Jedno z největších civilních bezpilotních letadel na světě společnosti Primoco UAV se sídlem v České republice se připravuje vyrábět v Číně v kooperaci s koncernem China VAST. Zde také vzniká nová zóna pro leteckou výrobu, kde bude mít místo i továrna na letoun Primoco UAV. Základní dokumenty o připravované licenční výrobě byly podepsány v Praze mezi Wang Jianjun, generálním ředitelem China Vast a Ladislavem Semetkovským, generálním ředitelem Primoco UAV SE. Transakci zajišťuje poradenská společnost NKBD Group se sídlem v Londýně.

Kontrakt společností China VAST a Primoco UAV SE se odehrál v době, kdy došlo rovněž k dokončení implementace zcela autonomního létání se španělskou společností UAV Navigation specializující se na vývoj systémů letové kontroly a autopilotů. Tato implementace potvrzuje schopnost letounu Primoco UAV plně autonomního létání (BVLOS) na vzdálenost 200+ km.

České bezpilotní letouny

Kromě plné autonomie letu je společnost Primoco UAV SE také jako první v České republice oprávněna implementovat do bezpilotního letounu odpovídač sekundárního radaru. “Jedná se o zařízení schopné odpovídat na elektroimpulzní dotazy sekundárního radaru řízení letového provozu. Odpovídač tak obsahuje informace o letounu, výšce letu, GPS pozici, cestovní rychlosti a poskytuje významné informace pro bezpečné provedení letu i ve vztahu k okolnímu provozu,” sdělil Ladislav Semetkovský.

Letoun Primoco UAV odstartoval sériovou výrobu po dvouletém vývoji v únoru 2016. Jedná se o civilní bezpilotní letoun schopný létat zcela samostatně, dle naprogramovaných letových plánů. K jeho klíčovým vlastnostem patří zejména jeho velikost, výdrž 10 hodin, dolet 200+ km a možnost osazení přídavnými zařízeními dle účelu využití 10 – 50 kg. Uplatnění tak nachází zejména v energetice, zemědělství, pátrání a záchraně.

Zdroj: uav-stol.com