Dron Aquila od Facebooku úspěšně vzlétl a má za sebou první let

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Na naší planetě je ještě mnoho odlehlých míst, kde se k internetu nepřipojíte. To samozřejmě ví spousta firem a některé z nich již pár let usilují o to, jak se stát tím prvním, kdo signál a připojení dostane do těch nejodlehlejších koutů planety za rozumnou cenu. Průkopníky v tomto směru jsou společnost Alphabet od Googlu a jejich projekt Loon se vzdušnými balóny, nebo také firma OneWeb Satellies, která se snaží postavit flotilu malých satelitů a v neposlední řadě je to známá společnost Facebook a její drony Aquila.

Co se tedy Facebooku podařilo? Po několika měsících testování modelů v menším měřítku Facebook úspěšně dokončil svůj první zkušební let s dronem Aquila ve skutečné velikosti. Tento dron má rozpětí křídel téměř totožné jako například Boeing 737. Ovšem váhově je na tom podstatně lépe, díky využití kompozitní konstrukce z uhlíkových vláken. Tým, testující Aquilu, počítal s dobou letu okolo 30 minut, tu ovšem dron překonal více než 3x a na zem se snesl až po neuvěřitelných 96 minutách a dosáhl výšky 650 metrů.

Cílem inženýrů z Facebooku je dostat do vzduchu “letku” dronů, která by kroužila nad oblastmi bez signálu. Jeden dron Aquila by měl pokrýt zhruba 90 kilometrů čtverečních z výšky 18 až 26 kilometrů a měl by v budoucnu vydržet ve vzduchu téměř 90 dnů. Samotný stroj přitom pohání pouze čtyři elektromotory o příkonu celkem pět kilowatů a o zbytek energie se starají solární panely na křídlech. Jak to vypadá s nočním letem, kdy solární panely nejsou osvíceny, zatím nevíme. Signál budou drony vysílat pomocí dosud neupřesněné laserové technologie. Ten bude dál po zemi šířen jako WiFi nebo 4G.

V brzké době mají proběhnout další a ještě náročnější testy. Nechme se tedy překvapit, jaké výsledky nám inženýři z Facebooku poskytnou. Sám jsem zvědavý, jak souboj mezi technologiemi o šíření signálu do zapadlých oblastí planety vlastně dopadne.

[Zdroj]

%d bloggers like this: