K dispozici máme k testování další dron společnosti Hubsan. Jedná se o nástupce námi dříve testovaného dronu Hubsan X4 H501s a to Hubsan X4 Air H501A. Tyto drony toho mají hodně společného a rozdílů mezi nimi mnoho není. Vše podstatné si řekneme v následující recenzi.

Tuto novinku nám zapůjčila společnost Gearbest, kde je momentálně v prodeji za 199,99$. Jedná se teda v podstatě o docela levný model. To ale neznamená, že nemá čím zaujmout.

OBSAH BALENÍ

Hned první seznámení na mě udělalo dobrý dojem. Pevná krabice s úchytem působí poměrně robustně a v případě nouze v ní lze dron i přenášet. Příslušenství je pečlivě zabaleno v krabičkách a uloženo v hlavní krabici. Nemělo by se tak stát, že se dron při transportu poškodí.

Jak už jsme vám prozradili v unboxing článku, tak kromě samotného modelu je zde i nějaké to příslušenství.

Obsah balení:

 • Hubsan X4 Air H501A
 • Wi-Fi zesilovač
 • síťová nabíječka
 • 2x sada vrtulí
 • klíč k vrtulím
 • USB kabel
 • manuály
 • UV filtr

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Pokud se podíváme na zpracování, tak nevidím žádný rozdíl mezi tímto a předchůdcem H501s. Zdá se, že bylo použito stejné tělo a dokonce i motory. Jelikož jsem zpracování předchozího modelu hodnotil kladně, tak tady nemůžu jinak. Plastové tělo je pevné a lícování bez chyb.

Kombinace černého těla a zlatých doplňků je povedená a působí sportovním dojmem. Nenechte se ale zmást. Hubsan X4 Air H501A je především dronem pro fotografování. Vzhledem k absenci jakékoliv stabilizace obrazu ale nepočítejte s profesionálním využitím. Jedná se stále spíše o hračku.

Pod gumovými nožkami na ramenech jsou umístěny LED diody. Ty svým blikáním předávají informace o stavu stroje pilotovy. V přední části je mírně nakloněná FullHD kamera a vzadu pak dvířka, pod které se zasouvá akumulátor.

Wi-Fi zesilovač má za úkol zvýšit dosah signálu až na 300 metrů. Jeho součástí je i držák na telefon. Telefon v něm drží pevně a také se s ním dron mnohem lépe ovládá. Na těle je kromě vypínače i několik diod, které ukazují stav připojení a úroveň nabití integrovaného akumulátoru. Pro nabíjení slouží klasický microUSB kabel.

LET A VŠE KOLEM NĚJ

Trápení s aplikací (dočtete se níže) máme za sebou a můžeme vyrazit do terénu. Pro první let doporučuji zvolit místo, kde široko daleko nikdo není a kde bude dostatek prostoru se seznámit s ovládáním a chováním dronu ve vzduchu.

Po připojení baterie se dron rozsvítí a pípáním zahlásí, že je připraven na kalibraci. Stejná informace se po spárování objeví i na displeji smartphonu. Dronem začneme otáčet po směru hodinových ručiček přesně dle návodu na displeji. Po úspěšné kalibraci je je dron téměř připraven k letu.

Nyní je nutné počkat na dostatečný počet satelitů pro zjištění polohy. Bez tohoto nejde vzlétnout (v nastavení to lze změnit). Důrazně ale doporučuji létat jen s GPS. Před vzletem se totiž uloží pozice vzletu a stroj se během potíží (ztráta signálu, nízký stav baterie..) sám vrátí. Na tuto funkci se ale nelze spolehnout na 100%, protože dron nemá žádné senzory, které by poznali blížící se překážku (strom, dům…). Tímto disponují až mnohem dražší drony jako například DJI Phantom 4.

Vzlétnout lze několika způsoby. Jedním z nich je stisk tlačítka na displeji, kdy motory nastartují, dron vzlétne do výšky cca 2 metrů, drží pozici a vyčkává na vaše povely. Dalším způsobem je odemknutí motorů ručně. To se provede posunutím páček (v tomto případě prstů) do spodních rohů. Tedy levá páka do levého spodního rohu a pravá do spodního pravého rohu. Tímto se motory nejen zapnou, ale i vypnou. Stisknutím příslušného tlačítka na displeji lze spustit automatické přistání a ta jak na místě vzletu, tak na aktuální pozici stroje.

Specifikace:

 • kamera: FullHD, FOV 120°
 • GPS: ano (follow me, orbit mode, waypoints, automatický návrat…)
 • motory: brushless KV1650/1806
 • ESC: 12A
 • baterie: 2S, 7,4V, 2700 mAh, 10C
 • doba letu: max. 20 minut
 • dosah signálu: až 300 metrů
 • ovládání přes aplikaci (Android, iOS)
 • rozměry: 22 x 22 x 8 cm
 • váha: 440 gramů

Malá velikost a poměrně silné motory umožní dronu se vypořádat i se silnějším větrem. Koptéra je ve vzduchu stabilní, GPS je přesné a udrží stroj na místě. Ovládání prostřednictvím smartphonu sice nebude nikdy tak přesné jako u klasického vysílače, ale po pár letech si na to zvyknete. Osobně preferuji ale klasický vysílač, který je nejen přesnější, ale i pohodlnější.

V případě potíží lze dron stabilizovat puštěním páček, kdy dojde ke srovnání a dron opět zůstane stát na místě a vyčká na další povel.

Funkce Follow me je spolehlivá, ale let v tomto režimu není plynulý. Dron nestíhá sledovat daný objekt a reaguje s mírným zpožděním. Režim Orbit je na tom o něco lépe a automatické přistání je s tolerancí maximálně 1 metru.

Baterie vystačí na cca 18 minut letu. Samozřejmě záleží na mnoha okolnostech, jako je síla větru, rychlost letu a další.

APLIKACE

Bez aplikace si s tímto dronem prostě nezalétáte. Alternativní ROM na mém telefonu se ale rozhodla, že s Hubsanem nebudou kamarádi, což jsem musel řešit přechodem zpět na originální ROM MIUI. Test na tabletu Lenovo Yoga také nedopadl dobře a aplikace na něj nešla vůbec nainstalovat. Lépe na tom byl smartphone LG G3, kde vše fungovalo na první pokus.

Aplikace je ke stažení zdarma pro Android i iOS.

[appbox googleplay id=com.csk.hbsdrone&hl=cs]

[appbox appstore id1060983468?mt=8]

Aplikace nabízí docela dost možností a na první pohled se zdá být přeplácaná. Na hlavní obrazovce je spousta ikonek a symbolů, které zobrazují údaje o letu, mapu a další. Kromě klasického ovládání můžete volit i z autonomního letu.

K dispozici jsou tyto režimy:

 • follow me: dron vás bude sledovat a natáčet
 • orbit: dron bude kroužit kolem vás
 • waypoints: dron samostatně uletí předem naplánovanou trasu

FOTO A VIDEO

Jak jsem již prozradil, tak dronu chybí stabilizace kamery a na záběrech je to znát. S tím jsem ale tak nějak počítal, protože nejdostupnější drony se stabilizací stojí téměř dvakrát tolik. Není to ale nic hrozného, co by vám znemožnilo si vyfotit nějakou momentku a nebo pořídit video z dovolené. Kvalita fotek je v podstatě stejná jako u předchozího modelu a vzhledem k ceně je na dobré úrovni. Občas kameře vadí odlesky slunce na optice, což lze řešit nalepením UV filtru, který je v balení.

Videa v plném rozlišení stáhnete zde a fotografie pak tady.

 

ZÁVĚR A HODNOCENÍ

Kvadrokoptéra Hubsan X4 Air H501a je skvěle zpracovaný dron s množstvím zajímavých funkcí. Ne vše ale funguje tak, jak by mělo. Tím myslím především Follow me mód, kdy dron neletí zcela plynule. GPS je ale přesné a automatické přistání funguje na výbornou. Skvělá je i výdrž na baterii, která atakuje hranici 20 minut.

Další pozitivum vidím v malých rozměrech a silných motorech, kdy dronu nedělá problém let i v silnějším větru.

Jestliže vás recenze Hubsan X4 Air H501a přesvědčila ke koupi, tak vězte, že tak můžete učinit zde a to za částku 199,99 dolarů.