Od nového roku začali platit nová pravidla pro majitele i provozovatele dronů. Drony se nově řadí do 3 kategorií a je nutná jejich registrace. Tato nová pravidla se týkají všech typů tzv. dronů, včetně leteckých modelů. Pojem dron tak získává díky novým pravidlům obecnější význam a zahrnuje nově všechna letadla bez pilota. Nově se zavádí 3 kategorie provozu: otevřená, specifická a certifikovaná.

Už během prosince jsme psali článek o nutnosti registrace dronů, včetně všech důležitých odkazů. Registrace dronů je povinná téměř pro všechny drony. Výjimkou jsou jen modely bez kamery, které váží méně než 250 gramů. Dále ty, které sám výrobce označuje jako hračku. Povinné registraci se tak nevyhnou ani majitelé dronů DJI Mavic Mini a Mini 2, které váží 249 gramů, jelikož jsou osazeny kamerou.

Samotný test není nic složitého. Vše probíhá zdarma a z pohodlí domova online. Stačí navštívit tuto stránku. Ještě než se do testu pustíte, tak věnujte pár minut přípravou a přečtěte si informace na této stránce. Další důležité informace hledejte na stránce dron.caa.cz, kde najdete i samotný test i registraci provozovatele, které se taky nevyhnete. Při registraci vyplníte jen osobní údaje a na mail vám obratem dorazí unikátní ID, kterým musíte označit svůj dron.

Samotný test není složitý. Čeká na vás 40 otázek a časový limit je 60 minut. Pro úspěšné splnění je potřeba dosáhnout alespoň 70% úspěšnost.  Po úspěšném absolvování vám na mail dorazí pilotní průkaz. Ten musíte mít při letu u sebe. Postačí ale jeho elektronická podoba.

Registrace dronů - průkaz pilota