Přinášíme vám souhrn dostupných informací a sem tam nějakou tu spekulaci k očekávanému skládacímu kousku Xiaomi Yi Erida. Ten sice stále ještě není v prodeji, ale je možné požádat si o upozornění k dostupnosti u našeho partnera Gearbest.

Atlas Erida, Yi Erida, Xiaomi Yi Erida

Původně se měl vyvíjet projekt Atlas Erida díky financování  skrze crowfoundingový web Indiegogo. Toto však nedopadlo podle představ tvůrců a nevybrali ani polovinu potřebné sumy. Nakonec se dohodli se společností Yi Technology, která patří do rodiny Xiaomi, a ti jim umožnili pokračovat v tom co začali. Erida byla od počátku koncipována jako konkurence pro Lily Drone, později se pak přidali i GoPro Karma a také DJI Mavic Pro.

Zpoždění

Kuloáry se šíří, že prozatímní zdržení při uvádění na trh má za následek dolaďování použitelnosti aplikace pro nastavování a ovládání a také aby plnohodnotně zapadlo do ekosystému Xiaomi. Možná proto, aby to nedopadlo jako s Xiaomi Mi Drone. Mnoho uživatelů chválilo dron a jeho možnosti, ale poukazovalo na ne zcela doladěnou mobilní aplikaci. A protože je v tomto případě mobilní aplikace alfou i omegou, rádi jim to zdržení odpustíme, když to pak bude eňo ňůňo.

Jak uvidíte níže, bude Yi Erida totiž plně ovládána jen přes mobilní telefon nebo tablet. Za letu bude na jeho displeji zobrazena snímaná scéna, potřebné stavové informace a ovládací prvky. K letu máte kromě manuálního režimu k dispozici i několik dalších: Follow, Mission, Random, Orbit, Focus a Beam. Bude zde kladen maximální důraz na jednoduché a komfortní ovládání. Takže pár tahy po displeji budete upravovat například vzdálenost automaticky udržovaného odstupu od natáčeného objektu a mnoho dalšího.

 

Tělo

U Xiaomi Yi Erida byl kladen obrovský důraz nejen na skladnost, ale i na co nejnižší hmotnost. Proto by mělo být tělo vyrobeno z karbonových vláken. Tři motory hmotnost také snižují, což zvyšuje dolet a umožňuje flexibilnější pohyb. Bohužel je s nízkou hmotností spojena náchylnost na poryvy větru a s uspořádáním menší stabilita letu oproti například kvadroptérám. Protože prioritou u tohoto zařízení bude pořizování snímků, bude tato nevýhoda kompenzována použitím gimbalu. Zdroje se rozchází v tom, zda se bude jednat o gimbal se stabilizací ve dvou nebo třech osách. K tomu by měla být přichycena kamera Xiaomi Yi 2 4K, ale tou se dnes nebudeme zabývat, protože jsme jí již dříve věnovali několik článků.

Sklápí se pouze přední ramena a to tak, že se přetočí spodem směrem dozadu, což je poměrně neotřelé a elegantní řešení. Samozřejmě nebude moci být v těchto kloubech zachována taková extrémní pevnost jako u ramene zadního. Nemuselo by to být asi na škodu, vždyť je to hlavně na focení a natáčení dle předem nastaveného programu, ne? Ve spodní části motorů jsou také umístěny barevné diody s vysokou svítivostí, takže bude dobře vidět i při nočních letech. V těchto místech jsou také umístěny nožičky podvozku, ale o ty se při transportu moc obávat nemusíte, jsou také sklopné.

Xiaomi Yi Erida size

Výbava

Hardwarová výbava Xiaomi Yi Erida bude také na špičkové úrovni a měl by tedy být plně konkurenceschopný. Poziční systém by měl být zastoupen technologiemi GPS, GLONASS i Beidou. Díky tomu bude shopen létat s horizontální přesností 0,3m až 1,5m. Navíc v kombinaci se sonarem a zřejmě i optickou jednotkou by se měl být schopen pohybovat s vertikální přesností 0,1m až 0,5m. Další snímače a čidla by měly spolupracovat s antikolizním systémem. Jak sofistikované to nakonec bude, to se budeme muset nechat asi překvapit.

Hmotnost očekáváme okolo hodnot 900g + 450g. Díky použití 4S akumulátoru Li-Pol s kapacitou 6700mAh by měl ve vzduchu na nabití akumulátoru vydržet až úctyhodných 40 minut. Díky relativně nízké hmotnosti, ne úplně obvyklé konstrukci a použitým motorům dokáže tato trikoptéra vyvinout maximální rychlost stoupání až 36km/h a při řízeném klesání pak 29km/h. Po horizontále se pak dokáže rozpohybovat až na rychlost 120km/h (75mph)! Této maximální hodnoty nedosahují ani mnohé závodní kousky (ale jiné je samozřejmě s přehledem překonávají).

Xiaomi Yi Erida app

Zajímá vás Xiaomi Yi Erida? Co se vám na něm líbí a co naopak nikoliv? Diskuze pod tímto článkem je vám samozřejmě k dispozici.

 

Zdroj: Yi Technology