Elephone je znám svou širokou nabídkou smartphonů, což mu ale nestačí a tak se rozhodl vyrobit i akční kamerku Elephone Ele Explorer a jak asi tušíte, tak dnešní povídání bude právě o této kameře, která se k nám dostala přímo od zdroje, společnosti Elephone a tímto jím děkuji a posílám zdravici.

Na výrobě kamery se dle všeho podílel známý producent outdoorových kamer, společnost SJCAM a Elephoní pracovníci jen navrhli logo. Tohle je běžná praxe nejen u Elephonu, takže mu to nemějme za zlé a pusťme se do čtení.

OBSAH BALENÍ

Vysouvací pevná kartonová krabička je konečně příjemnou změnou oproti jiným kouskům, které se mi objevily v rukou. Její povrch je potištěn základními údaji o kameře, není zbytečně přeplácaná a působí tak nějak příjemně.

Uvnitř jsou další dva kartonové boxíky, z nichž jeden je pro kameru a druhý má v sobě hromadu příslušenství, které je téměř shodné jako u kamer SJCAM. Náhoda a nebo další důkaz toho, že kamera není prací inženýrů z Elephonu? V balení je k nalezení toto příslušenství: USB kabel, vodotěsné pouzdro, náhradní dvířka s průduchy, úchyt na řídítka, držák holé kamery včetně klipu, redukce na stativ, rychloupínací úchyt, zahnutý lepík na helmu, 3-way pivot držák, náhrádní 3M samolepky, set dvou pásků, popruhy, čístící utěrka a anglický manuál.

IMG_20160112_124016

Vzhledem k tomu, že kamera je aktuálně (v době psaní recenze) k dostání za 79,90$ je takto bohatá výbava jistě velkým plusem.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Kamera je k dostání v několika barvách (černá, stříbrná, žlutá, modrá a zlatá) a všechny nabízené barevné kombinace vypadají vcelku atraktivně. K nám se dostala černo-stříbrná varianta, u které jsem hned narazil na drobnou vadu na kráse a budou jí trpět všechny kamery, vyjma čistě černé. Spodní strana má totiž u dvířek mírně rozšířenou hranu, která bije do očí. Na funkci, a to ani rostlináře, to však vliv nemá. Další výtka směřuje opět k nekrytým konektorům, které se nemají moc rády s vodou.

IMG_20160112_124340

Tělo je vyrobeno z pevného plastu a přední stříbrná strana je magnetem na otisky a různé šmouhy. Plasty lícují a tělo nevydává ani při silnějším úchopu žádné nežádoucí zvuky.

Zapínací tlačítko a objektiv je umístěn tradičně na přední straně a na protější je dvou palcový displej.

Vrchní strana je pak místem pro LED diodu a potvrzovací tlačítko.

IMG_20160112_124655

Tlačítka pro pohyb v menu, zapnutí Wi-Fi se nachází na pravé boční straně a přesně naproti jsou ničím nekryté konektory (miniHDMI a microUSB) a slot na paměťovou kartu (až 64 GB).

Baterie se i zde vkládá zespod a systém zamykání je stejný jako u kamer SJCAM, tudíž bez jistícího poutka krytky.

Rozměry kamery jsou 59 x 41 x 25 mm a váha s baterií je 65 gramů.

 

OVLÁDÁNÍ A FUNKCE

Hledání jednotlivých funkcí a procházení v menu je přizpůsobeno pro co nejjednodušší práci v terénu, což se projeví negativně na čase, který strávíme při procházení v menu. Tento nešvar je ale přítomný u všech kamer, a tak se s tím musíme smířit. Naštěstí do menu nemusíme nijak moc často a velkým pomocníkem je i smartphone, se kterým je nastavování mnohem snazší a rychlejší. O aplikaci si ale povíme později.

Kamera Elephone Ele Explorer neobsahuje češtinu, a tak si budeme muset vystačit s jedním z těchto jazyků: angličtina, němčina, španělština, italština, čínština, japonština, ruština, korejština a nebo polština.

Strukturu menu si můžete prohlédnout v následující galerii.

HARDWARE

Obrazový senzor  OV4689 je typu BSI CMOS s rozlišením 4 MPx a úhel záběru kamery je 170°. Zpracování obrazu provádí procesor Allwinner V3, který zvládá práci s obrazem v maximálním rozlišení 4K, bohužel jen při nepoužitelných 15 snímcích za sekundu. Lze si ale vybrat i rozlišení menší a tam už je framerate na běžných hodnotách, tj. 2,7K/30fps (2688 x 1520), 1080P/60fps (1920 x 1080), 720P/120fps (1280 x 720). Fotografie dosahují, pomocí interpolace, rozlišení až 16 MPx.

Displej má úhlopříčku 2 palce a rozlišení 960 x 240 bodů, což je pro účely outdoorové kamery dostatečná hodnota. Pozorovací úhly jsou taktéž v pořádku.

Záznam zvuku bez vodotěsného pouzdra hodnotím jako lehce nadprůměrný. Po vložení do pouzdra se dostáváme na průměr, což je daní za vodotěsnost a setkáme se s tím u všech kamer.

APLIKACE

Aplikace do chytrých zařízení je nezbytnou součástí akčních kamer. Hlavním úkolem je ulehčit nastavení, přenos souborů a poskytne také živý náhled zabírané scény.

Pro kameru Elephone Ele Explorer je pro Android volně dostupná aplikace ELE-CAM, jejíž hodnocení je na Google Play momentálně 2,9, a to o mnohém vypovídá. Spárování se smartphonem Letv 1S se sice zdálo jako úspěšné, ale jen do prvního kliknutí v aplikaci a jejím následném pádu. V průběhu testování nás ale Elephone informoval o nové verzi aplikace (ke stažení zde), která sice vypadá stejně jako ta z Google Play, ale narozdíl od ní je plně funkční.

Spárování s chytrým zařízením probíhá, jak je zvykem, bezdrátově skrze Wi-Fi. V aplikaci nechybí nic důležitého (viz. screeny) a její instalaci můžu jen doporučit. Designově mi sice aplikace nepadla příliš do oka, ale je funkční, a to je podstatné.

VIDEA A FOTOGRAFIE

Pro testovací videa jsem zvolil FullHD rozlišení a 60 fps, což je hodnota, která bude vyhovovat většině případným zájemcům. Kvalita záznamu se řadí lehce nad průměr v dané kategorii. Problém vzniká při přechodu z tmavé místnosti na světlo a naopak, kdy kameře trvá než se vzpamatuje, což je ale u levnějších kamer běžný jev. Videa i fotografie se mi ale osobně líbí, jen mi chybí stabilizace. Snad se jí dočkáme v nástupci. Barvy mají věrné podání a na kvalitu videa ať si každý udělá svůj názor pomocí snímků níže. Za mě Elephone příjemně překvapil.

Trošku jsem experimentoval i se slow motion videem a tady je výsledek.

A nesmí chybět ani fotografie.

Pro důkladné posouzení kvality stahujte videa a fotografie v plném rozlišení.

BATERIE

IMG_20160112_124912

Balení kamery informuje o použití akumulátoru s kapacitou 900 mAh, což není tak nějak pravda a Elephone zde příjemně překvapil. Baterie má na sobě údaj o kapacitě 1050 mAh a potvrzují to i stránky výrobce. V reálu si kamera řekne o zásuvku po cca 90 minutách natáčení ve FullHD při 60 snímcích za sekundu.

Doporučuji na cesty vyrazit s pár kusy náhradních baterií a nebo alespoň powerbankou.

ZÁVĚR

Ke kamerce Elephone Ele Explorer jsem se ze začátku stavěl spíše skepticky. Považoval jsem vstup tohoto výrobce do segmentu kamer jako úlet, který skončí nezdarem. V průběhu testování jsem ale pomalu měnil názor a musím říct, že na první kameru to vůbec není špatné a docela se těším na nástupce Elephone Explorer Pro, který by měl také dorazit k testování. Přihlédnu-li k ceně, za kterou lze kameru sehnat, nemůžu jinak než ji doporučit. Stavět se proti kamerám od GoPro se sice Elephone zatím nemůže, ale hlavním rivalům od SJCAM a nebo Xiaomi, Elephone jistě pár zákazníku vezme.