Do rukou se nám na krátkou chvilku dostal nejnovější přírůstek z rodiny dronů od DJI. Téma tohoto článku tedy bude: DJI Spark a první dojmy z něj. U nás jste si již mohli přečíst o Sparku už několik článků. Psali jsme o jeho oficiálním představení, přinesli jsme vám několik prvních oficiálních videí a také jsme sepsali deset věcí, které byste o DJI Spark měli vědět.

DJI SPARK – první dojmy

Tento droník je v rodinné hierarchii tím Benjamínkem, který je nejmenší, nejlehčí a tak je docela dobře skladný. Ať si každý říká nebo myslí své, DJI Spark je opravdu primárně selfie dron. A rozhodně by se mohlo jednat i o aspiranta na post nejlepší dron pro selfie, ale o tom možná později… Obliba vlastních dronie stále stoupá a již dříve jsme vám nabídli výběr několika z těch zajímavějších. A Spark nabízí opravdu zajímavou kombinaci hardwarové i softwarové výbavy. Jenomže mi už nějaký čas víme o kousku jménem Feima Robotics J.ME.

 

Tělo

Vnější rozměry jsou 143×143×55mm, hmotnost činí 300g a diagonála měří 170mm. Je to opravdu docela drobek. Jistě by mohl být ještě menší díky skládací konstrukci, ale zase by to mohlo zvýšit cenu a také třeba hmotnost nebo snížit fyzickou odolnost. Výhodou jsou také sklopné vrtulky, které napomáhají snadnějšímu transportu. Tyto fyzické parametry předznamenávají to, že nebude v letu nebo visu zrovna nejstabilnější, nebude ani nejmrštnější a asi moc rychlý nebude. Naštěstí je to klam prvního zdání. Když jej přepnete do sportovního režimu, dokáže si upalovat i pěkných 50km/h. Díky pokročilé stabilizaci letu a pozičního systému je i ve vánku poměrně stabilní a za většího větru by s ním asi stejně nikdo při smyslech nelétal.

Kvalita zpracování je na dobré úrovni a ani při zmáčknutí v ruce nikterak nezavrže. Ačkoliv to nedoporučuji a často rozmlouvám, je prakticky možné vzlétat z dlaně a opět do ní přistávat.

Kamera

Vpředu dole je uchycena kamera, která je zavěšena na dvouosém gimbalu, jenž jí celkem obstojně stabilizuje. Záběry z natáčených videí jsou poměrně stabilní. Tato kamera má snímací čip CMOS o velikosti 1/2.3″ s rozlišením 12Mpx. Natáčet video můžete až do rozlišení 1920 x 1080 při 30fps. Fotky mohou mít až 3968 × 2976px. V tomto případě se s následnou postprodukcí pořízených snímků nějak moc nepočítá. Video pořídíte ve formátu MP4 (MPEG-4 AVC/H.264) a fotky se ukládají jako JPEG. Záznam se pořizuje na paměťovou kartu.

Akumulátor

Akumulátor je Li-Pol, tříčlánkový s kapacitou 1480mAh a možné jej nabíjet pomocí microUSB kabelu. Droníka ve vzduchu dokáže udržet podle informací od výrobce až 16 minut. Jenomže žijeme v reálném světě, kde občas trochu foukne nebo někam kousek popolétnete. Reálně se ve vzduchu udržel 12 minut, i když do těla asi dostával o trochu více, než většinou dostávat bude.

Software

Jako ovládací aplikace slouží DJI GO 4. Komunikace dronu s telefonem je řešena pomocí Wi-Fi, prostřednictvím kterého se přenáší i živý náhled. Softwarová a funkční výbava je celkem na solidní úrovni. Zajímavé a možná i trochu praktické může být ovládání pomocí gest. To však funguje jen na poměrně krátkou vzdálenost. Už kolem 10 metrů to nefungovalo zrovna přesvědčivě a na 50 metrů rovnou zapomeňte. Za optimum se dá považovat asi tak 5 metrů.

Balení

Prodáván je v několika různých barevných provedení (bílá, zelená, žlutá, modrá a červená) a také ve dvou stupních výbavy. Můžete si jej pořídit v základní verzi a ovládat skrze své mobilní zařízení nebo balení fly more combo se dvěma akumulátory, ovladačem a také třeba pouzdrem.

 

Názor

Toto dronítko se zaměřením na selfie nás opravdu zaujalo. Je to celkem dobře funkční a většina věcí funguje přesně tak, jak byste očekávali. Je to svým způsobem něco, co je velmi moderní a trendy. DJI se s tímto modelem trefil do současné poptávky a velmi přesně zacílil. Nabídl vlastně většinu funkcí z DJI Phantom 4 (zde najdete náš unboxing) a dokonce ještě něco navíc v menším těle a většinou o něco slabších parametrů. Protože cílí na uživatele s nižšími nároky a hlavně požadavkem na snadnou přenosnost nemusí ani být dokonalý. Díky opravdu zajímavému vyvážení nabízených vlastností se jedná o reálného aspiranta na nejlepší selfie dron současnosti.

Jediné co mne na tomto trendu mrzí je to, že se omezení pro létání s koptérami stále zpřísňují (a zpřísňovat budou). Tento kousek bude velmi pravděpodobně splňovat veškeré parametry pro volné používání v našich končinách. To mi samo o sobě nevadí, spíše naopak. Jenomže se domnívám, že většina jeho nových uživatelů s ním bude většinu času trávit poletováním po přeplněném městě mezi lidmi, nad komunikacemi a také v okolí staveb, což není bezpečné. To celé totiž bude mít jisto jistě za následek další zpřísnění pravidel pro létání s koptérami.