Bezpilotní letadlo (někdy UAV z anglického Unmanned Aerial Vehicle nebo také dron z anglického drone) je letadlo bez posádky, které může být řízeno na dálku, nebo létat samostatně pomocí předprogramovaných letových plánů nebo pomocí složitějších dynamických autonomních systémů. Bezpilotní letadla se používají často v armádě k průzkumným i útočným letům. Používají se také k mnoha civilním úkolům, například k hašení požárů, policejnímu sledování nebo průzkumu terénu. (zdroj: wikipedia.org) Už víte co je dron?
Co je dron?
Drony a historie
První bezpilotní letadlo bylo z roku 1916 od profesora Archibalda Montgomeryho Lowa a jmenoval se Aerial Target (Vzdušný cíl). Následovalo mnoho letadel řízených na dálku, včetně Hewitt-Sperry Automatic Airplane, vyrobené během první světové války v USA.
Bezpilotní letadla se využívala a dodnes využívají při fotografování ze vzduchu. Mezi tento typ by se dala počítat také fotografie z RC modelů.
S miniaturizací všech technologií v 80. a 90. letech 20. století zájem o bezpilotní letadla rostl. První generace byly zejména průzkumné letouny, ale některé byly osazeny zbraněmi, jako třeba MQ-1 Predator, který obsahoval střely vzduch-země. (zdroj: wikipedia.org)
Co je dron? Opravdu je tak nebezpečný?
Dron je v současnosti považován téměř za hanlivé označení něčeho, co škodí, zabíjí a sleduje nás na každém kroku. Není to ale pravda. Každou věc lze samozřejmě zneužít, ale to bychom se museli obávat každé nové technologie a pokroku.
Máte strach o své soukromí? Víte, kolik informací o vás shromažďuje sám velký Google? Ne? Podívejte se sem a pravděpodobně budete překvapeni. Stále máte obavy ze špehování za pomoci dronů?
Drony v současnosti zažívají velký boom. Nejsou jen záležitostí armády, ale dostávají se i mezi běžnou veřejnost. Je to hlavně díky příznivé ceně.
Drony bez kamery lze zakoupit už za několik málo stovek a solidní drony s kamerou koupíte už za pár tisíc. Na tyto stroje, které jsou dálkově ovládané a pilot nad nimi má kontrolu se zaměříme.
Základní rozdělení dronů dle konstrukce:
- křídlo
- trikoptéry (tři vrtule)
- kvadrokoptéry (čtyři vrtule)
- hexakoptéry (šest vrtulí)
- oktokoptéry (osm vrtulí)
Tyto stroje jsou nejčastěji používané a setkávat se s nimi budeme stále častěji.
Kde můžu létat s dronem?
Je nutné se držet určitých pravidel. Nemůžete si létat jen tak. Legislativu má u nás na starosti ÚCL (Úřad pro civilní letectví). Všechny potřebné odkazy, kde najdete věci pro provozování dronů najdete v tomto článku. Dále je nutné používat zdravý rozum a nepřeceňovat své zkušenosti a mít ovládaný stroj na dohled.
Kam směřuje vývoj?
Jsou drony všude kolem nás? Pokud zatím ještě ne, tak poměrně brzy již opravdu budou. Bezpochyby se v bezpilotních letounech skrývá ještě veliký potenciál.
Je nad slunce jasné, že i tento rozmach má své limity. Lidé si na drony postupně zvykají a je i na nás, abych jim tento proces pomohli zvládnout. Dodržujme pravidla létání, nenarušujme vzájemně své soukromí, buďme trpěliví a ohleduplní. Jen díky tomu se tento náš koníček a pro někoho i plnohodnotná živnost může stát součástí běžného života.
Děti si budou hrát s drony stejně jako s s autíčky na dálkové ovládání. Rodiny budou mít své létající kamery ze kterých budou běžně pořizovat záběry z dovolených, rodinných sešlostí a podobně. Myslivci s nimi budou hlídat svěřené revíry, rybáři vnadit své úlovky, zemědělci kontrolovat úrodu, celníci hlídat hranice, policisté dozírat na pořádek a tak dále a tak dále. To vše zde je již nyní a bude to teprve nabírat na obrátkách. Droní průmysl je ten momentálně nejrychleji se rozvíjející. Budoucnost může ovlivnit kdokoliv z nás.
O vývoji dronů se můžete dočíst více v tomto článku.
Už máte jasno v tom, co je dron?
Nejnovější komentáře