Od mé první stavby závodní koptéry uplynul již nějaký měsíc a tak je čas připravit volné pokračování předchozího seriálu o stavbě dronu. Ten byl složen z prvního, druhého a třetího dílu. I když jsem toho nenalétal tolik, kolik bych chtěl, zjistil jsem mnoho věcí, které by šli udělat jinak a lépe. Právě proto vzniká tento článek, kde zjistíte jak postavit závodní dron.

Jak postavit závodní dron – ještě jednou a pořádně

Moje první závodní koptéra byla složena z dílů poměrně levných. Po sériích pádů a následných oprav jsem vše postupně upgradoval, zjednodušoval a v tomto článku vám prozradím, co se chystám postavit. Jelikož mám na cestě ještě rám, tak se nebudeme zabývat montáží, ale jen seznamem dílů, které se hodlám použít.

jak postavit závodní dron

Základem pro FPV létání je kromě brýlí i kvalitní vysílač. Momentálně létám s vysílačem FrSky Taranis Q X7. Jedná se o poměrně levné rádio s mnoha funkcemi a očekávám, že se mnou ještě nějaký ten čas vydrží. Koupíte jej jak u nás (rotorama.cz), tak i v zahraničí (banggood.com, gearbest.com). Pokud zvolíte druhou volbu, nevyhnete se flashování nového firmwaru. Není to ale nic složitého a na internetu je spousta návodů jak na to. Jako přijímač jsem zvolil lehký SBUSový přijímač XM+, který má malé rozměry a velký dosah.

Původní FPV brýle jsem vyměnil za Eachine VR D2 Pro, které umožňují nahrávat záznam letu. Do budoucna se je ale chystám vyměnit za něco menšího a to pravděpodobně Skyzone SKY02S V+ 3D. Kdy a zda to bude ale není jisté. Brýle Eachine VR D2 Pro opět koupíte jak v ČR (rotorama.cz), tak i v zahraničí (banggood.com).

Eachine VR D2 Pro

Kvalitní a pevný rám je základem závodní koptéry a na tu novou jsem vybral rám Frog 218. Ten má docela pozitivní ohlasy, měl by něco vydržet a nestojí mnoho. Kupoval jsem jej tady, ale opět seženete i u nás.

Řídící jednotka je mozkem celého dronu a řídí v podstatě vše. Lze koupit základní jednotky jako je SP Racing F3 (rotorama.cz, gearbest.com) a nebo jednotky například i s OSD. Sám používám několik různých FC a jako nejlepší volbu vidím Betaflight F3, která má integrované OSD i PDB. Tou osadím tuhle novou koptéru. Levnější alternativou pro Betaflight F3 je například DYS F4. Doporučit ale můžu i FC Omnibus F3 OSD (rotorama.cz) a nebo Omnibus F4 OSD s proudovým senzorem (banggood.com, gearbest.com)

U motorů jsem docela dlouho váhal s výběrem. Jelikož ještě často bourám, nechtělo se mi investovat do dražších motorů. Nakonec použiji motory Emax RS2205s/2300KV, které jsou v sadě i s regulátory Dshot Bullet 30A. Motory mají tah až 1281 gramů a koupíte je na zde a nebo zde. Další levnou volbou jsou motory RacerStar BR2306 (rotorama.cz, banggood.com). Pokud na finance moc nehledíte, mrkněte na motory BrotherHobby Returner R5 a nebo Emax RS2206 White Edition.

Nová koptéra má mít i novou kameru a tak jsem procházel různá fóra, videa a mnoho dalšího. Nakonec jsem se rozhodnul pro kameru Foxeer Monster V2. Chybu v podstatě neuděláte s jakoukoliv FPV kamerou od Foxeer a nebo RunCam. Pro přenos videa použiji vysílač Eachine TX526 s přepínatelným výkonem. Jedná se o video vysílač s dobrým poměrem cena/výkon. Pokud chcete to nejlepší, berte TBS Unify. V případě šumu v obraze doporučuji použít LC filtr, který se umístí před video vysílač.

Další důležitou součástí FPV systému jsou antény. Po mnoha pokusech s různými anténami jsem naprosto spokojený s pagodami od Flytime.cz.

K pohonu toho všeho používám převážně baterie Infinity LIHV. Momentálně je ale problém je dostat do ČR a tak se musíme spolehnout na tuzemské obchody, kde jsou k sehnání kvalitní baterie Acehe.

Teď už zbývá nakoupit jen posledních pár drobností, které je dobré mít v zásobě. Mezi ně patří anti vibrační sloupky, pípák, konektor s kabelem, programovatelné LED pásky, náhradní matky na motory a samozřejmě i vrtule. Těch je na výběr velké množství. Momentálně používám vrtule Kingkong 5045.

V tomto dalším dílu si ukážeme jak všechno dát dohromady a připravit k letu. Stay tuned!