Tentokrát se nám do redakce dostaly dvě kamery podobných tvarů a cen, tak jsme si řekli, že je postavíme proti sobě. Jsou to kamery Polaroid Cube a SJCAM M10+ Cube, jež nám zapůjčil internetový obchod Kamerov.cz. Než se pustíte do čtení následující recenze Polaroid Cube vs. SJCAM M10+ Cube, doporučuji se podívat na unboxing články těchto kamer, které najdete zde (Polaroid) a zde (M10+).

OBSAH BALENÍ

Pokud jste již unboxing shlédli jistě tušíte, kdo bude v této kategorii vítězem. Kamera Polaroid Cube nabízí hodně skromné balení a kromě USB kabelu a návodu už tady opravdu nic dalšího není. Tady by se nemuselo stydět ani GoPro, které se taky nepředá, ale v porovnání s Polaroid Cube by byl vítězem vlastně kdokoli. Oproti tomu v kartonovém balení kamery SJCAM M10+ Cube je vše, na co jsme od většinou čínských výrobců zvyklí.

Obsah balení:

Polaroid Cube

 • kamera Polaroid Cube
 • USB kabel
 • návod

SJCAM M10+ Cube

 • kamera SJCAM M10+ Cube
 • vodotěsné pouzdro
 • dvířka s průduchy pro lepší záznam zvuku
 • USB kabel
 • držák na řídítka
 • nalepovací držáky na helmu
 • držák holé kamery
 • závit na stativ
 • pásky se suchým zipem
 • čistící hadřík
 • kupa dalších redukcí a držáků
 • manuál
 • nálepky SJCAM

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Zde záleží na preferencích každého z nás. Obě kamery jsou zpracovány dobře a po dobu testování jsem nenarazil na výraznější problém.

U Polaroid Cube mi trochu vadí duhová páska po obvodu, která se časem nejspíše začne odlupovat. Kamera má jen jedno ovládací tlačítko a malou LED diodu. Povrch je pogumovaný a působí odolně. Zdání však klame a do vody s touto kamerou nechoďte. Bez ochranného pouzdra je totiž odolná jen proti stříkající vodě. Zahradní déšť by tak kamera přežít měla, osobně bych byl ale opatrný. Co musím vyzdvihnout je magnet na spodní straně, který je poměrně silný a udrží kameru i na kapotě auta. Konektory a přepínač rozlišení je schován pod krytkou, kam se dostaneme třeba mincí. Rozměry Polaroid Cube jsou 35 x 35 x 35 mm a váha 47 gramů.

SJCAM M10+ se mi zamlouvá mnohem více. Už na první pohled je jasné, že snese tvrdší zacházení než Polaroid Cube. Celkem pět ovládacích tlačítek společně s 1,5 palcovým displejem je silná kombinace. Zamrzí ale, že na pouzdře jsou tlačítka jen tři, takže nastavení bez vyjmutí z pouzdra nepřichází v úvahu. Zapínací tlačítko a spoušť je umístěna na horní straně a dvojice šipek s tlačítkem pro aktivaci Wi-Fi je vpravo. Konektory jsou pak vlevo a baterie se nachází pod krytem na spodní straně. SJCAM M10 Cube je velká 48,1 x 43,3 x 43,4 mm a váží i s baterií 64 gramů.

OVLÁDÁNÍ A FUNKCE

Začneme opět u kamery Polaroid Cube. Ovládání je snadné. Pomocí přepínače pod krytem si vybereme jedno ze dvou možných rozlišení a dlouhým stiskem tlačítka kameru zapneme. Na zapnutí, pořízení fotografie, začátek či konec nahrávání nás upozorní kamerka pípnutím a blikáním LED diody. Zní to geniálně, že? Ale není. Za slunečného dne nepoznáte, jestli LEDka svítí a nebo ne a už vůbec nepoznáte jakou barvou. Stejný problém je i s pípnutím. Doma jej s přehledem uslyšíte, ale venku, na kole už je to problém. Sám vlastním GoPro Hero 4 Session, jež je ovládáním hodně podobná, ale LED diody jsou mnohem větší a jasnější a navíc má malinký displej, čitelný i na slunci.

SJCAM u modelu M10+ Cube šel na jistotu. Ovládání je přehledné, vždy víte co se s kamerou děje a v jakém je režimu. Tady k ovládání nemám žádné výraznější výtky. Pravda, docela mě štvalo, že na displeji při pohledu z většího úhlu nelze nic vidět, ale není to nic na co by se nedalo zvyknout. V menu je množství různého nastavení a rázem je tak jasný favorit i v této kategorii.

APLIKACE

Tady to bude jednoduché. Polaroid Cube nemá Wi-Fi, takže ovládání skrze smartphone zde nehrozí. Na paměťovou kartu, jež vložíte do kamery se sice zkopíruje program pro PC, bohužel se mi jej nepodařilo ani po několika pokusech spustit.

SJCAM M10+ Cube spolupracuje hned s několika aplikacemi ve smarthonech, nejlepší volbou ale je SJCAM HD, na kterou vás navede QR kód na krabici.

HARDWARE

Připadám si, jako kdybych neměl kamerku Polaroid Cube příliš v lásce a nadržoval SJCAM M10+, ale následující tabulka mluví jasně.

  Polaroid Cube SJCAM M10 Plus
Displej Ne 1,5 palce
Voděodolné pouzdro Nutno dokoupit, 10 metrů Ano, 30 metrů
Obrazový senzor Neznámý OmniVision OV4689 (4Mpx)
Procesor Neznámý Novatek NTK96660
Video 1080p/30 fps, 720p/30 fps 2560 x 1440/30fps, 1080Pp/60fps, 720p/120fps
Fotografie 6 Mpx 12 Mpx
Vstupy/výstupy microUSB microUSB, miniHDMI
Objektiv 124°, f/2.0 170°
Podpora pam. Karet microSD, až 32 GB microSD, až 32 GB
Baterie neznámá kapacita, až 90 minut 900 mAh, až 80 minut
Rozměry 35 x 35 x 35 mm 48,1 x 43,3 x 43,4 mm
Váha 47 gramů 64 gramů
Ostatní magnet na spodní straně Wi-Fi, gyroskopická stabilizace, 4x digitální ZOOM

 

FOTO A VIDEO

Dosáhne zde Polaroid Cube na vítězství a napraví si alespoň trochu reputaci a nebo SJCAM M10+ nekompromisně malou kameru od Polaroidu rozdrtí?

S natáčením kamerou M10+ žádný problém nebyl, ale Polaroidu jakoby se lepila smůla na paty. Kamera záznam automaticky rozdělí do videa o délce 5 minut, takže je ve výsledku hodně rozkouskované a zvuk pro jistotu nenahrál vůbec. Možná to jde změnit v programu, který se mi ale nepodařilo nainstalovat.

Videa z kamery jsou v rozlišení 1080p/30 fps a z kamery SJCAM 1080p/60 fps.

Tato videa si můžete stáhnout tady.

Předchozí dvě videa ke stažení zde.

Fotky z Polaroid Cube jsou vlevo, z SJCAM M10+ Cube vpravo.

Fotografie v plném rozlišení stáhnete zde.

BATERIE

Obě kamery slibují podobnou výdrž a v praxi se to potvrdilo. Kapacita baterie u kamery Polaroid Cube je neznámá a při testu se kamera vypnula po 80 minutách natáčení při rozlišení 1080p/30 fps. Kamera SJCAM M10+ si vedla o něco lépe a vypnula se po 95 minutách natáčení ve stejném rozlišení, ovšem při 60 fps.

 

ZÁVĚR

Pokud jste se dopracovali až sem, tak jistě tušíte, kterou kameru z těchto doporučím. Správně, bude to kamerka SJCAM M10+, které do karet nahrává množství příslušenství, displej, Wi-Fi, možnosti nastavení, větší rozlišení při vyšší snímkovací frekvenci a v neposlední řadě i kvalita záznamu. Marně přemýšlím, komu doporučit Polaroid Cube. Snad jen těm, kteří vyžadují co nejmenší rozměry na úkor všech výše zmíněných nedostatků.

Děkujeme společnosti Kamerov.cz, kde si jak kameru Polaroid Cube, tak SJCAM M10+ můžete zakoupit.