Jakoby se u nás v redakci s akčními kamerami pytel roztrhl. Po nedávných přezkumech Eken H9 a Midland H5 nám do redakce dorazily další dva typy prvně jmenovaného producenta, Eken H2R a Eken H8R. Obě kamerky nám s laskavým dovolením zapůjčila společnost Isix.cz, čímž ji tímto děkujeme.

Pro akční kamery se obecně vžilo synonymum GoPro. Název společnosti, která se těmito malými kamerami etablovala na trhu. Do dnes se má za etalon v oboru a jak už bývá zvykem, pokud se natrhu objeví něco úspěšného, tak netrvá dlouho a začnou se objevovat první napodobitelé nejen z čínských luhů a hájů. V dnešní dnech by nám již nestačili prsty na obou rukách, abychom se dopočítali všech producentů zabývající se produkcí akčních kamerek. Ti na nás v posledních letech sypou ať už více nebo méně zdařilé napodobeniny této etablované americké značky.

Jednou z nich je i Eken H8R, můj předmět přezkumu. Eken H8R by měl být současným top-modelem výrobce. Typovým označením sice může klamat, ale specifiky určitě překonává nedávno testovaný Eken H9. Dnes vám přinášíme takové malé preview Eken H8R.

Po rozbalení z krabice svůj status vlajkové lodi u společnosti jen potvrzuje. Můžu směle říci, že zpracování v tomto případě zaznamenalo posun o třídu výše oproti „devítce“. Mám-li pak srovnat, tak  se asi nejvíce se podobá tomu s čím jsem se setkal u SJCAM 5000+ Wi-Fi. Černě matná kamerka ve mne hned na úvod zanechala dobrý dojem. Přesto po dílenské stránce ještě lehce ztrácí, příkladem může být nelícující část dílu s horní hranou kamerky.

Překvapí několik detailů jako je přední barevný stavový displej zobrazující režim kamery, stav baterie, wi-fi nebo info o záznamu. Oku neujde po prvním ohledání také 2 palcový displej na zadní straně, který umožní především jednoduchou orientaci v menu nastavení. Nabídky v menu nastavení se mimochodem skoro shodují s Eken H9, pár rozdílů však najdeme. Ty si nechme do recenze.

Naopak mi trochu chybí notifikační dioda na horní hraně přístroje. Ta v tomto případě  zmizela. Jedinou notifikací o zapnutí se tak stává přední stavový displej. I ovládací prvky doznaly pár změn Především na boku kamery se musíme spokojit pouze s jedním ovládacím prvkem sloužícím k zapnutí/vypnutí Wi-Fi signálu. Možná to zní paradoxně, ale eliminace šipek z boku ulehčila celkově ovládání přístroje.

Krabice mimo kamerky opět nabízí nepřeberné množství příslušenství a musím také vyzvednout, že na mne po prvním ohledání zapůsobilo mnohem lépe, než v případě Eken H9. Nebudu však předbíhat v hodnocení, dokud se s ním více neobeznámím v praxi.

Nezapomeňme si také osvětlit, co znamená R v typovém označení přístroje. S tímto „eRkem“ se můžeme setkat u většiny přístrojů a v praxi znamená, že daná kamerka je vybavena dálkovým ovládáním v příslušenství.

Před samotným přezkumem vám tak přinášíme alespoň náhled na kamerku samotnou a její příslušenství.

Galerie snímků Eken H8R: