Nejznámější klasický dron neboli kvadrokoptéra je konstruován tak, že má má čtyři vrtule, které vytvářejí dostatečný vztlak pro to, aby se přístroj udržel ve vzduchu. Vrtule jsou uspořádány takovým způsobem, aby zároveň vyvážily váhu samotného dronu.

Vědci z Institutu pro dynamické systémy a ovládání na ETH Curych ve Švýcarsku však vytvořili nový druh létajícího stroje, kterému pro udržení se ve vzduchu postačí  jen jediná vrtule. Toto zařízení se nazývá Monospinner a je považováno v tuto chvíli za “nejjednodušší, kontrolovatelný létající stroj”.

Jak vlastně Monospinner přišel na svět? Výzkumný tříčlenný tým, tvořený pány Weixuan Zhangem, Markem Muellerem a Raffaellem D’Andreo sdělil, že Monospinner se zrodil poté, když si položili otázku: “Jaký je minimální počet pohyblivých částí, nezbytných k řízenému a kontrolovanému letu?”. Poté přišly na řadu složité matematické výpočty a znalosti z oblasti aerodynamiky. Výsledkem je jedno vrtulový dron, který létá v určitém náklonu a do vzduchu jej dostanete jedině tak, že jej hodíte tak trochu jako bumerang. Více pochopíte z videa níže.

[Zdroj: Popularmechanics]