Jak jsme již zmiňovali v našem unboxingu, náš partner Banggood.com nám poskytl oblíbený druh příslušenství ke sportovním až závodním dronům v podobě FPV brýlí a díky tomu zde pro vás mohla vzniknout recenze Eachine VR D2 Pro. Tyto FPV brýle patří mezi ty nejzákladnější modely, které již začínají mít smysl pro hobby použití pro akrobatické nebo sportovní létání. Co všechno umí a stojí vůbec za vaše peníze?

Recenze Eachine VR D2 Pro

Shrnutí základních parametrů

FPV brýle Eachine VR D2 Pro určené pro zobrazování vysílaného obrazu na frekvenci 5,8GHz jsou nejvíce vhodné a primárně určeny pro začínající uživatele. Například o tom vypovídá funkce automatického vyhledání toho správného kanálu přenášeného obrazu po stisknutí jednoho tlačítka. Za své peníze dostanete 5″ displej s rozlišením 800 x 480px a jasem 500cd/m², který je možné posouvat  v rozmezí cca. 20mm a přizpůsobit tak vzdálenost displeje od očí k přizpůsobení ke stavu vašeho zraku. Přítomen je vestavěný 40 kanálový receiver, diverzitní systém přijímaného obrazu a dat pomocí dvou antén. Část těchto informací jsou schopné zobrazovat na displeji jako OSD. Snímaný a přenášený obraz je možné zaznamenat na paměťovou kartu typu microSD až do velikosti 64GB, která není součástí balení a její slot naleznete na vrchu brýlí v přední části.

Zprovoznění

Nejprve má asi největší smysl vzít akumulátor a připojit k nabíječce. Na nabíječku připojit redukci s EU koncovkou a zasunout do zásuvky. Zatímco se akumulátor bude nabíjet, můžeme si nalepit přibalené pěnové ochrany proti otlakům kolem očí a také nosu. Také si zatím můžeme přizpůsobit gumové popruhy pro uchycení na hlavu a slepit fólii pro ochranu displeje. Asi to obzvláště v našich končinách nemusím nikomu připomínat, protože každý sám nejprve sáhne po návodu k použití a ten prostuduje. 😉 Dle vkusu si také můžete třeba slepit nálepky. Jako poslední úkon před samotným zapnutím je montáž antén, které se opravdu snadno natočí na závit konektoru na brýlích. Nabití akumulátoru poznáme tak, že se na nabíječce změní podsvícení LEDky z červeného na žluté. Pak zasuneme akumulátor do zadní “kapsy” gumovém popruhu. Po zasunutí a propojení konektoru akumulátoru a napájení se brýle zapnou.

Menu

Na základní obrazovce můžete vidět informace OSD jako je napětí v akumulátoru, komunikační frekvenci a sílu signálu na obou kanálech.

K možnostem nastavení se dostanete po krátkém stisknutí tlačítka MENU. Tam můžete nastavovat několik různých parametrů zobrazování jako je podsvícení, jas, kontrast, saturace, jazyk, norma a mnohem více. Ale jeden obrázek může vydat za tisíce slov, takže vám ty obrázky přidáme dokonce dva! 😉 : 

Základní vlastnosti jsme si již psali ve výše odkazovaném unboxingu, ale určitě neuškodí, když si je zopakujeme.

ZÁKLADNÍ PARAMETRY:

  • Velikost displeje: 5″
  • Rozlišení displeje: 800 x 480px
  • Akumulátor: 2S, 7,4-8,4V, Li-Pol
  • Udávaná doba na nabití: 2,5 – 3hodiny
  • Provozní proud: 600 – 680mA
  • Vestavěný 40 kanálový receiver na frekvenci 5,8GHz s citlivostí -95dBm
  • Dva anténní konektory typu RP-SMA
  • Paměťové karty jsou podporovány typu microSD až do velikosti 64GB
  • Hmotnost brýlí: 285g (bez akumulátoru a antén, 13g plochá, 16g všesměrová)
  • Rozměry brýlí: 150 x 152 x 96mm (bez anténních konektorů a tedy i antén)

Tabulkové parametry v této cenové hladině vypadají skvěle. Při testování jsme na nějaké mušky narazili, ale není to nic zásadního, kvůli čemu bychom vám jejich pořízení rozmlouvali. Například pokud chcete zaznamenávat výstup ze své kamery prostřednictvím těchto brýlí v HD rozlišení, musíte to tak pokaždé nastavit.

Nošení

Každý máme jinak tvarovanou hlavu, ale tyto brýle na tu mou úplně přesně nedoléhají, takže kolem nosu proniká trocha světla. Díky solidnímu jasu displeje to však zásadně nedegraduje váš FPV zážitek. A také v tom vnímám i určitou výhodu. Tento průduch umožňuje proudění vzduchu a tak nedochází k nadměrnému pocení a nadměrné stékání vyprodukovaného potného kondenzátu. Měl jsem je na hlavě jednu hodinu v kuse a musím uznat, že to nebylo zrovna nejpohodlnější, ale váha mi nevadila, v pohybu jsem nebyl nikterak zvlášť omezován a celkově se to vydržet dalo poměrně snadno. Napájecí akumulátor je umístěn v “kapsičce” na pružném popruhu a svou hmotností tak vyvažuje, aby se brýle nepřeklápěli vpřed.

Brýle je také možné uchytit na stativ, protože je na jejich spodní části umístěn závit M6.

Videozáznam je pořizován do formátu AVI. Zpoždění přenášeného obrazu není nikterak výrazné a je prakticky použitelné. Barvy sice nejsou nejvěrnější, ale tyto FPV brýle neslouží primárně pro kochání se krajinou při letu, ale pro zprostředkování vjemů za letu z pohledu první osoby.

Nebudeme vás moc napínat. Opravdu se jedná o jedny z FPV brýlí v cenové hladině do 100USD, které nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. Zakoupit je můžete například u našeho partnera Banggood.com, který nám za účelem recenze Eachine VR D2 Pro poskytl.

Nechceme tím však říci nic takového, že lepší brýle nekoupíte. Dokáži si totiž představit ještě nižší hmotnost, vyšší rozlišení, o něco kvalitnější stavbu, nižší latenci…ale také podstatně vyšší cenu. Se stoupajícími zkušenostmi začnou stoupat vaše nároky a požadavky a vy začnete šetřit na něco kvalitnějšího, ale také násobně dražšího. Takže tyto FPV brýle Eachine VR D2 Pro jsou opravdu velmi zajímavou volbou za vaše peníze a nic levnějšího asi ani nemá cenu kupovat.