Jelikož se nezajímám jen o drony a kamery, ale i smartphony, chytrou domácnost a další moderní technologie, tak mi laserové gravírování nemohlo uniknout. Vstup do tohoto oboru mi umožnila společnost Tomtop, která zaslala k otestování malou mašinku s názvem KKmoon Laser Engraving Machine a koupíte ji zde za 69,99$.

První mé seznámení a vybalování z krabice jste mohli vidět v unboxing článku, jehož součástí je i následující video.

OBSAH BALENÍ

V kartonové krabici, je výplň z polystyrenu, která přístroj zcela obklopuje. Hlava s laserem je umístěna zhruba uprostřed a je pro ni připraven prostor v polystyrenu. To aby se předešlo poškození při transportu. Podobně jsou chráněny i motory.

Manuál sice není v našem rodném jazyce, ale je připraven tak, aby ho pochopil každý a to díky mnoha obrázkům.

Obsah balení:

 • laserová gravírovačka
 • ochranné sklo
 • šrouby pro připevnění ochranného skla
 • USB kabel
 • síťový zdroj
 • 4 GB flash disk se softwarem
 • 4 kusy dřeva pro gravírování
 • anglicko-japonský manuál

VZHLED A ZPRACOVÁNÍ

Celá konstrukce je velmi jednoduchá a tak by snad mohla vydržet hodiny provozu. Otevřená konstrukce umožňuje tisk na neomezeně velké objekty. Stačí gravírovačku položit nad objekt a zahájit tisk.

Na přední straně je zelené sklíčko, které připevníte pomocí přiložených šroubů. Sklíčko chrání oči, protože těm výkonný laser nedělá moc dobře.

Vzadu je malý větráček, který vhání dovnitř čerstvý vzduch, čímž větrá a částečně asi i chladí.

Recenze KKmoon Laser Engraving Machine

Nahoře jsou pak tlačítka, kterými posunujete s hlavou a nebo pozastavíte/spustíte tisk. Před každým gravírováním je dobré nastavit ručně laser tak, aby byl paprsek na objektu co nejtenčí a právě tlačítky si hlavu posunete tak, abyste na ni snadno dosáhli a laser nastavili.

Důležité jsou i konektory pro připojení k PC a zdroji energie. KKmoon Laser Engraving Machine bohužel nezvládá tisk z USB a tak je nutné být po dobu tisku připojen k PC.

INSTALACE

Než začneme s gravírováním, je potřeba udělat několik jednoduchých kroků. Jako první je nutné zapojit gravírovačku do sítě i k PC. Poté najdete na přiložené flashce ovladače. Neměl by to být problém, protože jsou označeny jako driver, takže stačí poklepat a potvrdit instalaci.

Samotný program je schován v archivu. Ten se neinstaluje a tak si složku můžete dát kamkoliv, kde ji budete mít po ruce. Rozhraní programu je jednoduché a jelikož jsem se seznámil s návodem, tak během pár minut žhavým laser a začínám vypalovat.

GRAVÍROVÁNÍ

Téměř vše je připraveno a tak můžeme začít. Stačí si vybrat obrázek, který chcete vypálit a přetáhnout jej do programu. Zde jej můžete mírně upravit k obrazu svému.

Vyberete vhodný objekt, který chcete ozdobit a vložíte jej pod laser. Nyní si posunete tlačítky hlavu s laserem tak, aby nebyl problém na ni dosáhnout, protože ji budeme kalibrovat. Cílem kalibrace je dosáhnout co nejtenčího paprsku, což se provádí ve spodní části hlavy. Dále je dobré v programu nastavit výkon laseru a hloubku. Čím větší výkon zvolíte, tím déle bude samotný proces gravírování trvat. Pokud máte hotovo, můžete zahájit tisk.

Specifikace:

 • výkon laseru: 1000 mW
 • přesnost: 0,05 mm
 • maximální velikost obrázku: 8×8 cm
 • velikost objektu: bez omezení
 • software: Scarve
 • podporované formáty: JPG, BMP, PNG
 • vyměnitelný laser: ano
 • rozměry: 155 x 166 x 143 mm
 • váha: 599 gramů

Jako první jsem se rozhodl vyzkoušet vypálit logo, což se povedlo na první pokus. Videa jsou zrychlená, protože celý proces trvá i několik hodin. U loga to bylo cca 20 minut. Vypálení fotografie ale klidně zabere i 8 hodin.

Na řadu přišlo testování několika jednoduchých obrázků a testování různého výkonu.

Zkoušel jsem vypálit i vlastní fotku, což se mi zatím moc nedaří. Nicméně to nevzdávám a zkouším různá nastavení a věřím, že se to podaří.

Gravírovat jde pouze do dřeva a tmavého plastu. Na jiné materiály nemá laser dostatečný výkon.

ZÁVĚR

Vypalování laserem nebylo nikdy lehčí. Díky této mašince si jej může vyzkoušet každý, protože pořizovací cena je krásných 69,99$. Gravírovačka si poradí se dřevem a můžete v podstatě vytisknout jakýkoliv obrázek a nebo třeba přání na dřevěný box na láhev vína.

Jediným omezením je síla laseru a taky velikost vypalovaného objektu. S trochou praxe lze ale vytisknout i větší objekty, které si předem rozdělíte na více částí.

Nevýhodou je pak neustálé připojení k PC, protože u tohoto kousku není možný tisk z USB a taky doba tisku. U fotografií je to i několik hodin. Vzhledem k nízké ceně lze ale tyto nedostatky lehce přehlédnout.