Jelikož v redakci trávíme i docela dost času testováním různých RC modelů, tak jsme si nemohli nechat ujít nabídku na testování kamery Firefly Q6, jenž nám zapůjčil prodejce TomTop.com a za což mu samozřejmě děkujeme.

Tato kamera je určena především pro RC modely a to například závodní koptéry a nebo modely letadel. Narozdíl od FPV kamer, které mají za cíl přenést obraz pilotovi s co nejmenším zpožděním, tak tento typ kamery se zaměřuje na kvalitu záznamu. To ale neznamená, že ji nelze jako FPV kameru použít také. Přibalený kabel k tomu přímo nabádá.

OBSAH BALENÍ

Jak jsem již prozradil již v unboxingu, tak kromě kamery je obsahem balení i kabel pro připojení k externí baterii a video vysílači. Dále je zde i krytka, která má zabránit přímému slunci a také nezbytné manuály, USB kabel a taky ne moc povedené nálepky. Vše je zabaleno v pevné kartonové krabičce vyplněné molitanovým lůžkem.

Obsah balení:

 • kamera Firefly Q6 4K
 • kabel pro FPV
 • sluneční clona
 • dobíjecí/datový USB kabel
 • manuál
 • nálepky

VZHLED A ZPRACOVÁNÍ

Kvalita zpracování se příliš neliší od jiných kamer tohoto typu. Tělo je vyrobeno z plastu a po bocích a vespod jsou průduchy pro chlazení. Vedle objektivu a u konektorů jsou diody, které různým stylem blikání informují například o právě probíhajícím nahrávaní.

Na horní straně je malý, 0,7 palcový OLED displej, díky kterému nastavíte vše potřebné. Čitelnost na slunci nestojí za moc a tak si jej budete muset občas druhou rukou zastínit. Jelikož kamera nemá Wi-Fi, tak zapomeňte na obslužnou aplikaci a nebo rychlé prohlížení záznamu v terénu. Pod displejem je pak čtveřice tlačítek, což umožní snadnou a rychlou obsluhu.

Odolnost kamery lze těžko hodnotit. Pokud létáte se závodní koptérou, tak se předpokládá, že s tím jednou za čas prásknete o zem. Jestli ale lítáte stejně jako já, teda země – země, tak s tím budete práskat pořád a na kameře to půjde časem poznat. Po sérii pádů odletěl kousek plastu na boční straně a několik střemhlavých pádů do pole zanechalo drobné škrábance na čočce.

Kamerku lze částečně tímto ochránit krytem, který si můžete vytisknout na 3D tiskárně. Bez úprav do něj kamerka snadno zapadne.

OVLÁDÁNÍ A FUNKCE

Jak jsem už psal výše, tak veškerá obsluha kamery probíhá prostřednictvím čtveřice tlačítek a displeje. Obsluha je snadná a díky srozumitelným ikonkám i docela intuitivní.

Specifikace:

 • senzor: Sony IMX078
 • procesor: Novatek 96660
 • FOV: 120°
 • gyroskopická stabilizace: ano
 • rozlišení videa: 4K/24fps, 2.5K/30fps, 1080P/60fps, 30fps, 720P/120fps, VGA/30fps
 • rozlišení fotografie: 16 MPx, 8 MPx, 5 MPx
 • displej: ano, OLED, 0,7 palce
 • podpora microSD: dle výrobce max 32GB, funguje i 64GB
 • konektivita: miniUSB, microHDMI
 • rozměry: 72 x 34 x 17 mm
 • váha: 47 gramů
 • ostatní: možnost externího napájení (max. 6S baterie), možnost použít jako FPV kameru (kabel součástí balení), automatický start po připojení externí baterie

Než se pustíme do hodnocení kvality záznamu, tak vám prozradím, že kamerka sice zvládne natáčet ve 4K. Opět se jedná o marketingový trik, protože je této hodnoty dosaženo interpolací.

FOTO A VIDEO

Kamerku jsem testoval v rozlišení FullHD/60 fps, což mi přijde jako nejrozumnější hodnota. Jak jsem psal výše, tak kamera sice zvládne 4K, ale pouze interpolovaně.

Výrobce se chlubí i elektronickou stabilizací, ale ta eliminuje jen menší otřesy a například při jízdě na kole je spíše na škodu. Stejné je to i u nočních záběrů, kdy je lepší sáhnout po telefonu. Kamera je ale určena primárně pro RC modely a tam funguje stabilizace poměrně dobře.

Další problém je vypnutí kamery při tvrdším nárazu, kdy záznam je sice uložený, ale běžné přehrávače si s ním neporadí a hlásí poškození. Tady pomůže to, že prostě nebudete padat a když, tak s citem.

Ostrost záběrů není zrovna ideální a to hlavně u krajů. Šum není za ideálních podmínek nijak výrazný, podstatně horší je to ale v noci, kdy se obraz doslova rozpadá a barvy jsou zcela mimo realitu.

 

 

 

ZÁVĚR A HODNOCENÍ

Klady této kamery jsou především nízká hmotnost, poměrně kvalitní video a přítomnost FPV kabelu, který umožňuje připojit kameru jak k video vysílači, tak i k externí baterii (max. 6S). Nelze přehlédnout ani obsáhlé menu, kde si každý vyladí výsledný obraz podle svého.

Naopak mě mírně zklamala stabilizace, kdy se obraz spíše škube. Slabší vibrace kamera ještě ukočíruje, ale s těmi většími si už neporadí. Vzhledem k ceně to lze ale přehlédnout. Konkurence zde není moc veliká a ve srovnání s RunCam 2 je pro mě HawkEye Firefly Q6 vítězem. Pokud hledáte kvalitnější kameru, zkuste se poohlídnout například po RunCam 3 a nebo GoPro Hero 5 Session. V tomto případě je ale cena několikanásobně vyšší.

Kamerku nám zapůjčila společnost TomTop.com, kde si ji můžete pořídit za 49,99$-