Poprvé se mi konečně naskytla příležitost zalétat si s něčím menším, než je dron od firmy DJI.  Dron dorazil sice v lehce pomačkané krabici, ale naštěstí byl v pořádku. Tenhle dron si můžete koupit hned ve třech variantách. Mnou testovaný kousek je v nejvyšší řadě a ta je vybavena Wi-Fi připojením a HD kamerou. Pokud se vám ale nechce investovat tolik peněz a dron chcete pouze na požitek z létání, tak doporučuji variantu bez kamery a Wi-Fi připojení. Dále si ještě můžete zvolit variantu s kamerou, ale bez Wi-Fi.

Obsah balení

Když jsem rozbalil krabici, trochu mě překvapilo nedbalé uložení dronu a náhradních dílů. Bylo to tam, upřímně řečeno, trochu poházené. Pojďme si ale říct, co všechno na nás čeká uvnitř balení. Najdeme tam nejen vše potřebné příslušenství pro let (ovladač, USB kabel, náhradní vrtule, ochranné oblouky), ale také nářadí na sestavení dronu (šroubováček, šroubky). Jak můžete vidět na obrázku, tak součástí je samozřejmě i návod, který je v angličtině. Návod je sice trochu složitý, ale po delším zkoumání na vše potřebné přijdete.

 

Technické specifikace:

  • kamera: 3 MPx  kamera/120° úhel záběru
  • rozměry: 23 x 20,5 x 7,5 cm
  • baterie: 3,7V, 380 mAh
  • doba letu: 5-6 minut
  • doba nabíjení: přibližně 120 minut

Konstrukce a zpracování

Dron je vyroben z plastu, ale můžu potvrdit, že přežije nejeden pád. Když otevřete krabici, čeká na vás příjemné překvapení. Kvadrokoptéra je totiž téměř sestavená. Vrtule jsou namontovány z výroby a i kamera je již zapojena. Stačí pouze nacvaknout podvozek bez nutnosti použití šroubků a můžete vzlétnout. Pokud ale chcete létat doma a cítit se více bezpečně, nesmíte zapomenout na ochranné oblouky. Ochranné oblouky stačí také pouze nacvaknout. Pokud je ale chcete napevno, je tu možnost přišroubování.

Eachine H99 si můžete vybrat buď v zelené nebo modré barevné variantě. Jak můžete vidět na fotkách, my máme v redakci variantu modrou. Pokud se na dron zaměříme víc zblízka, všimneme si dvojice LED diod na přední a zadní straně stroje. Blikání a barevnost diod si můžete navolit na ovladači dle potřeby.

Pojďme se teď zaměřit na ovladač. Ovladač se na první pohled může zdát na tak malý dron trochu složitý a bohužel, je tomu tak i na pohled druhý. Upřímně moc nechápu, proč takhle malý dron potřebuje na ovladači přesně 16 tlačítek a k tomu ještě 2 joysticky. Když se ale zamyslím, je to asi potřeba. Například osmice tlačítek, pod názvem “tuning”, slouží k vyrovnání stability dronu, aby vám samovolně neodlétal pryč. Trojice tlačítek na pravé straně slouží k zapnutí/vypnutí ovladače a k pořízení fotografie nebo videa. Trojice tlačítek na straně levé slouží k restartování nastavení, automatickému návratu domů a headless (CF) módu. Přesně uprostřed ovladače leží výsuvný držák pro telefon, který lze nastavit podle velikosti telefonu. Na levé přední straně ovladače najdeme tlačítko pro změnu efektů světla. Tohle tlačítko má ale ještě druhou funkci, a to je tzv. “sport mode”. Pokud tlačítko stisknete krátce, tak s dronem můžete létat o mnoho rychleji. Na pravé straně je pak tlačítko, sloužící k přetočení dronu (dron udělá salto). Pak už jen zbývá dvojice joysticků, kterými pochopitelně ovládáte let.

Let a vše kolem něj

Pokud si myslíte, že řízení tohoto dronu bude hračka, tak jste trochu na omylu. Dron je samozřejmě určen především pro mladší generaci, ale létat s ním není žádná sranda. Před prvním letem doporučuji si podrobně přečíst manuál a stáhnout aplikaci JJRC FPV. Aplikace je dostupná jak pro iOS tak Android a pokud se vám nebude chtít hledat, stačí oskenovat QR kód, který najdete na boční straně balení.

Než vezmete dron ven, doporučuji sesynchronizovat otáčení vrtulí pomocí osmice tlačítek, které leží na levé a pravé straně ovladače, aby vám dron samovolně neodlétal. Když jste konečně venku, stačí zapnout ovladač, počkat až dron zabliká a poté pohnout levým joystickem nahoru a dolů. Nyní je dron připraven k letu. Pokud se ale ještě rozhodnete pořizovat fotografie nebo videa, tak nezapomeňte zapnout mobilní aplikaci a připevnit si telefon na držák. Doporučuji dávat si na telefon pozor, protože mi párkrát z držáku málem vypadl. Na ovladači jsou sice tlačítka pro pořizování videa a fotografování, ale bohužel jsem nepřišel na to, jak je poté dostat do telefonu. Proto je snadnější pořizovat videa a fotografie přes aplikaci v telefonu.

Když se s dronem konečně odvážíte vzlétnout, dávejte pozor ať sním nelétáte moc daleko. Mám otestováno, že dosah ovládání je okolo 30 metrů. Pokud byste ale opravdu měli problém se s dronem vrátit, stačí stisknout tlačítko “automatic return” a dron se vrátí na místo vzletu. Většinu tlačítek, která slouží pro zábavnější let jsem již zmínil, ale pojďme si ještě vysvětlit, jak vlastně udělat s dronem salto. Nejdříve musíte vyletět minimálně 2 metry nad zem, stisknout tlačítko “roll-over” a poté stisknout jedno z tlačítek pro synchronizaci vrtulí, aby dron věděl, na kterou stranu udělat flip.

Zde je pár fotek a video, které jsem s dronem pořídil:

 

Závěr

Pokud se rozhodnete tento stroj koupit, mějte na paměti, že fotky a videa nebudou zrovna kvalitní. Jestliže bych si kupoval tento dron, volil bych variantu bez kamery. S dronem si totiž užijete plno zábavy díky trikům které umí, takže kamera je vzhledem ke kvalitě fotek téměř zbytečnost. Nicméně vzhledem k nízké ceně stojí určitě za to popřemýšlet o koupi.

O tento dron si můžete do neděle 8. 5. zasoutěžit tady a nebo zrovna zakoupit za 45.99$ zde.