Od nového roku začínají platit nová pravidla pro majitele i provozovatele dronů. Drony se nově řadí do 3 kategorií a je nutná jejich registrace.  Tato nová pravidla se týkají všech typů tzv. dronů, včetně leteckých modelů. Pojem dron tak získává díky novým pravidlům obecnější význam a zahrnuje nově všechna letadla bez pilota. Nově se zavádí 3 kategorie provozu: otevřená, specifická a certifikovaná.

Registrace dronu se dotkne zhruba 50 000 lidí

Registrace je povinná téměř pro všechny drony. Výjimkou jsou jen ty, které váží méně než 250 gramů a nemají kameru. Dále se netýká hraček. Registraci se tak nevyhnou ani majitelé dronů DJI Mavic Mini a Mini 2, které váží 249 gramů, jelikož jsou osazeny kamerou.

Povinná registrace dronů pro všechny

Kdy nemusím registrovat dron:

Nemusíte se registrovat, pokud váš dron váží méně než 250 g a přitom:

  • nemá kameru nebo jiný senzor schopný jakkoli zachycovat osobní údaje, nebo
  • se jedná o hračku. Tou se rozumí dron, který je již předem vyvinutý jako zařízení určené k hraní pro děti do 14 let, je identifikován základním označením CE a je na něm uvedeno, že odpovídá směrnici č. 2009/48/ES. Naopak dron, který hračkou není, by měl být na obalu jasně označen štítkem „14+“. Jakkoliv může být nyní ještě rozlišení označení hraček nejasné, doporučujeme všem uživatelům důkladně pročíst návod, kde by příslušné informace měly být uvedeny.

Veškeré další informace najdete na stránkách Úřadu pro civilní letectví – https://dron.caa.cz/. Doporučiji si přečíst i základní informace ke změnám v regulaci dronů od 31. 12. 2020.

Test i registrace je bezplatná a hlavně online a provést ji můžete na této stránce. V testu vás čeká 40 otázek a k úspěšnému splnění je potřeba 70% úspěšnost. Časový limit je nastaven na 60 minut a tak by neměl být problém test splnit. Po úspěšném absolvování vám na mail dorazí průkaz s unikátním číslem, které je potřeba připevnit na dron.

Registrace dronů - doklad o absolvování testu