. Pokud bychom to lehce přirovnali k průmyslu s mobilními telefony, tak tento došel již svého naplnění a již významně neroste. S drony je to o něco složitější, protože mobil má skoro každý človíček na naší planetě. Potenciál růstu droního trhu je ještě veliký, ale již se začíná projevovat to, že se na trhu nemůže udržet úplně každý, kdo na svázané tyčinky od nanuku přidělá nějaké ty rotory.

Drony Parrot

Oblíbený producent dronů, komunikační a audio techniky, chytrých květináčů, integrovaného navigačního kitu S.L.A.M.dunk a mnoha dalšího – Parrot prodává mimo jiné celosvětově velmi oblíbený model Bebop již v druhé generaci, nejznámější “křídlo” Disco FPV, zajímavý Swing nebo také Hydrofoil. Přesto právě před pár dny oznámili, že musí přistoupit k radikální reorganizaci struktury společnosti. Bohužel je s tím spojené i masivní propouštění v jejich droní divizi.

 

Co bude dál?…

Je nad slunce jasné, že i tento rozmach má své limity. Lidé si na drony postupně zvykají a je i na nás, abych jim tento proces pomohli zvládnout. Dodržujme pravidla létání, nenarušujme vzájemně své soukromí, buďme trpěliví a ohleduplní. Jen díky tomu se tento náš koníček a pro někoho i plnohodnotná živnost může stát součástí běžného života.

…To je na nás!

Děti si budou hrát s drony stejně jako s s autíčky na dálkové ovládání. Rodiny budou mít své létající kamery ze kterých budou běžně pořizovat záběry z dovolených, rodinných sešlostí a podobně. Myslivci s nimi budou hlídat svěřené revíry, rybáři vnadit své úlovky, zemědělci kontrolovat úrodu, celníci hlídat hranice, policisté dozírat na pořádek a tak dále a tak dále. To vše zde je již nyní a bude to teprve nabírat na obrátkách. Droní průmysl je ten momentálně nejrychleji se rozvíjející. Budoucnost může ovlivnit kdokoliv z nás.

Jistě máte i vy čím přispět do našeho mlýnku. Budeme rádi, když se s námi všemi podělíte o své příběhy, názory, poznatky, postřehy, nápady, spekulace a klidně i myšlenkové pochody. Diskuze pod článkem je vám k dispozici stejně jako všemožné sociální sítě.

 

Zdroje: Intel, Intergeo, CES, NASADroneweb, DJI Store, Parrot, Youtube