Recenze DJI Tello – nový král nižší třídy

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
DJI Tello

Společnost DJI nám poskytla k testování dron Tello, který vyrobila společnost Ryzetech ve spolupráci s DJI a Intel. Dron téměř 2 týdny testujeme a postupně se s vámi dělíme na našem FB o dojmy. Nyní přišel čas vše shrnout do recenze DJI Tello.

Recenze DJI Tello – levný dron s VPS a mnoha funkcemi

Tello je nejmenší a nejlevnější dron s vizuálním pozičním systémem a tak se očekává stabilní let a na svou třídu kvalitní záběry. Musím podotknout, že se jedná o hračku a srovnání se Sparkem (ano, někdo v Tellu vidí náhradu za Sparka) není na místě. Tello totiž stojí jen 109€ a zapadá do nižší třídy, což samozřejmě zohledním v recenzi.

Před čtením obětujte minutu svého času a přečtěte si tento unboxing článek.

 

 

Obsah balení

Balení je sice strohé, ale obsahuje vše důležité a tak je dron DJI Tello připraven během chvilky k letu. V podstatě stačí proletět manuál a nabít akumulátor. Nic víc není potřeba.

 

Obsah balení:

 • dron
 • baterie
 • ochranné oblouky
 • 2 sady vrtulí
 • klíč pro výměnu vrtulí
 • manuál

DJI Tello obsah balení

Design a kvalita zpracování

Čekal jsem, že DJI Tello bude skvěle zpracovaný a chybky se budou hledat jen těžko a měl jsem pravdu. Vše perfektně lícuje a sedí na místě. Trup dronu je vyroben z pevného, ale pružného plastu, který půjde těžko zničit. Alespoň teda běžným používáním.

Bílý kryt na horní straně je z lesklého plastu, ale otisky na něm nezůstávají. Kryt lze snadno odcvaknout a vyměnit za jiný v jiné barvě.

Power tlačítko a microUSB port pro dobíjení hledejte na bocích.

Prvky VPS (vizuální poziční systém) najdete tradičně vespod. Při detailnějším zkoumání vám neunikne, že jsou vespod ramen vedeny kabely k motorům.

Výměna motorů by neměla být složitá, ale pájení se nevyhnete.

Aplikace

Jelikož ke dronu není ovladač, tak jej musí něco nahradit a to něco je smartphone. Mobilní aplikace Tello je dostupná pro operační systémy Android i iOS.

Aplikace se podobá na DJI Go, ale nenabízí tolik funkcí a nastavení. Orientace v ní je snadná, protože velkou část displeje ukousne náhled z kamery dronu a zbytek prvků je umístěn u horního okraje, kde nijak nepřekáží.

Let a vše kolem něj

Obecné info už máme za sebou, takže pomalu vyrazíme do vzduchu. Ještě než vám sdělím své dojmy z testování, tak se podíváme na specifikace udávané výrobcem a pak hned vám prozradím jak si Tello vede ve skutečnosti.

test výdrže DJI Tello

Specifikace DJI Tello:

 • váha: 89 gramů (včetně oblouků), 80 gramů (bez oblouků)
 • rozměry: 98 x 92,5 x 41 mm
 • kamera: 5 MPx (video: 1280 x 720/30 fps, foto: 2592 x 1936)
 • stabilizace obrazu: EIS (elektronická stabilizace obrazu)
 • FOV: 82,6°
 • dosah: 100 metrů
 • maximální rychlost: 28,8 km/h
 • kapacita baterie: 1100 mAh
 • doba letu: 13 minut
 • vizuální poziční systém
 • inteligentní režimy
 • programovatelný skrze Scratch 2

Při testu jsem se zaměřil na věci, které vás nejvíc zajímají.

Výdrž

Výdrži na baterii jsem věnoval tento samostatný článek a DJI Tello v testu nezklamalo. Při testu ve visu se časomíra zastavila na čase 13:53 a při venkovních testech jsem přistával cca po 11 – 12 minutách letu. Tady Tello nechává konkurenci daleko za sebou.

Inteligentní režimy

Stejně jako drony od DJI, tak i Tello má několik připravených režimů. Pro jejich spuštění je nutný dostatek světla ke správnému fungování VPS. Bez něj to prostě nejde.

Inteligentní režimy:

 • Up & Out – pořízení dronie
 • Bounce – dron klesá a stoupá do výšky 1,2 metru
 • 360 – pořízení krátkého 360° videa
 • Throw & Go – vzlet z ruky
 • Flips – loopy
 • Circle – dron opíše kruh

Bluetooth ovladač a VR headset

Pokud jste byli do teď nadšeni, tak vás zklamu. Zkoušel jsem dron spárovat s ovladačem ke konzoli Shield. Zatímco telefon jsem přes něj ovládal bez problému, tak v aplikaci Tello jsem neuspěl. Je dost možné, že s jiným ovladačem to pojede bez problému, protože na Youtube je spousta videí, kde se to podařilo.

Měl jsem v plánu vyzkoušet let s VR headsetem. Přímo v aplikaci k dronu jde rozdělit obraz na 2 poloviny, ale vzhledem k nízkému dosahu a sekání obrazu jsem test VR headsetu vyřadil ze seznamu.

Dosah

Mnoho z vás zajímal dosah Tella. Výrobce uvádí až 100 metrů, ale v praxi je to mnohem méně a za ideálních podmínek se dostanete bez sekání obrazu na cca 20 metrů, častěji i méně. Jako selfie dron na tůry by to stačilo, ale problém je to, že video se neukládá do dronu, ale streamuje se přímo do telefonu a tak se uloží sekaně. U fotek problém není, jen trvá déle než se přepošlou z dronu do telefonu. Stačilo, aby dron disponoval slotem na microSD kartu a bylo by po problému se sekáním.

 

Foto a video

DJI Tello má maximální rozlišení u videa 1280 x 720 pixelů při 30 snímcích za vteřinu a 5 MPx u fotek. Na dnešní poměry to není nic extra, ale s přihlédnutím k ceně a využití se stroj nemá za co stydět. Navíc nabídne i EIS (elektronickou stabilizaci obrazu) a VPS (vizuální poziční systém), díky čemuž by měli být výsledné záběry kvalitnější než u jiných dronů.

Přesně tohle se potvrdilo a Tello nemá ve své třídě konkurenci. Za optimálních světelných podmínek zvládnete dokonce vytvořit i překvapivě dobré záběry. Největší problém je již zmíněné sekání videa.

Fotky i videa si můžete stáhnout v plném rozlišení zde.

 

Let

Stabilita letu je na velmi dobré úrovni a vizuální poziční systém pracuje na výbornou. Zdálo by se, že kartáčové motory nebudou mít dostatek výkonu pro souboj s větrem, ale i při silném větru (dle předpovědi to bylo až 40 km/h) Tello bojovalo statečně. Bylo to sice na hraně, ale dron test ustál se ctí.

Ovládání je přesné i na displeji smartphonu a latence je minimální.

Závěr

Máme tady silného hráče v nižší třídě, který ještě podusí konkurenci. V cenové hladině do 3000 Kč se jedná o nejlépe zpracovaný dron s výbornou výdrží na baterii a snadným ovládáním. Vizuální poziční systém funguje naprosto perfektně a stroj se ve vzduchu téměř ani nehne.

Jedinou vadou na kráse je nízký dosah a sekání videa. Na fotky je ale Tello ideálním společníkem, jen od něj nesmíte čekat zázraky.

DJI Tello je přesně ten dron, který přibalíte někam na výšlap, kde nejde až tak o kvalitu fotek, ale o každý gram váhy.

%d bloggers like this: