Drony jsou na vzestupu a pojišťovny drží krok s dobou. Pojišťují proti odpovědnosti, ale i havarijně. ČSOB, Allianz, Renomia… subjektů je celá řada a mezi nimi je i samotný výrobce dronů – společnost DJI. Společnost Suri nabízí jako jediná možnost sjednat pojištění on-line. Pojištění dronu však není nutné pro všechny. To, zda si pojistit svůj dron a za kolik, ovlivňují 2 hlavní faktory: pořizovací cena stroje a jeho váha.

Pojištění pro rekreační piloty

Pokud létáte s drony nebo modely letadel lehčími jak 25 kg, zákon po vás pojištění dronu nevyžaduje, vyjma případů, když létáte na leteckých veřejných vystoupeních. V případě strojů těžších jak 25 kg, i přesto, že jste stále “hobík”, už ale spadáte do stejné kategorie pojištění jako všichni profesionálové.

Profesionální piloti dronů

Pokud chcete létat s bezpilotními systémy pro komerční účely, musíte stroj ze zákona pojistit proti odpovědnosti. Havarijní pojištění je příjemný bonus, v případě cenově dražších modelů však téměř vždy i nutnost.

Pojištění odpovědnosti pro drony

Pojištění odpovědnosti vám kryje případnou způsobenou škodu na cizím majetku a cenově startuje pro hobby piloty na cca 1 100 Kč s krytím do výše 1 mil. Kč. Doporučuji se pojistit proti škodám na cizím majetku preventivně, i když neprovozujete komerční činnost. Profesionálové si připlatí – pro ně pojištění začíná na 6 500 Kč a kryje škodu až do výše 26 mil. Kč. Pozor: Vztahuje se pouze na lety v souladu s legislativou!

All-risk pojištění dronů

Jedná se o kombinaci pojištění odpovědnosti a havarijního pojištění s minimálně 10% spoluúčastí. All-risk pro hobíky začíná na cca 2 000 Kč, pro profíky na cca 7 200 Kč. All-risk pojištění může krýt i ztrátu, krádež nebo utopení dronu. Počet pojistných událostí není většinou omezený.

DJI Care přímo od výrobce

Tento produkt je určený pouze pro produkty od DJI. Za aktivační poplatek v závislosti na modelu od 75 EUR (DJI Spark) máte nárok na 2 výměny / rok. Nevýhody však jsou:

  • dron nemůžete ztratit
  • krytí se nevztahuje se na krádež dronu
  • ceny se liší v závislosti na modelu – 1. výměna od 49 EUR, 2. výměna od 69 EUR
  • platnost pouze 1 rok a pouze 2 výměny – nelze prodloužit

Rozsah působnosti pojištění dronu

Pojišťovny běžně nabízí 2 varianty: pro ČR / SR a pro Evropu. V případě, že se chystáte za hranice působnosti vašeho pojištění, zeptejte se svého makléře. Rovněž doporučuji navštívit stránky droneregulations.info, kde získáte podrobné informace k legislativě a případnému pojištění v zemi do které se chystáte.

Potřebujete poradit?

Obraťte se na mě na e-mailu alex@dronpro.cz, nebo koukněte na naše stránky o pojištění dronů.
Můžete se taky stavit u nás v DronPro na pražském Smíchově.