Na naší planetě je ještě mnoho odlehlých míst, kde se k internetu nepřipojíte. To samozřejmě ví spousta firem a některé z nich již pár let usilují o to, jak se stát tím prvním, kdo signál a připojení dostane do těch nejodlehlejších koutů planety za rozumnou cenu. Průkopníky v tomto směru jsou společnost Alphabet od Googlu a jejich projekt Loon se vzdušnými balóny, nebo také firma OneWeb Satellies, která se snaží postavit flotilu malých satelitů a v neposlední řadě je to známá společnost Facebook a její drony Aquila.

Co se tedy Facebooku podařilo? Po několika měsících testování modelů v menším měřítku Facebook úspěšně dokončil svůj první zkušební let s dronem Aquila ve skutečné velikosti. Tento dron má rozpětí křídel téměř totožné jako například Boeing 737. Ovšem váhově je na tom podstatně lépe, díky využití kompozitní konstrukce z uhlíkových vláken. Tým, testující Aquilu, počítal s dobou letu okolo 30 minut, tu ovšem dron překonal více než 3x a na zem se snesl až po neuvěřitelných 96 minutách a dosáhl výšky 650 metrů.

Cílem inženýrů z Facebooku je dostat do vzduchu “letku” dronů, která by kroužila nad oblastmi bez signálu. Jeden dron Aquila by měl pokrýt zhruba 90 kilometrů čtverečních z výšky 18 až 26 kilometrů a měl by v budoucnu vydržet ve vzduchu téměř 90 dnů. Samotný stroj přitom pohání pouze čtyři elektromotory o příkonu celkem pět kilowatů a o zbytek energie se starají solární panely na křídlech. Jak to vypadá s nočním letem, kdy solární panely nejsou osvíceny, zatím nevíme. Signál budou drony vysílat pomocí dosud neupřesněné laserové technologie. Ten bude dál po zemi šířen jako WiFi nebo 4G.

V brzké době mají proběhnout další a ještě náročnější testy. Nechme se tedy překvapit, jaké výsledky nám inženýři z Facebooku poskytnou. Sám jsem zvědavý, jak souboj mezi technologiemi o šíření signálu do zapadlých oblastí planety vlastně dopadne.

[Zdroj]