Každý z vás již jistě viděl v televizi nebo na videu záběry vodních hadů a jejich ladný pohyb pod vodou. Nyní se můžete kochat dronem, který dosahuje velice podobných výsledků. Nový podvodní dron s názvem Eelume a s podobou vodního hada či úhořovité ryby je výsledkem spolupráce norské inženýrské společnosti Kongsberg Maritime a ropné těžební firmy Statoil. Spolupráce těchto dvou firem dala vzniknout projektu Eelume, jehož jméno nese rovněž nový dron.

Celý projekt vznikl na základě potřeby radikálně snížit náklady na kontrolu, opravy a prohlídky podmořských těžebních zařízení nebo při čištění některých jejich částí, které do této doby prováděli specializovaní odborníci nebo nákladná podmořská plavidla s lidskou posádkou. Samozřejmě, využití najde tento dron rovněž při prohlídkách vraků nebo při hledání trosek po haváriích. Eelume roboti budou trvale instalováni na mořském dně a budou provádět plánované činnosti na vyžádání.

Jedinečnost tohoto projektu spočívá v unikátním spojení společností, které se navzájem perfektně doplňují. Kongsberg Maritime přináší 25 let zkušeností z podmořské robotiky a Statoil oproti tomu poskytne přístup k reálným zařízením, která vlastní a zpřístupní je dronům Eelume pro testování jednotlivých úkolů a prací.

[zdroj]