Konečně změna. Tohle bylo asi první, co mi problesklo hlavou, když dorazila nejnovější kamera společnosti GoPro na recenzi. GoPro opustilo léty osvědčený design a vytvořilo akční kameru ve tvaru krychle, jež je nejmenší a nejlehčí kamerou této společnosti. Vítejte u recenze GoPro Hero 4 Session.

Obsah balení

V kartonové krabičce, na níž je nasazená plastová nadstavba, je mnohem méně příslušenství než jsme zvyklí u konkurence, ale s tím se u GoPro musí počítat.

V balení GoPro Hero 4 Session najdeme:

  • kameru
  • 2 rámečky na uchycení kamery
  • 3 zacvakávací držáky (z toho jeden s otočným kloubem)
  • 2 nalepovací držáky (například na helmu)
  • stativový závit
  • silikonovou pojistku
  • USB kabel
  • manuál a nálepky

IMG_20160223_083232

Moc toho není a osobně mi nejvíc chybí držák na řídítka. Naštěstí je i tato kamera kompatibilní s většinou příslušenství různých výrobců a tak, pokud už doma nějaké máte, můžete ho využít.

Design a zpracování

Jak už jsem v úvodu naznačil, tak GoPro Hero 4 Session je v produktovém portfoliu vítanou změnou. Kamera má téměř dokonalý tvar krychle a její rozměry jsou 38 x 38 x 36,4 mm a váha 74 gramů. Zmenšení rozměrů přináší i pár nevýhod. Tou hlavní je absence displeje. Tedy ne tak úplně. Displej tady je, jen neslouží pro náhled scény, ale pro usnadnění nastavení a výběru módu. Redukce se dále dotkla i počtu tlačítek. Jsou zde jen dvě a s ovládáním si tak poradí i malé dítě. Na kameře jsou ještě malá dvířka, po jejichž otevření se dostáváme na nabíjecí konektor a ke slotu na paměťovou kartu.

Pro někoho může být nevýhodou i nevyměnitelná baterie, což je daní za vodotěsnost. Ta je u GoPro Hero 4 Session zajištěna do hloubky 10 metrů bez jakéhokoli dalšího pouzdra.

Kamera je zpracována na výbornou a zde není co vytknout.

Ovládání a funkce

Kamera má pouze dvě tlačítka, které stačí pro základní nastavení. Pro zpřístupnění všech funkcí musíte sáhnout po smartphonu a oficiální aplikaci.

Hlavní tlačítko slouží jako spoušť a po jeho zmáčknutí se kamera zapne a automaticky spustí nahrávání. Dalším stiskem kamera ukončí nahrávání a vypne se. Chcete fotit? Podržte tlačítko déle a kamera začne pořizovat fotky. Druhé tlačítko slouží pro pohyb v menu. O průběhu natáčení informuje displej, LED diody i zvukové notifikace. Poslední dvě uvedené lze v nastavení vypnout.

Lepší zvukový záznam zajístí dva mikrofony. Jeden na přední a jeden na zadní straně. To je dobré především za větší rychlosti (na kole, motorce), kdy je záznam ze zadního mikrofonu mnohem čistší.

Aplikace

Oficiální aplikace je ke stažení zdarma pro platformy Android, iOS a Windows. Její používání je snadné a je uživatelsky přívětivější než aplikace ke kamerám SJCAM nebo Elephone. Přepnutí na správnou Wi-Fi probíhá u GoPro automaticky, kdežto u konkurence musíme vše udělat ručně. Není to nic hrozného, ale pár kliknutí to ušetří.

Foto a video

GoPro patří stále k tomu nejlepšímu na trhu a tomu odpovídá i cena. Cena této kamery byla zpočátku podobná jako u GoPro Hero 4 Black, jenže jak se ukázalo, tak o kameru nebyl velký zájem a následovalo skokové snížení ceny na cca 9000 Kč a následně další, a to na daleko příjemnějších 6000 Kč. Kvalita záznamu zaostává, dle mého názoru, i za starší kamerou GoPro Hero 3 Black Edition. V čem má GoPro Hero 4 Session navrch je jistě záznam zvuku. Ostatní kamery mají problém zaznamenat čistý zvuk skrze vodotěsné pouzdro. Zde ale akustickému vlnění nic nepřekáží a záznam zvuku musím hodnotit na výbornou.

Možnost záznamu ve 2K a nebo 4K zde hledám marně. Maximální rozlišení kamery je 1920 x 1440 pixelů a pro fotografie je to 8 MPx.

Videa jsem vzhledem k velikosti nahrával po jednom a jsou ke stažení zde, tady a ještě tady. Fotografie pak můžete stáhnout kliknutím sem.

Baterie

Akumulátor s kapacitou 1000 mAh nelze vyjmout. Jediným způsobem, jak zajistit dostatek energie na cestách, je tak powerbanka. Doba natáčení se pohybuje kolem 2 hodin na nejvyšší rozlišení. S připojeným smartphonem pak klesá výdrž cca o 30 minut.

Držáky Smatree, náhradní baterie a další chytré příslušenství pro kamery GoPro Hero zakoupíte v eshopu Kabelmanie.cz

Závěr

Doporučit nebo ne? Před pár měsíci, kdy kamera stála kolem 9000 Kč bych od koupě asi upustil a doporučil bych jinou kameru od GoPro. Cena o třetinu nižší je ale lákavá a už stojí za zvážení. Vždy ale záleží na osobních preferencích. Jsou pro vás malé rozměry, váha, výborný záznam zvuku a vodotěsnost i bez pouzdra důležitější než kvalita záznamu? Sáhněte po GoPro Hero 4 Session. Pokud ale chcete kvalitnější záznam, displej a nebo výměnnou baterii, tak si raději připlaťte pár stovek (tisíc) za GoPro Hero 3+, případně Hero 4.

Líbila se vám recenze? Odměňte nás likem na naši FB stránku. Pokud si i vy chcete zkusit napsat recenzi, kontaktujte nás.