Pamatujete si ještě na článek, ve kterém jsme pro vás sumarizovali myšlenkové pochody při předvýběru koptéry pro natáčení a fotografování ze vzduchu? Ve zmíněném článku jsme prošli všemožná řešení pro natáčení ze vzduchu za rozumný peníz až po Phantomy třetí a čtvrté generace. Díky několikanásobné shodě náhod a okolností to nakonec všechno dopadlo a my vám dnes můžeme nabídnout unboxing DJI Phantom 4. Je to sice model, který se již nevyrábí, ale nejen v našich končinách je stále v nabídce prodejců a distributorů. Pokud se s naší volbou neztotožňujete, můžeme vám třeba nabídnout náš článek s výběrem nejlepších dronů s kamerou za 1Q 2017.

Unboxing DJI Phantom 4

Co má DJI Phantom společného s Porsche 911?

Musím zde zmínit jistou analogii, kterou vnímám u značek DJI a Porsche. Model 911 je u značky Porsche nejdéle v nabídce. Má své jasné rysy, díky kterým jej od ostatních aut rozpoznáme na první pohled. Nové generace nelze ve většině případů považovat za revoluční. Přesto se jedná o produkty, které těžko hledají konkurenci ve svých segmentech a i přes vyšší cenu se skvěle prodávají. Jsou jakýmsi etalonem. Tyto modely se také postupem času stále lépe ovládají a jejich vlastnictví může znamenat v některých kruzích i určitou prestiž.Evoluce Porsche 911

 

DJI Phantom 4

Čtvrtá generace modelu Phantom přišla na trh s vylepšeným tělem, které by mělo lépe odolávat vibracím a dalšímu fyzickému namáhání oproti generaci předchozí. Hlavně je v tomto smyslu vyztuženo hořčíkovou slitinou. Praskající šasi v místech pod motory by zde již nemělo být poznávacím znamením. Když už jsme u srovnávání těl mezi třetí a čtvrtou generací, pak ještě zmíním, že u čtvrté generace je tělo krásně hladké a lesklé, takže se bude lépe čistit a snad i celkově udržovat. Dalším rozdílem je například antivibrační uložení stabilizovaného závěsu kamery, které je nyní již integrováno do těla stroje. Můžeme si také zmínit zdvojené bezpečnostní systémy, kvalitnější stabilizaci, akumulátor s větší kapacitou nebo pokročilejší softwarové zázemí. Rozdílů je ale samozřejmě více.

Vybírám DJI Phantom 4 nebo DJI Phantom 3 P/A/S

Balení

Koptéra je zabalená v robustní kartonové krabici a opatřena pečetí. Ta byla přestřižena kvůli vložení českého návodu a následně zalepena jinou a celé to bylo pojištěno další vrstvou lepící pásky. Po otevření kartonové krabice jsem za plastové ucho vytáhl bílou krabici, na které je vyobrazen DJI Phantom 4. Ta byla opět přelepena, ale tentokráte již průhlednou pečetí. Následovalo opět její přeříznutí a za zmíněné ucho vytažení polystyrenového balení, v němž by již měl být ukryt dron a veškeré standardně dodávané příslušenství. Toto balení je oproti předchozím generacím podstatně kvalitnější a i pro další používání použitelnější. Přesto bychom v těchto cenových hladinách očekávali balení ještě na vyšší úrovni (například voděodolné, s popruhem, …), které by lépe umožňovalo jeho transport.

 

Rozbalování

Z důvodu nadměrného natěšení pro vás nemáme reálné fotky ze samotného otevírání. Je to vlastně takový unboxing bez rozbalování. Uvědomil jsem si to totiž až ve chvíli, kdy se krabice, obalový materiál, letáky a veškeré příslušenství válelo všude okolo.

Bednu z tvrzeného šedého polystyrenu jsem položil madlem před sebe, odjistil pojistku, otočil s ní o 90° a začal zvedat víko. Po jeho úplném odklopení se ukázal “Přízrak” v celé své kráse. Jal jsem se vyndavat postupně kompletní obsah prodejního balení. A to nejdůležitější samozřejmě musím vyndat jako první. Tááák …. anglický návod, nějaké marketingové materiály a prospekty jsou již venku. 🙂

Jedna každá další položka obsahu balení je zde pečlivě zabalena. Například USB kabely jsou každý ve svém vlastním pytlíku v levé zadní kapse. Vrtule jsou v hadrovém sáčku se šňůrkou pro jeho zavření po pravé straně. Pod tímto pytlíkem se ukrývá sdružená nabíječka pro trakční akumulátor a ovladač. Každá plocha lesklého plastu je také přelepena fólií, která chrání povrch ať již nabíječky nebo rádia před poškozením. Na ramenou koptéry jsou nálepky upozorňující na to, jaká vrtule patří na jaký motor. Celý povrch lesklého těla již pak není jinak chráněn. Phantom je pevně uložen ve svém lůžku. S jedním překvapením pro mne jsem se přeci jen setkal. Čočka kamery přelepena ochrannou fólií nebyla, ale kousek šedého plastu pod horním motorem gimbalu přelepen byl. Ale na druhou stranu byla samozřejmě chráněna plastovým přípravkem pro fixaci kamery. Za dronem je vložen ovladač, který je celý oblepen fólií.

Obsah balení

 • 1x přepravní kufr
 • 1x DJI Phantom 4
 • 1x akumulátor
 • 1x paměťová karta microSD
 • 1x ovladač s držákem pro zobrazovač
 • 1x nabíječka
 • 1x napájecí kabel pro nabíječku
 • 1x kabel (samec USB – micro USB)
 • 1x kabel (samice USB – micro USB)
 • 1x plátěný pytlík
 • 2x sada vrtulí
 • 1x quick start guide, 1x anglický návod, leták DJI Care, leták se sdělením pro Švýcary, Francouze a Dány
 • 1x český návod ve verzi v1.2 (v některých věcech softwarové podpory již ne zcela aktuální), slovenský návod, český průvodce pro rychlý start, slovenský průvodce pro rychlý start, leták k technické podpoře produktů DJI od pana Pelikána a leták s nabídkou pojištění

Základní specifikace

Jedná se o koptéru, která je vybavena čtyřmi motory 2312. Diagonální vzdálenost jejich středů je 350mm. 12,4 Mpx Kamera je zavěšena na tří osém stabilizovaném závěsu a zvládá natáčet při rozlišení až 4K při 30fps nebo mimo jiné i FHD při 120fps. Li-Pol akumulátor s kapacitou 5350mAh je čtyř článkový a měl by udržet dron ve vzduchu po dobu až 28 minut. Maximální rychlost je až 20m/s, dosah činí až 5km a celková hmotnost je 1380g.

Pokud byste se chtěli podívat na tabulku s bližšími parametry můžete využít náš již výše zmíněný článek, kde se primárně zabýváme srovnáním DJI Phantom, Phantom 3 Advanced a Phantom 3 Professional.

Co na to doma?

Kromě mě má z nového přírůstku radost celá naše domácnost. Kocour má kartonovou krabici, do které si občas zaleze a pak ho nikdo nemůžeme najít. Má druhá polovička je ráda, že jsem rád a také nyní budeme častěji navštěvovat zajímavá místa a objevovat jejich krásy a taje z jiného úhlu pohledu.

 

První dojmy

Mé nadšení z nové hračky je ohromné. Jsem rád, že jsem měl možnost si právě tento stroj pořídit a doufám, že mne s ním čeká mnoho a mnoho hodin zábavy a natáčení. Na první dojem vše působí líbivým dojmem a kvalitní konstrukcí. Není to také nejlevnější hračka. A z tohoto důvodu bych ale také očekával plnohodnotnější obsah a propracovanější balení. To je jen o trochu kvalitnější, než u mého velmi oblíbeného lítáku XK X251, o němž jsme již psali mnohokráte, ale stojí více jak desetkrát méně. Při ceně za jakou se DJI Phantom 4 prodává bych očekával, že již nic dalšího k používání potřebovat nebudu. Tak to ale není. K plnohodnotnému využití potřebujete minimálně ještě kvalitní mobilní telefon nebo tablet, ale v závislosti na vašich představách, nárocích či potřebách toho může být mnohem více.

DJI se všemožně chlubí spoluprací se společností Apple (dokonce se spekulovalo o jeho odprodeji Applu) a i na krabici DJI Phantomu 4 jsem se dočetl “Made for iPad” a “Made for iPhone”. Jenomže pokud vlastníte telefon nebo tablet jablečné značky, musíte si zvlášť dokoupit propojovací kabel k vašemu milovanému zařízení nebo neustále myslet na to, abyste si nezapomněli ten svůj. Displej v základním balení nabízí například konkurence Yuneec nebo vyšší modely z této řady. Jsou to Dji Phantom 4 Advanced+ nebo Phantom 4 Professional+. Jenomže u nich je cena oproti tomuto až téměř dvojnásobná. Většina lidí, kteří si takovýto dron pořídí asi nebude řešit útratu dalších několika tisíc za příslušenství a výbavu.

//serve.affiliate.heureka.cz/js/trixam.min.js

 

Pro koho?

Tato létající kamera má ohromnou výhodu oproti jiným. A to je opravdu jednoduchá a snadná ovladatelnost, se kterou se velmi rychle vypořádá i úplný začátečník každého věku. Ale to je zároveň i nevýhoda…

 

Apel

Již několik měsíců se zajímám o veškeré dění na české scéně s kamerovými drony (před tím mne o trochu více zajímali koptéry sportovní). A je tu jedna věc, která mne na tom celém opravdu mrzí. Na jednu stranu zde máme širokou veřejnost, která vnímá jakýkoliv dron jako původce veškerého zla na naší planetě. A na straně druhé stojí poměrně početná skupina uživatel právě těchto strojů, kteří ignorují veškerá pravidla pro létání, chovají a zacházejí se svými stroji vyloženě nebezpečně, ohrožují nejen sebe, ale i své okolí a vůbec nerespektují soukromý. To mne přivádí k pointě tohoto odstavce. Jak nás (lidi, kteří rádi létáme se vším možným na dálkové ovládání) má vnímat široká veřejnost, když se část z nás chová právě takto? Prosím, létejme s rozumem, respektujme zákon a další doporučení a hlavně buďme ohleduplní.

 

Zajímá vás něco konkrétního k tomuto kameramanovi? Neváhejte nás kontaktovat obvyklými způsoby.