Po unboxingu, který byl vlastně už takovou první částí našeho textu k testované kameře, musela přijít i druhá část recenze SJCAM SJDASH M30. Jak už víte, jedná se o první počin tohoto výrobce na poli autokamer či černých skříněk do vozidel, chcete-li. Když jsme se dozvěděli, že nám už poměrně oblíbený výrobce akčních kamer SJCAM chce poslat tuto kameru na otestování, začali jsme zjišťovat a shánět co nejvíce informací. Čím více jsme o ní věděli, tím více jsme si ale kladli otázek. Hlavně nás zajímalo, zda bude první počin od tohoto výrobce splňovat požadavky zákazníků. A jakých zákazníků vlastně? My už to víme. Pokud budete pokračovat ve čtení, dozvíte se to i vy.

Za poskytnutí kamerky k recenzi děkujeme společnosti sjcam.com.

Recenze SJCAM SJDASH M30

Sami víte jak je to s předsudky. Pokud máte nějaká očekávání, snadno se můžete zklamat. Znáte všechny ty marketingové materiály. Svět je na nich krásně zbarven, pokaždé svítí sluníčko a vše je až nereálně perfektní. Mohu vás ale uklidnit, není to tak v tomto případě, i když…

Ještě když byla na cestě k nám, nevěděli jsme, co si o této kameře myslet. Na jednu stranu se jedná o první produkt takovéhoto zaměření tohoto výrobce, ale na stranu druhou není cena 100USD nejnižší. Takže?

Tělo

První dojmy po uchopení do ruky jsou veskrze pozitivní. Tělo z tvrzeného plastu je po obvodu osazeno hliníkovým rámečkem, které mu jistě dodává na pevnosti a také dobře vypadá. Zklamáním pro mne trochu bylo, když jsem na těle opravdu nenašel přisvětlovací diody pro noční vidění. Ale hlavními lákadly jsou kvalitní zpracování, čip od Sony IMX323, objektiv s FOV 140°, schopnost natáčet FullHD video, G senzor, 3″ barevný displej a aplikace do mobilního telefonu, se kterým komunikuje přes WiFi. Zde z principu vnímám uvést další fakt, který mě ale nikterak neomezuje, ale zásadně mi vadí, že jej marketingové materiály uvádějí jinak. A to je “dotykový displej”, který v této kameře opravdu není obsažen. Pod displejem je černá lišta se čtyřmi senzorovými tlačítky, které poměrně dobře reagují na dotyk.

Specifikace

Základní Značka: SJCAM
Model: SJDASH M30
Chipset: SJCAM A7-10
Systémové požadavky: Mac OS x 10.3.6 above,Win 7,Win 8
Snímač: CMOS
Funkce: Automatické zapnutí, Zpožděné vypnutí, Nahrávání ve smyčce,
Detekce pohybu, Časová značka, WDR, WiFi, G senzor
Paměť Maximální velikost paměťové karty: microSD 64G (není součástí dodávky)
Doporučení zařazení: Class 10 nebo vyšší
Displej Velikost: 3.0″
Typ: TFT
Rozlišení: 320 x 240
Napájení Uchování energie: Kondenzátory
Způsob napájení: 12V autozapalovač, powerbanka
Pracovní čas: 1080P 30fps: 515min / 257min
Pracovní napětí: 4V
Primární informace FOV: 140°
Velikost čočky: 14mm
Rozlišení kamery: 2Mpx
F2.0
ISO: Automatické
Obraz/Video/Audio Kódování videa: H.264
Formát videa: MOV
Rozlišení videa: 1080P (1920 x 1080)
Norma: NTSC
Snímková frekvence: 30fps
Video výstup: AV-Out
Formát fotky: JPG
Rozlišení fotky: 2M (1920 x 1080)
Audio systém: Vestavěný mikrofon/reproduktor (AAC)
Vyvážení bílé: Automatické
Funkce WiFi frekvence: 2.4GHz
WiFi Dosah: 5 – 8m
Voděodolnost: Ne
Stupeň vodotěsnosti: 0
Nahrávání ve smyčce: Ano
Podporované nahrávání časových úseků: 10min, 5min, 3min
Detekce pohybu: Ano
Vzdálenost detekce pohybu: 1 – 3m
Noční vidění: Ne
Vzdálenost rozsahu nočního vidění: 0
GPS: Ne
G senzor: Ano
WDR: Ano
USB funkce: USB disk
Automatické zapnutí: Ano
Zpožděné vypnutí: Ano
Časová značka: Ano
Stabilizace obrazu: Ne
Zadní kamera: Ne
Teplotní rozsah  -30 – 85 °C
Délka kabelu 3,5m
Rozměry (L x Š x V) 84 x 52 x 32 mm
Hmotnost 100g

Příslušenství

Mezi další plusy této kamery rozhodně řadím kvalitní příslušenství. Pěkný lesklý dongl do 12V autozapalovače v černé barvě a chromovým rámečkem se dvěma USB porty, kdy jeden dává až 1A a druhý dokonce až 2,4A. Je vybaven obvyklou LEDkou, která má modrou barvu, ale nikterak výrazně v noci neoslňuje. Kameru jsem zkoušel také napájet z 1A zásuvky a vše fungovalo jak mělo.

Napájecí kabel mne také potěšil nejen kvalitním zpravováním, bytelnými konektory, ale hlavně délkou 3,5m. Kameru jsem zkoušel v několika osobních vozech od nižší střední třídy výše a také v dodávkových vozidlech střední velikosti. “Problém” nastal až u luxusního vozu, kde byly těsnění vyrobeny s maximální precizností a minimálními spárami, takže se mi opravdu špatně protahoval kabel pod těsnícími lištami a spárami. Tento vůz byl ale černou skříňkou vybaven již z výroby a tak to vlastně problém nebyl. Všude jsem jej jinak dokázal natáhnout tak, že nikdy tento kabel nepřekážel a nepletl se. Ve dvou případech jsem kvůli umístění zásuvky zapalovače ve středu palubní desky protahoval kabel skrze kastlík před spolujezdcem. Měl bych snad jednu jedinou drobnou výtku a to je orientace MicroUSB portu na kameře v těchto končinách s pravostranným provozem na silnicích. Kvůli jeho orientaci a zahnutému konektoru na kabelu musíte na kabelu za konektorem udělat smyčku a o 180° jej ohnout. Nehledě na to, že většina zásuvek zapalovačů je blíže ke spolujezdci. Ve většině případů také jede ve voze častěji řidič, než jen spolujezdec a tak je natažení napájecího kabelu přes stranu spolujezdce logickou volbou.

Držák je pevný a kamera v něm drží stabilně. Snesl by však nějakou formu integrované absorbce rázů, například ve formě pryžových silentbloků v kloubu.

Poslední výtku, kterou ke kameře a obsahu balení mám je, že zde není obsažena paměťová kartu typu microSD a tak ji musíte dodatečně dokoupit.

Funkční výbava

Díky přítomnosti WiFi a aplikaci pro mobilní zařízení s operačním systémem Android nebo iOS je možné propojit například mobilní telefon s kamerou a sledovat na jeho displeji právě snímanou scénu. Také jejím prostřednictvím můžete například okamžitě sdílet své nahrávky na více či méně sociálních sítích nebo si je stáhnout. Také je možné si udělat značku v pořizovaném záznamu a tak si později snadno dohledat konkrétní místo ve videu. V případě nárazu je záznam díky G senzoru automaticky uložen a uzamčen.

Instalace

Potřebná instalace je opravdu jednoduchá a zvládne jí i manuálně nezručný jedinec a to mohu osobně potvrdit. Očistíte si čelní sklo na vnitřní straně na takovém místě, kde vám nebude kamera svým tělem bránit nebo vám omezovat výhled. Je určitě dobré, aby to bylo místo, které je z druhé strany v činné ploše stěračů. Já jsem si oblíbil místo za vnitřním zpětným zrcátkem nebo sluneční clonou. Navlhčíte dosedací plochu držáku a ten přitisknete. Otočením kolečka doprava jej přísavkou přichytíte. Zacvaknete kameru do držáku, připojíte kabel a ten můžete uschovat pod čalounění a gumová těsnění, kudy je pravděpodobně budete chtít vést k zásuvce vašeho autozapalovače. Do té zasunete dongl a připojíte kabel. Pokud je přivedeno napětí, kamera se zapne.

Nastavení

Nastavení je opět velice jednoduché. Toto zařízení je samozřejmě typu plug´n´play a tak můžete klidně jen přichytit na zamýšlené místo a zasunout paměťovou kartu. Nastavíte si datum a čas, nastavíte si, zda chcete, aby se soubory ukládali po třech, pěti nebo deseti minutách a pár dalších parametrů. Při natáčení můžete pomocí senzorových tlačítek pod displejem zleva zapnout či vypnout mikrofon, WiFi, zamknout aktuální nahrávku či vstoupit do nastavení.

Oficiální video, které vás provede také pohybem v menu a nastavením autokamery, která je předmětem i této recenze SJCAM SJDASH M30. Je až úsměvné, že recenzent pověřený samotným výrobcem opakovaně a až do konce neúspěšně zkouší ťapat po “dotykovém” displeji.

Obrazový výstup

Kvalita videa je dobrá, v podstatě na úrovni ostatních autokamer střední třídy. Videa jsou ukládána do souborů typu MOV ve tříminutových úsecích o rozlišení 1920x1080p při 30fps. Takový soubor zabere těsně kolem 350000kB a je pojmenován ve formátu: RRRR_MMDD_HHMMSS_00X.MOV

Vybral jsem pro vás například video natočené na nejdelších schodech na světě, natáčené za zhoršených světelných podmínek (zataženo). Ano, je to pramáti českých dálnic – D1.

Další video jsem pro vás vybral natáčené v dešti a při podstatně pomalejší jízdě, než v dálničním tempu.

Poslední video jsem vybíral tak, aby bylo natočeno za slunného dne při přejezdech mezi světlem a stínem. Také může posloužit pro představu, jak se na výsledné čitelnosti může podílet čistota čelního skla z vnitřní strany. Za pomoc při testování bych chtěl poděkovat Kájovi.

Resumé

Možná trochu díky marketingovým materiálům jsem očekával asi ještě o malinko víc. Ale to v reálném životě není ani potřeba.

Kamera je opravdu kvalitně postavená a vyrobená. Tento model od SJCAM je sice jedním z prvních produktů s čipsetem z vlastní produkce a dokonce je jeho úplně první autokamerou, ale to výslednému produktu vůbec neubírá na potenciálu. Již o mě musíte vědět, že si opravdu potrpím na skvělém poměru ceny a výkonu a tento model ve mně zanechal hlubokou stopu a stal se mou nejoblíbenější autokamerou z těch, které jsem měl možnost si vyzkoušet. A ano, jsem v hodnocení celkem kritický, ale to jen proto, že jsem si jí tak oblíbil. Pro mne je kamera z této recenze SJCAM SJDASH M30 takový DJI Phantom 4 mezi autokameramami. Jsou sice na trhu o něco lepší, ale pokud za něco stojí, jsou také mnohem dražší. Ale na druhou stranu jsou i levnější, které zase až tak moc na funkční výbavě nepostrádají. Až cena klesna klesne pod 99USD, stane se z ní skvělá volba s výborným poměrem ceny a výkonu. Jedna část výbavy mi u této kamery ale opravdu chybí. A tou je GPS modul, díky jehož absenci není zapisována aktuální pozice a rychlost do ukládaného videa.

Pokud chcete pořídit autokameru, která je dobře zpracovaná, se solidním výstupem, dobrou funkční výbavou a za slušné peníze, jste zde na správné adrese.

Plusy

 • kvalitní konstrukce a zpracování
 • všechny potřebné funkce
 • kvalitní optika
 • WiFi
 • aplikace pro mobilní zařízení
 • G senzor

 

Mínusy

 • nemá noční vidění
 • orientace microUSB portu
 • displej je prezentován jako dotykový, ale není (jen senzorová tlačítka pod ním)
 • nutnost dokoupit paměťovou kartu microSD
 • neobsahuje GPS

 

Za zapůjčení předmětu této recenze SJCAM SJDASH M30 vděčímu výrobci SJCAM samotnému.