Recenze Elephone Ele Explorer – první akční kamera od Elephonu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Elephone je znám svou širokou nabídkou smartphonů, což mu ale nestačí a tak se rozhodl vyrobit i akční kamerku Elephone Ele Explorer a jak asi tušíte, tak dnešní povídání bude právě o této kameře, která se k nám dostala přímo od zdroje, společnosti Elephone a tímto jím děkuji a posílám zdravici.

Na výrobě kamery se dle všeho podílel známý producent outdoorových kamer, společnost SJCAM a Elephoní pracovníci jen navrhli logo. Tohle je běžná praxe nejen u Elephonu, takže mu to nemějme za zlé a pusťme se do čtení.

OBSAH BALENÍ

Vysouvací pevná kartonová krabička je konečně příjemnou změnou oproti jiným kouskům, které se mi objevily v rukou. Její povrch je potištěn základními údaji o kameře, není zbytečně přeplácaná a působí tak nějak příjemně.

Uvnitř jsou další dva kartonové boxíky, z nichž jeden je pro kameru a druhý má v sobě hromadu příslušenství, které je téměř shodné jako u kamer SJCAM. Náhoda a nebo další důkaz toho, že kamera není prací inženýrů z Elephonu? V balení je k nalezení toto příslušenství: USB kabel, vodotěsné pouzdro, náhradní dvířka s průduchy, úchyt na řídítka, držák holé kamery včetně klipu, redukce na stativ, rychloupínací úchyt, zahnutý lepík na helmu, 3-way pivot držák, náhrádní 3M samolepky, set dvou pásků, popruhy, čístící utěrka a anglický manuál.

IMG_20160112_124016

Vzhledem k tomu, že kamera je aktuálně (v době psaní recenze) k dostání za 79,90$ je takto bohatá výbava jistě velkým plusem.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Kamera je k dostání v několika barvách (černá, stříbrná, žlutá, modrá a zlatá) a všechny nabízené barevné kombinace vypadají vcelku atraktivně. K nám se dostala černo-stříbrná varianta, u které jsem hned narazil na drobnou vadu na kráse a budou jí trpět všechny kamery, vyjma čistě černé. Spodní strana má totiž u dvířek mírně rozšířenou hranu, která bije do očí. Na funkci, a to ani rostlináře, to však vliv nemá. Další výtka směřuje opět k nekrytým konektorům, které se nemají moc rády s vodou.

IMG_20160112_124340

Tělo je vyrobeno z pevného plastu a přední stříbrná strana je magnetem na otisky a různé šmouhy. Plasty lícují a tělo nevydává ani při silnějším úchopu žádné nežádoucí zvuky.

Zapínací tlačítko a objektiv je umístěn tradičně na přední straně a na protější je dvou palcový displej.

Vrchní strana je pak místem pro LED diodu a potvrzovací tlačítko.

IMG_20160112_124655

Tlačítka pro pohyb v menu, zapnutí Wi-Fi se nachází na pravé boční straně a přesně naproti jsou ničím nekryté konektory (miniHDMI a microUSB) a slot na paměťovou kartu (až 64 GB).

Baterie se i zde vkládá zespod a systém zamykání je stejný jako u kamer SJCAM, tudíž bez jistícího poutka krytky.

Rozměry kamery jsou 59 x 41 x 25 mm a váha s baterií je 65 gramů.

 

OVLÁDÁNÍ A FUNKCE

Hledání jednotlivých funkcí a procházení v menu je přizpůsobeno pro co nejjednodušší práci v terénu, což se projeví negativně na čase, který strávíme při procházení v menu. Tento nešvar je ale přítomný u všech kamer, a tak se s tím musíme smířit. Naštěstí do menu nemusíme nijak moc často a velkým pomocníkem je i smartphone, se kterým je nastavování mnohem snazší a rychlejší. O aplikaci si ale povíme později.

Kamera Elephone Ele Explorer neobsahuje češtinu, a tak si budeme muset vystačit s jedním z těchto jazyků: angličtina, němčina, španělština, italština, čínština, japonština, ruština, korejština a nebo polština.

Strukturu menu si můžete prohlédnout v následující galerii.

HARDWARE

Obrazový senzor  OV4689 je typu BSI CMOS s rozlišením 4 MPx a úhel záběru kamery je 170°. Zpracování obrazu provádí procesor Allwinner V3, který zvládá práci s obrazem v maximálním rozlišení 4K, bohužel jen při nepoužitelných 15 snímcích za sekundu. Lze si ale vybrat i rozlišení menší a tam už je framerate na běžných hodnotách, tj. 2,7K/30fps (2688 x 1520), 1080P/60fps (1920 x 1080), 720P/120fps (1280 x 720). Fotografie dosahují, pomocí interpolace, rozlišení až 16 MPx.

Displej má úhlopříčku 2 palce a rozlišení 960 x 240 bodů, což je pro účely outdoorové kamery dostatečná hodnota. Pozorovací úhly jsou taktéž v pořádku.

Záznam zvuku bez vodotěsného pouzdra hodnotím jako lehce nadprůměrný. Po vložení do pouzdra se dostáváme na průměr, což je daní za vodotěsnost a setkáme se s tím u všech kamer.

APLIKACE

Aplikace do chytrých zařízení je nezbytnou součástí akčních kamer. Hlavním úkolem je ulehčit nastavení, přenos souborů a poskytne také živý náhled zabírané scény.

Pro kameru Elephone Ele Explorer je pro Android volně dostupná aplikace ELE-CAM, jejíž hodnocení je na Google Play momentálně 2,9, a to o mnohém vypovídá. Spárování se smartphonem Letv 1S se sice zdálo jako úspěšné, ale jen do prvního kliknutí v aplikaci a jejím následném pádu. V průběhu testování nás ale Elephone informoval o nové verzi aplikace (ke stažení zde), která sice vypadá stejně jako ta z Google Play, ale narozdíl od ní je plně funkční.

Spárování s chytrým zařízením probíhá, jak je zvykem, bezdrátově skrze Wi-Fi. V aplikaci nechybí nic důležitého (viz. screeny) a její instalaci můžu jen doporučit. Designově mi sice aplikace nepadla příliš do oka, ale je funkční, a to je podstatné.

VIDEA A FOTOGRAFIE

Pro testovací videa jsem zvolil FullHD rozlišení a 60 fps, což je hodnota, která bude vyhovovat většině případným zájemcům. Kvalita záznamu se řadí lehce nad průměr v dané kategorii. Problém vzniká při přechodu z tmavé místnosti na světlo a naopak, kdy kameře trvá než se vzpamatuje, což je ale u levnějších kamer běžný jev. Videa i fotografie se mi ale osobně líbí, jen mi chybí stabilizace. Snad se jí dočkáme v nástupci. Barvy mají věrné podání a na kvalitu videa ať si každý udělá svůj názor pomocí snímků níže. Za mě Elephone příjemně překvapil.

Trošku jsem experimentoval i se slow motion videem a tady je výsledek.

A nesmí chybět ani fotografie.

Pro důkladné posouzení kvality stahujte videa a fotografie v plném rozlišení.

BATERIE

IMG_20160112_124912

Balení kamery informuje o použití akumulátoru s kapacitou 900 mAh, což není tak nějak pravda a Elephone zde příjemně překvapil. Baterie má na sobě údaj o kapacitě 1050 mAh a potvrzují to i stránky výrobce. V reálu si kamera řekne o zásuvku po cca 90 minutách natáčení ve FullHD při 60 snímcích za sekundu.

Doporučuji na cesty vyrazit s pár kusy náhradních baterií a nebo alespoň powerbankou.

ZÁVĚR

Ke kamerce Elephone Ele Explorer jsem se ze začátku stavěl spíše skepticky. Považoval jsem vstup tohoto výrobce do segmentu kamer jako úlet, který skončí nezdarem. V průběhu testování jsem ale pomalu měnil názor a musím říct, že na první kameru to vůbec není špatné a docela se těším na nástupce Elephone Explorer Pro, který by měl také dorazit k testování. Přihlédnu-li k ceně, za kterou lze kameru sehnat, nemůžu jinak než ji doporučit. Stavět se proti kamerám od GoPro se sice Elephone zatím nemůže, ale hlavním rivalům od SJCAM a nebo Xiaomi, Elephone jistě pár zákazníku vezme.

 

%d bloggers like this: