Kdo vlastně je Franky Zapata? Tento 37 letý Francouz, který si před pár lety založil společnost Zapata Racing, kde se věnoval především vodním zařízením, kdy pohonnou jednotkou byla turbína a přes ni proudící voda. V rámci těchto vodních “vznášedel” s názvem Flyboard, získal světovou proslulost. Poslední necelé čtyři roky se však věnoval především výstavbě Flyboard Air, který naopak používá “nezávislou pohonnou jednotku” a může létat po dobu až deseti minut. Společnost tvrdí, že zařízení může dosáhnout maximální vzdálenosti 3000 metrů s maximální rychlostí až 150 kilometrů za hodinu.

V sobotu dopoledne se právě F. Zapata rozhodl překonat světový rekord z loňského roku, jenž doposud držel Catalin Alexandru Duru na podobném zařízení. Akce probíhala u pobřeží Sausset-les-Pins v jižní Francii a Zapatovi se podařilo na jeho vlastním Flyboard Air urazit vzdálenost více než 2.252 metrů. Tím překonal stávající rekord o celých 275,9 metru. Celé akci přihlíželo přes 200 nadšenců plus realizační tým. Za zmínku také stojí, že hlavním sponzorem tohoto úspěšného pokusu byla společnost CROSSCALL, která se věnuje výrobě odolných a outdoorových telefonů a popis jejich posledního modelu můžete najít zde.

Jak jsme již v úvodu zmínili, Zapatovi trvalo čtyři roky vyvinout a doladit jeho Flyboard Air, a to včetně algoritmů, které řídí úhel jeho turbín a ovládání síly motorů. Zařízení má čtyři motory, každý o síle 250 koňských sil, které jsou poháněny Jet A1 leteckým petrolejem. Dále má toto “vznášedlo” další dva stabilizační motory. Pilot sám pak používá ruční dálkový ovladač plynu pro motory. Nyní se sami na následujících videích můžete podívat, jak celé létající zařízení funguje (video 1.) a také záznam ze sobotního úspěšného pokusu o překonání světového rekordu (video 2.).

 

[zdroj]