Úvod

Do redakce nám, díky našemu partnerovi z isix.cz, dorazila zajímavá akční kamerka z čínských luhů a hájů. Jedná se u nás o méně známou značku EKEN. Ta by se ráda zařadila po boku ostatních o něco více známých značek, jakými jsou Xiaomi nebo SJCAM. A že to myslí společnost vážně, lze zjistit letmým pohledem na jejich domovskou stránku, kde již v současné době najdete poměrně rozsáhlou nabídku nejen akčních kamerek, ale také dronů vybavených kamerami.

Přečtěte si i naše další recenze

Balení

Kamerka EKEN H9 se na první pohled inspirovala designem u SJCAM. Avšak podstatný rozdíl najdeme v téměř poloviční pořizovací ceně, přičemž výbava se velmi podobá zvučnějšímu SJCAMu. Balení překvapuje, podobně jako v případě SJCAM, rozsáhlým příslušenstvím mezi nímž nechybí různé ty držáky, adaptéry, vodotěsné pouzdro, ale i třeba nabíječka s USB kabelem.

Zde podrobný výpis, co v krabičce vlastně máme:

1x akční kamera EKEN 4K

1x 30M vodotěsné pouzdro

1x rámeček – držák

1x 1050 mAh vyměnitelná baterie

1x držák na řídítka

1x USB kabel

1x samolepící úchyt na rovné plochy

1x Samolepicí úchyt na zaoblené plochy

1x dlouhý šroub pro základnu

1x krátký šroub pro základnu

1x montážní rameno dlouhé

1x montážní rameno krátké

1x adaptér na stativ

1x čistící hadřík

1x manuál

upínací řemínky a kovové lanko

Jak je vidno, tak oproti známějšímu SJCAM výbava EKEN H9 neztrácí ani o píď.

 

Vzhled a zpracování

DSC02379

Pojďme se podívat na celkový vzhled a zpracování kamerky. Jak už jsem výše zmínil, tato kamerka si vzala inspiraci především u SJCAM. Takže ovládací prvky naleznete na pro nás již tradičních místech. Přední panel se tak chlubí kromě optiky a notifikační diody i hlavním tlačítkem. Horní hrana nabízí spoušť a vedle se ještě nachází velká indikační dioda oznamující spuštění přístroje. Na boku pak naleznete tlačítka, sloužící k samotné orientaci v jednotlivých položkách zvoleného menu, například v nastavení.

Na opačné straně se nachází slot pro microSD kartu a také dva konektory (microHDMI a microUSB). Spodní hrana pak obsahuje dvířka pro baterii s kapacitou 1050 mAh. Zde snad zatím jediná výtka, dvířka na mne moc důvěryhodně nepůsobila a mám dojem, že při časté manipulaci se brzy tzv. vychodí. Uvnitř pak naleznete baterii, avšak pozor není kompatibilní s ostatními značkami jako SJCAM nebo Xiaomi, má totiž jiný tvar. Hned vedle nalezneme průduchy sloužící pravděpodobně k výstupu zvukového signálu. Vedle navigačních tlačítek se zdají být průduchy pro mikrofon.

Na zadní straně naleznete pro tuto cenovou kategorii neobvyklý prvek, dvou palcový orientační displej. Jde opravdu o orientační, protože jeho rozlišení nedosahuje žádných bravurních výsledků, takže rastr je více než patrný.

DSC02404

Pro celý plášť akční kamerky výrobce zvolil plast, ten však na omak působí měkce, jakoby pogumovaně. Přesto bych řekl, že SJCAM v tomto případě je ještě o třídu výše. Zde přece jenom na omak cítíte takové ty mírné nedodělky na hranách a výliscích pláště přístroje.

Co mne však asi nejvíce zarazilo, byl fakt, že jak na přebalu, tak i samotné akční kameře nenajdete jedinou zmínku o výrobci nebo jeho logo. Zvláštní přístup ke své značce/brandu.

Akční kamera EKEN H9 se nabízí hned v několika odstínech, takže si vybere snad každý zájemce.

Výhodou může být také to, že kamerka má shodně velké a uspořádané tělo jako v případě SJCAM kamer, tudíž můžete použít stejné příslušenství.

Stativový šroub na příslušenství sice splňuje závit o velikosti 1/4″, ale opět se jedná o mělký závit, čímž se vám jen stěží povede upevnit kamerku na některé typy stativů tak, aby se kamerka nehýbala, příkladem může být populární gorillapad. Nezbude tedy než se poohlédnout po nějaké té podložce.

Technická data

Dopídit se technických dat této akční kamerky se stalo skoro nadlidským výkonem nebo spíše detektivní prací. Přesto se mi povedlo něco vypátrat, když už i samotný výrobce je na informace skoupý. Na krabici naleznete pár klíčových informací, ty vám však prozradí víceméně jen všeobecná specifika. Na to, abychom zjistili, co se vlastně ukrývá pod kapotou kamerky, bylo třeba zapátrat někde jinde.

Senzor

Na postu senzoru se nachází 4 MPx OmniVison OV4689, který je nativně interpolován na 12 MPx. Mimochodem, stejný senzor nalezneme například v SJCAM 4000+. Tento snímač je o něco menší než je v poslední době zvykem potkávat u konkurenčních kamer jako SJCAM SJ 5000X Elite (Sony – 12,4 MPx) nebo dokonce 16 MPx Sony v Xiaomi Yi Sport Camera. To však koresponduje s cenovou politikou dané společnosti.

Chipset

Kamera používá pro nás méně rozšířený čip Sunplus 6330M. Většina akčních kamer spíše spoléhá buď na Novatek 96660 nebo Ambarella A7.

Rozlišení videa

Kamera umožňuje snímat v různém rozlišení s různým frame-ratem s jedním velkým ALE.

4K – 10/15fps

2,7K – 15/24fps

1080p – 60/30 fps

720p – 120/60fps

Z toho vyplývá, že ač se kamerka chlubí UHD rozlišením, tak při snímkové frekvenci 15fps z toho určitě žádná super podívaná nekouká. O něco lepší se to jeví ve formátu 2,7K, kdy se framerate již blíží ucházející frekvenci 24 snímků za vteřinu. O UHD se tak dá jednoduše prohlásit, že jde o marketingový tah společnosti a musím to zmínit, že se zřejmě spoléhají na to, že znalost potenciálních zájemců často není dostatečná. A tak s největší pravděpodobností většina uživatelů přepne nakonec do režimu FullHD, kde přeci jen dosahuje frekvence snímků požadovaných 30/60 za vteřinu.

Pokud tedy bazírujete na 4K rozlišení, doporučuji se poohlédnout po něčem jiném. A nemusí se chodit daleko, protože i Eken již nabízí některé kamerky s rozlišením UHD a již akceptovatelnou frekvencí 30 snímků za vteřinu.

Kamera zaznamenává videa do formátu .mov při využití kodeku H264.

Širokoúhlý objektiv kamery dokáže pojmout záběr až v úhlu 170°, což v třídě akčních kamerek patří ke standardu.

WiFi

Velkou devizou zařízení se zdá být konektivita skrze WiFi 802.11 b/g/n. Na přebalu i v manuálu najdete QR kód, díky kterému si můžete stáhnout do svého zařízení aplikaci, a to jak pro Android tak i iOS rozhraní. Skrze ní pak můžete s kamerkou komunikovat pomocí vašich chytrých telefonů nebo tabletů.

Ostatní

Dalšími porty na kameře, které byly již zmíněny výše, ale pro pořádek raději zrekapitulujeme, jsou microUSB, mikro HDMI a slot pro microSD kartu s podporou do 32 GB kapacity (SDHC).

V přístroji naleznete baterii s kapacitou 1050 mAh. de by se opět slušelo říci, že pro opravdového fanouška je skoro nutností si dokoupit náhradní kus, obzvlášť vezmeme-li v potaz, že náklady na pořízení se počítají na pár korun.

DSC02411

Na zadní straně najdete již zmíněný informativní displej o velikosti dvou palců s rozlišením 320 x 240p. Plus spočívá v jeho velikosti, mínusem je jeho rozlišení, kdy rastr je velmi patrný, čímž vám kontrolu nad kvalitou záznamu moc nepodá.

Rozměry samotné kamerky činí 59,3 x 24,6 x 41,1 mm.

Ovládání

Na kamerce nalezneme celkem čtyři ovládací prvky. Hlavní tlačítko se nachází podobně jako u většiny konkurenčních kamerek na předním panelu. Tím celou kamerku zapnete a dalšími stisknutími se přepínáte mezi jednotlivými režimy – kamera, foto, kontinuální snímání, time-lapse (časosběr) a menu nastavení.

Pozor! K zapnutí a vypnutí přístroje je třeba delšího stisknutí tlačítka.

Na horní hraně pak nalezneme druhé tlačítko s primární funkcí spouště. Jeho druhá funkce spočívá v potvrzení výběru například v menu nastavení.

Na boku pak najdeme dvojici tlačítek, sloužících především k pohybu v menu nastavení, avšak obě mají ještě jednu funkci. Šipka dolů slouží ke spuštění WiFi signálu. Tlačítko se šipkou nahoru pak k přechodu do menu přehrávání.

Menu nastavení

Menu nastavení je opět trochu jiné než u ostatních konkurentů, avšak plusem je opět možnost vše sledovat skrze dvoupalcový displej. Co se týče intuitivního ovládání, tak k tomu má kamerka opět daleko, ale na obranu Eken H9 musím říci, že je to záležitost většiny výrobců. Bohužel, v tomto by asi pomohl dotykový displej spíš než fyzická tlačítka, u kterých si občas spletete, které plní jakou funkci. Chybí mi především ovládací prvek, který by mne jedním namáčknutím vyhodil z právě prohlíženého menu. Takto se musím složitě propracovat tlačítkem ke křížku a nakonec jej ještě potvrdit. Než dané úkony udělám, tak mi záběr mizí pěkně za rohem. Smůla!

Samotné menu sestává z pěti základních stránek, takže se dá považovat za rozsáhlé. Osobně bych ho zařadil někam do průměru oproti ostatním kamerkám.

Naleznete v něm poměrně slušné možnosti nastavení, přesto se najdou parametry, které nelze ovlivnit. Příkladem může být nastavení vyvážení bílé nebo ISO hodnoty, což, jak v praxi poznáme, je škoda.

Co lze tedy nastavit? Nastavit můžete rozlišení videa, jak již bylo výše uvedeno (možnosti uvedené výše),

cyklické natáčení, nebo-li záznam videa do smyčky v 10 minutových klipech, kdy se po naplnění karty starší data automaticky přehrají.

Samozřejmostí je i nastavení data  zobrazující se přímo v záznamu videa.

Expozici můžete nastavit v intervalech od  + -2,0 / + – 1,7 / + – 1,3 / + – 1,0 / + – 0,7 / + – 0,3 / 0.

U rozlišení fotografií máte na výběr z těchto možností, 12, 8, 5 a 2MPx.

Můžete povolit možnost sériového snímání, kdy se zaznamenají 3 po sobě jdoucí snímky.

Interval fotografií, vám nabídne možnost nastavit časový interval mezi jednotlivými snímky pro režim time-lapse: 2s / 3s / 5s / 10s / 20s / 30s / 60s.

Výběr jazyků vám nabídne tyto mutace, angličtina, tradiční čínština, italština, španělština, portugalština, němčina, holandština, francouzština, česky, polsky, turecky, rusky, japonsky, korejsky a thajština.

Dále lze nastavit datum a čas, zvukovou indikaci, nebo otočení obrazu, kdy lze převrátit obraz v případě, že při záznamu je vaše kamera vzhůru nohama.

K úspoře energie slouží volby vypnutí LCD a auto vypnutí  po intervalech  1 minuta, 3 minuty nebo 5 minut.

Volba Formátovat vám zformátuje paměťové medium a Tovární nastavení, provede celkový reset vaší kamerky do stavu před nákupem.

Verze, ukáže verzi firmwaru vaší akční kamerky.

 

Aplikace

Samotnou aplikaci dostanete do vašeho chytrého přístroje pomocí oskenování QR kódu z manuálu nebo přímo z krabice. „Apka“ je poměrně jednoduchá a neumožňuje rozsáhlé nastavení, což se může na jednu stranu jevit jako dobré, ale pro „šťoury“, kteří chtějí mít vše pod kontrolou nedostačující. Osobně se pohybuji někde na pomezí těchto skupin, takže aplikaci jsem využíval spíše pro rychlou kontrolu výsledných fotografií a záběrů a ovládání přenechal ovládacím tlačítkům na kameře.

Aplikace poslouží velmi dobře jako dálkové ovládání, ač můžete být limitování dovedností apky. Například, pokud se rozhodnete skrze aplikaci ovládat kameru v režimu časo-sběr, máte jednoduše smůlu, aplikace to neumí. V režimu aplikace není možné přepnout do záznamu ve 4K nebo 2,7K. V tomto případě se musíte spokojit s maximálním rozlišení 1080p, tedy FullHD s frameratem 60fps.

A když už se zmiňujeme o dálkovém ovládání, existuje verze kamery, která přímo v příslušenství obsahuje mechanický dálkový ovladač (Eken H9R).

EKEN-H9-remote-control

 

 

[appbox googleplay com.eken.icam.sportdv.app]

 

Kamerka v praxi

PICT_20160314_145041

Výchozím režimem je video. Záznam spustíme tlačítkem na horní hraně. To slouží i k vypnutí záznamu. Bohužel kamerka nedisponuje možností zastavení záznamu a jeho opětovnému spuštění. Jakmile jednou záznam přerušíte, tak další záznam již probíhá do nového souboru. Při dnešních softwarových možnostech však toto nevidím za nějaký zásadní handicap. Jednoduše videa nataháte do příslušného programu a videa spojíte v něm.

Co nás však asi zajímá více, je kvalita záznamu z této kamerky. Zde však musím hned na začátek říci, že nás v rámci své cenové třídy asi nepřekvapí. Řekl bych, že na celkové kvalitě záznamu se projeví tyto tři faktory – optika, senzor a interpolace.

Optiku bych nazval za spíše znouzectnost. Ostrost záběru se rapidně snižuje s odstupem od středu záběru, takže okraje již postrádají jakoukoli ostrost a detailnost. Vinětace je v lepším slova smyslu značná, nemluvě o zkreslení. Dalším neduhem za kterým pravděpodobně stojí také čočka kamery je celkový nádech do červené u zaznamenaných videí či fotografií. Nejvíce se vše projeví při záběru v protisvětle.

Ani senzor se neobejde bez sklonů vše přibarvit dle svého uvážení. Ve většině případů si tak vybere dominantní barvu snímaného záběru a do té to také celé obarví. Mluvit zde o něčem, jako je věrohodnost pleťové barvy, nemá jednoduše smysl. V některých případech si automatika nedokáže poradit vůbec a výsledkem může být snímaný obličej s nádechem úmrlčí barvy (chápej, modro-šedý nádech). A zde bych možná uvítal chybějící možnost v nastavení – White Balance.

Dynamický rozsah senzoru také nedosahuje výkonu, jako v případě mnou již recenzovaných kousků Ximao Yi Sport Camera nebo SJCAM 5000+ Wifi.  Nejvíce se o tom přesvědčíte při záběrech v protisvětle, kdy se nebe slije do jakési bílé záře. Zde se dá trochu pohrát v menu nastavení s expozicí. Opět však celkový nádech zaznamenaných snímků má sklon k načervenalému tónu.

Co se týče ostrosti, dalo by se říci, že není co vytknout. Zkušený filmař ale hned pozná práci procesoru, který jednoduše celý záběr interpoluje na vyšší rozlišení, čímž dochází k pocitově možnému zlepšení v oblasti ostrosti, ale poměrně s nepřirozeným efektem a nárůstem světelného šumu. A právě světelný šum, je snad největším problémem celé kamerky. Objevuje se totiž snad v každém pořízeném záběru a to i v případě velmi dobrých světelných podmínek.

Kamerka bohužel, ač se jedná o akční kamerku, nedisponuje žádnou stabilizací obrazu. Za mne by akční kamerky, které to myslí vážně se slovem „akční“ měli mít povinně optickou stabilizaci (OIS).

Podívejme se také na proklamované 4K a 2,7K videa. Především v případě 4K se jedná spíše o reklamní tah, který má nalákat více fanoušků domácího videa. S frekvencí 15 snímků za vteřinu opravdu neočekávejte žádný super biják. V případě rozlišení 2,7K s frekvencí 24 snímků za sekundu se již dá trochu pracovat, přesto výsledky v tomto případě nedopadly nejlépe.

Testovací videa s dostupným rozlišením a snímkovou frekvencí:

 

 

Pro někoho může být také problémem záznam pouze do videoformátu .mov, což je nativní formát využívaný především uživateli nakousnutého jablka.

Zvuk lze zaznamenávat jen skrze integrovaný mikrofon. USB vstup totiž nepodporuje použití externího mikrofonu. Výsledný záznam zvuku nijak neohromí, ale ani nezklame v dané cenové třídě.

 

A co příslušenství? Ačkoli jsem neměl tu čest vyzkoušet vše z příslušenství, které nalezneme přibalené ke kameře, tak i tak mám dosti rozporuplné dojmy. Tak především většině těch různých držáků a redukcí chybí nějaké aretační body, které by dokázali kamerku zafixovat v určité poloze. Hned popíšu, o co my jde. Naopak vodotěsné pouzdro shledávám, jako povedené a plně dostačující svým nárokům, voda, prach, či bláto nedostalo šanci. Teď k těm držákům. Po montáži na řídítka mého bicyklu a jízdě v terénu se důsledkem otřesů jednoduše nedokázala udržet v té správné poloze. Často se mi tak povedlo zaznamenat zem, či oblohu namísto požadovaného záběru. Nepomohlo ani maximální utažení šroubů.

 

 

Většina, nebo možná všechny tyto kamerky umožňují i záznam fotografií a ani v tomto případě nejde o výjimku. Kamerka dokonce umožní záznam několika snímků za sebou nebo tzv. časo-sběr.

 

 

Co se týče kvality, asi bych se opět opakoval jako již u výše popsaných neduhů se záznamem videa. Tak snad jen krátce. Počítejte opět s celkovou vinětací, značnou soudkovatostí a světelným šumem. Ostrost se úměrně snižuje směrem od středu záběru, dynamický rozsah nedosahuje valných kvalit a není možné nastavit vyvážení bílé, což se podepisuje na výsledných barvách. Zaostřit na požadovaný objekt pomocí automatiky není také občas nejsnadnější. Pokud patříte k vyznavačům makro-fotografie, tak si v tomto případě nechte zajít chuť. Automatika spíše vyhodnotí, že vámi snímaný objekt je v pozadí. Takže pokud kamerku chcete využít jako fotoaparát, tak vděčným tématem můžou být komplexní záběry přes celou plochu, tedy krajina, rodinné momentky, apod..

Vzorky snímků:

Vzorky s patrnou soudkovatostí a rozostřením na krajích snímků:

Snímky pořízené v protisvětle:

Snaha o makro snímky:

Galerii testovacích fotek v plném rozlišení naleznete zde a zde.

Případnou galerii snímků kamery Eken H9 v plném rozlišení naleznete zde.

Baterie

DSC02409

Ačkoli se setkáme na internetu s častou kritikou baterie, tak co se týče spotřeby nebo kalibrace, tak za mne mohu potvrdit především problém s kalibrací, což se projevovalo v grafickém údaji oznamující kapacitu nabití baterie na displeji kamerky. Nebylo nic neobvyklého, kdy vám po zapnutí kamerka ohlásila plně nabitou baterii a po pár minutách již třetina kapacity jednoduše zmizela, aniž byste něco zaznamenali.

Uvítal bych také nějakou indikaci o blížícím se vybití baterie, a to ať už prostřednictvím indikační diody nebo zvukovým signálem. Často se mi tak stalo, že se záznam ukončil z důvodu vybití baterie aniž bych o tom věděl.

Výdrž bych vzhledem ke kapacitě baterie hodnotil průměrně. Nijak nepředčí, ale ani nezklame. Při šetrném zacházení mi kapacita baterie vydržela po dobu odpolední vyjížďky na kole. V praxi to znamenalo zapnutí jen ve vybraných úsecích plánovaného záznamu. Nepočítejte, že vám baterie vydrží po dobu celého odpoledne. Její kapacita umožní po zprůměrování tak na zhruba hodinu nepřerušovaného záznamu videa fullHD, v režimu bez Wi-Fi a automatického zhasnutí displeje. Asi se zde nemá cenu o tomto obšírněji rozepisovat, protože pokud to se záznamem videí myslíte vážně, bude nezbytností zainvestovat do náhradních akumulátorů, obzvlášť když se jedná o investici zhruba 200,-  korun za kus.

Náhradní baterii můžete také nahradit externím zdrojem v podobě powerbanky. Počítejte však, že budete v tomto případě limitováni flexibilitou takto složeným systémem, kamera – kabel- powerbanka.

 

 

Závěr

Komu je tedy kamerka určena? Po stránce záznamu videí bych ji doporučil méně náročnějším uživatelům, nebo začátečníkům, kteří se s danou tématikou teprve seznamují. A ještě jedna možnost, související s nízkou pořizovací cenou, mne napadá. Kamerka se hodí i tam, kde můžeme s vysokou pravděpodobností počítat, že dojde k újmě na přístroji. Tedy tam, kde díky ceně, tato újma až tak nezabolí jako v případě ztráty/zničení několikrát dražšího přístroje.

Pokud patříte k těm, kteří své záznamy rozšiřují ve většině případů mezi své přátele skrze sociální sítě a k samotnému shlédnutí využíváte především mobilních zařízení, bude vám Eken H9 plně dostačující. Pokud však patříte k náročnějším uživatelům, polo-profesionálům, raději se poohlédněte po jiném zařízení.

 

plusy:

 • možnost univerzálního využití: akční kamera, kamera do auta, bezpečnostní kamerový systém (díky možnosti záznamu do smyčky), baby-care (díky aplikaci a wifi konektivitě), atd…
 • ve své cenové kategorii asi nenajdete podobnou konkurenci
 • 2 ” displej
 • rozsáhlost přibaleného příslušenství
 • wi-fi + aplikace
 • cena

 

mínusy:

 

 • vinětace
 • slabší objektiv
 • nepřesvědčivý senzor a čip zpracovávající obraz
 • nemožnost nastavit WB nebo ISO
 • nepřesný indikátor stavu baterie

 

Specifikace v kostce

Akční kamera EKEN – H9
Barvy  Eken H9 barvy
Displej 2”, rozlišení 320×240 pixelů
Voduvzdorné pouzdro 30m
Obrazový senzor 4MPx, OmniVison OV4689
Procesor Sunplus 6330M
Video 4K @ 15fps (3840*2160 pixelů)
2.7K @ 24fps (2704*1524 pixelů)
1080p @ 60fps (1920*1080 pixelů)
1080p @ 30fps (1920*1080 pixelů)
Rozlišení Foto 12MP/8MP/5MP/4MP
Vstupy/Výstupy Micro USB port
HDMI
Objektiv 170°
Kapacita baterie 1050mAh(1080/30fps výdrž dle výrobce – 1,5 hodiny, 4K/15, 2.7K/24, 1080/60fps výdrž dle výrobce – 50 min.)
Úložiště Micro SD card (není součástí balení)
Baterie 1050mAh lithium – vyměnitelná, nabíjecí
Audio WAVE (Bitrate: 176kbps)
Rozměry 59,3×24,6×41,1mm
Wi-Fi 802.11 b/g/n
Jazyková podpora Holandština, Maďarština, Polština, Korejština, Japonština, Portugalština, Němčina, Zjednodušená Čínština, Angličtina, Francouzština, Italština, Ruština, Španělština, Tradiční Čínština
Váha 65g (i s baterií)