Firma Zipline International přichází s unikátním projektem, jak ve Rwandě za použití dronů pomáhat nemocnicím s dodáváním krve a léků. Tato západoafrická země, jež se vzpamatovává z krvavé občanské války, je jednou z nechudších oblastí světa. Obtížný přístup k lékařské péči způsobuje vysokou dětskou úmrtnost, stejně jako nemožnost mnohých obyvatel získat léky na malárii či tuberkulózu. Tomuto problému chce nyní čelit firma Zipline International, která je nadějným startupem světového centra technologického průmyslu Silicon Valley. Doručování léků a krve vzdušnou cestou se v „zemi tisíce hor“ jeví jako efektivní řešení.

Desetikilové drony společnost plánuje ve Rwandě vypustit začátkem července. Přístroje budou schopny převézt náklad až 1,6 kg a budou umět doletět až do vzdálenosti 120 km. Fungují na principu GPS a nemocnice si budou moct životadárný materiál objednat pomocí sms zprávy. „Zipy“, jak se drony nazývají, jsou schopny náklad doručit během třiceti minut. Jakmile přivezou materiál na místo určení, jednoduše jej spustí dolů a jelikož bude zabalen v kartonových krabicích opatřených padákem, přistanou bez újmy. V oblasti se buduje několik droních základen ze kterých budou jednotlivé nemocnice obsluhovány Zipy, které jsou schopny dosáhnout rychlosti až 290 km/hod. Samotné Zipy jsou navrženy tak, aby odolaly dešti, větru a jiným nepříznivým podmínkám.

Ve spolupráci s rwandskou vládou firma začátkem července vypustí prvních 15 dronů, které budou obsluhovat asi polovinu země a zajistí dodávku materiálu mezi 21 nemocnicemi. Začátkem příštího roku se bezpilotní letouny rozšíří i do dalších oblastí státu.

[zdroj]