Společnost Isix.cz nás bohatě zásobuje akčními kamerami a dnešní recenze kamery Eken H2R se zabývá modelem, který se řadí mezi topmodel H8R, který momentálně testuje kolega Radek a Eken H9 Ultra, o kterém si můžete přečíst zde.

OBSAH BALENÍ

Kamera Eken H2R dorazila v bohatě ozdobené kartonové krabičce s minimem informací. Stejně jako v případě jiných kamer Eken (Eken H9, Eken H8R), ani zde nenajdeme logo výrobce. Pár základních specifikací tu ale vytisknuto je, stejně jako QR kód, odkazující na aplikaci do smartphonů.

Obsah balení:

 • kamera Eken H2R
 • vodotěsné pouzdro
 • dálkové ovládání
 • dvířka s průduchy pro lepší záznam zvuku
 • síťový adaptér
 • USB kabel
 • držák na řídítka
 • nalepovací držáky na helmu
 • držák holé kamery
 • závit na stativ
 • pásky se suchým zipem
 • čistící hadřík
 • kupa dalších redukcí a držáků…
 • manuály

Obsah krabice v ničem nezaostává za konkurencí, naopak ji přibalením dálkového ovladače překonává.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Testovaný kousek je, dle výrobce, vyveden ve slim designu, což mohu potvrdit. Kamera má rozměry srovnatelné s GoPro Hero 4, tedy 59 x 41 x 21 mm. Eken H2R je dokonce o pár gramů lehčí než GoPro Hero 4 a váží 60 gramů včetně baterie.

Zpracování H2R je oproti kameře Eken H9 o level výše, ale i přesto to není dokonalé. Na těle jsou celkem tři tlačítka. Zapínací, spoušť a tlačítko pro zapnutí Wi-Fi. I přes absenci dvojice šipek pro pohyb v menu zůstalo ovládání intuitivní. Tlačítko s přiřazenou Wi-Fi funkcí je poměrně zapuštěné a poslepu se špatně hledá. Zbývající tlačítka jsou v pořádku. Tento neduh je znatelný jen při používání kamery bez pouzdra. V pouzdru pak k ovládání kamery nemám žádné připomínky.

Eken H2R je vyrobena z plastu, jenž je po obvodu zdrsněn, aby se zabránilo vyklouznutí z ruky. Přední strana je hladká a náchylná k zašpinění. S tímto jsem se setkal ale téměř u všech mnou testovaných kamer. Při bližším zkoumání jsem vypozoroval lehce vypouklý, jakoby nedocvaklý, kryt na horní hraně. Tohle je patrné zejména při pohledu ze zadní strany, kdy touto škvírou prosvítá světlo z displeje.

Ovladači není co vytknout. Je vodotěsný do hloubky 3 metrů a funguje až na vzdálenost 20 metrů. Při testování na volném prostranství se mi to potvrdilo.

HARDWARE

Tento producent tak trochu tají bližší specifika svých produktů. Většina kupujících se o to nezajímá a název výrobce čipsetu a obrazového senzoru jim stejně nic neřekne. To však není ale náš případ a tak se často obracíme na Google s žádostí o pomoc.

Při troše pátrání se dozvídáme, že kamera Eken H2R má procesor SunPlus SPCA6350 a snímač OmniVision OV4689 s fyzickým rozlišením 4 MPx, takže i zde se setkáváme s interpolací, tedy SW dopočítáváním. Objektiv je schopen zabrat scénu v rozmezí až 170°.

Maximální rozlišení fotografií je 12 MPx a video je možno natáčet ve 4K/25 fps, 2,7K/30 fps, FullHD/60, 30 fps.

Pro spojení s okolním světem slouží Wi-Fi, microUSB a microHDMI. Náhled scény se zobrazuje na dvou palcovém displeji s rozlišením 320 x 240 pixelů.

Baterie má kapacitu 1050 mAh a počítejte s výdrží okolo 60 minut při FullHD/60 fps.

OVLÁDÁNÍ A FUNKCE

Jak je výše psáno, kamera má pouze tři ovládací tlačítka. Tlačítko pro záznam a potvrzení, ON/OFF tlačítko a tlačítko pro zapnutí/vypnutí Wi-Fi. Jsme zvyklý na jiné ovládání a tak jsem několikrát skončil tam, kde jsem nechtěl, ale přesto jsem se s tímto způsobem ovládání rychle spřátelil. Ovládání pomocí šipek mi ale přijde lepší a více praktické.

Podíváme-li se na věci, které kamerka umí, zjistíme, že nijak nezaostává za konkurencí. Maximální rozlišení fotografií je 12 MPx a videa zvládá až v rozlišení 4K/25 fps. Zvolit lze ale i 2,7K/30 fps a nebo FullHD/60 fps. Další možnost už tady bohužel není a na hrátky se slow motion si musíme nechat zajít chuť. Doufejme, že se tato možnost objeví v dalším update, protože hardware tohle zvládne.

Dálkový ovladač disponuje dvěma tlačítky a LED diodami. Je vyroben také z plastu a je vodotěsný do hloubky 3 metrů.

Výrobce slibuje bezproblémový chod kamery s microSD kartou do kapacity 32 GB, přesto si kamera poradila i s 64 GB kartou.

APLIKACE

QR kód na krabici nás zavede k aplikaci EZ iCam, která na telefonu LeTv 1S nebyla příliš stabilní. Se stejným problémem jsem se setkal i na jiných smartphonech. Spárování sice proběhlo bez problému, ale jakákoli snaha o nastavení skončila chybovou hláškou, oznamující pád aplikace. Chvilka pátrání mne dovedla k aplikaci iSmart DV, jež sice nepřekypuje množstvím nastavení, ale funguje.

FOTO A VIDEO

Vzhledem k tomu, co jsem očekával, mne kamera mile překvapila i když jsou barvy někdy až nepřirozeně syté, viz. červený kostel z dálky, příliš zelená tráva. Vzhledem k částce, za níž je kamera k dispozici bych ji hodnotil lehce nad průměrem. Záznam v protisvětle způsobuje výrazný fialový nádech celého snímku. Rozlišení 4K je zde podle mého spíše jen na okrasu. Záběry ve 4K sice nevypadají špatně, ale pro rychlejší scény je 25 fps stále málo.

Videa ve 4K jsou ke stažení zde, ve FullHD tady a fotografie v plném rozlišení pak zde.

 

 

ZÁVĚR

Poslední kapitola bývá s přibývajícími recenzovanými kamerami stále záludnější. Na trhu je mnoho akčních kamer s cenou do 3000 Kč a doporučit jasného favorita prostě nejde. Eken H2R se řadí mezi ty lepší a v případě zájmu o novou kameru bych ji určitě přidal do srovnání.

Barvy jsou sice často sytější než je realita, ale pokud si dáte práci s nastavením, lze dosáhnout lepších výsledků. Navíc je přibaleno dálkové ovládání, které u jiných výrobců nenajdeme.

Na druhou stranu musím vytknout zpracování a abcenci funkce slow-motion.

Kameru Eken H2R je možno zakoupit v e-shopu Isix.cz, kterému děkujeme za zapůjčení.