V září loňského roku byl představen snad nejoblíbenější dron současnosti, kterým je dozajista DJI Mavic Pro. A není se čemu divit. Má kompaktní stavbu těla, skládací ramena, poměrně kvalitní kameru zavěšenou na gimbalu a solidní výbavu. Vše již nějaký čas nasvědčuje tomu, že nezůstane osamocen. Bude tedy DJI Mavic Standard již brzy představen?

DJI Mavic Standard již brzy realitou?

Cože?

DJI svým modelem Mavic Pro trefil střed terče a ostatním výrobcům tak sebral jejich vítr z plachet. Od té doby se téměř všichni snaží připravit svého “Mavica” nebo něco, co by se mu alespoň trochu přibližovalo. Nejvíce se tomuto blíží prototyp Walkera Vitus. Ten by se měl do prodeje dostat za cenu kolem 800USD, čímž by měl být levnější než Mavic. Ale podle všeho to tak nemusí zůstat dlouho. Stále sílí spekulace, že se již velmi brzy dočkáme představení jeho levnější varianty.

Situace uplynulých dní v DJI

Poté co byla představena třetí generace modelu Phantom ve verzích Professional a Advanced, trvalo půl roku, než se na denní světlo dostala i verze Standard. A nyní to bude právě půl roku, co byl představen model Mavic Pro. A několik indícií tomuto kroku nasvědčuje. Dle našeho názoru by takový produkt pěkně doplnil portfolio nabízených koptér. Obzvláště poté, co byla ukončena výroba a prodej modelů DJI Phantom 3 Professional/Advanced/4K a následně ukončena výroba modelu DJI Phantom 4. Mezi tím probíhalo propouštění zaměstnanců a na DJI Mavic Pro se čekalo poměrně dlouho. To vše jen podporovalo nejrůznější spekulace, které by leckdy šlo označit za konspirační teorie. Tomuto ale následovalo představení modelu DJI Phantom 3 SE pro Čínu a trh opět začal nabývat na optimismu.

DJI P3 ADV PRO 4K MavicProč?

Asi si nemusíme vysvětlovat, proč výrobci volí strategii toho, že nejprve představí a prodávají prémiový model. Ale proč ne. Zjednodušeně řečeno je vždy logičtější a finančně výhodnější představit prémiový model a ten v ořezané verzi následně (při poklesu zájmu, prodejů či ekonomické výtěžnosti a vytížení výrobních linek) nabídnout i méně movitějším potenciálním zákazníkům. Vývoj je zaplacen. Náklady je potřeba rozmělnit a maximalizovat zisky. Pak je již jen potřeba důkladně promyslet, jak model ořezat co nejefektivněji. Potřebujete jej udržet co nejatraktivnější s pokud možno nejméně změnami kvůli výrobním nákladům. Na druhou stranu je potřeba změny učinit tak, aby si zákazník nemohl svůj “levný” produkt snadno, jednoduše a levně vylepšit. Také tato strategie pomáhá prodlužovat cyklus morálního zastarávání.

DJI Mavic Standard již na obzoru

V posledních dnech se na toto téma velmi hojně spekuluje. Pravděpodobně i ve spojení s výše zmíněným půl ročním výročím od zahájení výroby modelu Pro. A také také následující obrázek lecčemu nasvědčuje.

DJI Mavic Standard již

 

 

Všimněte si detailu v pravém horním rohu, kde je označení “M1S” místo obvyklého “M1P” u současného modelu. Dle spekulací by měla být chystaná novinka ochuzena o několik prvků. Mezi ně by měla patřit kamera s nižším maximálním rozlišením při natáčení videí. Také by neměl být přítomen systém se snímači pro vyhýbání se překážkám. A určitě ne poslední ořezání se týká i ceny. Hovoří se o cenách kolem 700USD za plnohodnotný model Standard a 450USD za model Standard bez ovladače. S těmito cenami v našich končinách pravděpodobně opět nebude možné počítat. V nejlepším případě můžeme počítat se záměnou měn z USD na EUR. Všem těmto spekulacím jsme půl roku odolávali, ale teď jsme již nedokázali odolat a musíme vám je prostě zprostředkovat.

Jako obvykle si budeme vážit každého vašeho názoru, postřehu či jakýchkoliv informací. Tak neváhejte a podělte se opět s námi i ostatními čtenáři.

 

Zdroj: FCCMavic-Guide