Že máme v redakci nový přírůstek z oficiálního storu DJI s názvem DJI Mavic Pro Fly More Combo, již víte například z našeho unboxingu. Zde si můžete přečíst plnohodnotnou recenzi balení Fly More Combo. Je to poměrně sofistikované zařízení a není radno podceňovat letovou přípravu. V dnešním článku se podíváme na to, co s takovým Mavicem udělat ještě před tím, než se vydáte poprvé do vzduchu. Již dříve jsme pro vás připravili příspěvek věnující se tématu jak na Mavica a aplikaci DJI GO, ale ten se vám může hodit až ve chvíli, kdy je vaše skládací létající kamera schopná provozu. Není to nic složitého, ale někdy je lepší se zdržet chvilku na začátku, než něco podcenit. Takže vezměte si k ruce český návod na DJI Mavic Pro a pořádně si jej prostudujte.

Jak na DJI Mavic Pro? Návod a předletová příprava

Takže vše je rozbaleno a čeká na nás rozložení a nabíjení. Mohlo by to znít naprosto banálně, ale některé postupy si musíme automatizovat, abychom předešli možnému poškození.

Rozložení

Ze všeho nejprve si toho krasavce rozložíme. Nejprve přední ramena. Ta se odklápějí horizontálně dopředu, to znamená směrem ke kameře. Tato ramena kladou v první třetině pohybu lehký odpor kvůli pružině, která pomáhá jejich aretaci. Na zvoleném pořadí nezáleží. Mavica uchopíme, otočíme břichem nahoru a odklopíme zadní ramena. Ta ale nejsou sklopná horizontálně, ale odklápějí se v úhlu.

Nabíjení

Nyní již máme dobrý přístup ke všem částem Mavica. Nejdříve jej nakrmíme, aby mohl chvilku také něco dělat. Akumulátor se nachází na zádech a po bocích má mačkací tlačítka. Pokud na obě zatlačíme současně, uvolní se západky akumulátoru a ten se ze svého uložení uvolní. Stačí jen lehké zabrání a akumulátor se snadno vysune směrem nahoru. Akumulátor připojíme k dodávané nabíječce. Je jedno, z jaké strany konektor zasuneme, pasuje oboustranně. Že se nabíjí poznáme tak, že začnou blikat zelené LEDky v řadě. A podle nich poznáme i úroveň nabití.

Když už nabíjíme, dáme nabíjet i ovladač. Na levém boku najdeme zasunutý konektor. Odpojíme jej a připojíme pomocí jakýmkoliv microUSB konektoru kabelem s druhým USB koncem do nabíječky. Demonstrativně jsem použil jiný s poměrně krátkým konektorem. Rozsvítí se displej a píše “CHARGING”. Nyní záleží na tom, jaké mobilní zařízení budeme připojovat. Pro iZařízení ponecháme tak jak to je. Pokud máte zařízení s Androidem, musíte použít jiný kablík a ten stávající vyměnit. Je to velmi snadné a zvládne to i vyloženě nešikovný jedinec. A to mi věřte, sám jsem to zkoušel a podařilo se mi to napoprvé.

Po úplném nabití vše zhasne. Stav akumulátoru můžete jednoduše ověřit krátkým stisknutím tlačítka “POWER”.

Před zapnutím

Nyní se opět můžeme začít věnovat našemu mazlíkovi. Před zapnutím dronu samotného vždy nejprve sejmeme aretaci gimbalu, která se nachází pod průhlednou krytkou kamery, jež překrývá silikonová krytka této krytky. To je opravdu podstatné a na to nesmíme nikdy zapomenout. Střídavé motory stabilizovaného závěsu kamery se při zapnutí spustí a provádějí malou kalibraci, při které dojedou vždy do krajních pozic a hrozí jejich přetížení a možná až destrukce.

Před prvním zapnutím bych také doporučil seznámit se se všemi zákoutími a schovkami pod krytkami. Na levé straně těla se ukrývá pod krytkou port microUSB, který budeme za chvilku potřebovat.

Na straně pravé najdeme také krytku a zde je ukryt slot pro paměťovou kartu, přepínač pro způsob ovládání a párovací tlačítko s diodou. Pokud máme dron složený, dostaneme se k těmto krytkám jen odklopením zadního ramene na příslušné straně.

Aplikace DJI GO4

Nyní je čas vzít do ruky vaše mobilní zařízení, které budete s touto kvadroptérou používat. Abyste jej mohli začít používat, musíte mít registraci u DJI a nainstalovanou aplikaci DJI GO4. Aplikaci stáhnete z oficiálního storu s aplikacemi v tomto zařízení. Její stažení i používání je zdarma, jen s vámi bude komunikovat ve všemožných cizích jazycích. V aplikaci se přihlásíte nebo si vytvoříte účet. Tvorba účtu je velmi snadná, zadáte prakticky jen svou e-mailovou adresu, pečlivě si prostudujete podmínky, které naprosto svobodně odsouhlasíte a je to. Připojit své zařízení k ovladači Mavica můžete klidně již před tímto krokem, ale je to jen na vás. V tuto chvíli ještě zatím nemáme nainstalované vrtule, ale na ty také přijde řada.

Zapnutí

Zapamatovat si musíme také to, že vždy zapínáme nejprve ovladač a až poté kopter. Zapnutí probíhá tak, že nejprve stiskneme krátce a hned poté dlouze tlačítko “Power”. Při druhém stisknutí tlačítka jej držíme do doby, dokud se nerozsvítí všechny LEDky v řadě nebo se nezkompletuje nápis “CONNECTING”. Ovladač i dron zahrají svou uvítací melodii. Spustíme aplikaci DJI GO4 nebo není od věci nastavit si automatické zapnutí aplikace po připojení k ovladači, ale je to jen na vás. V aplikaci najdete přístroj, pojmenujete si jej, nastavíte si ovladač (pro úplného začátečníka doporučíme Mode2 a ostatní už budou vědět, co si vybrat), naprogramujete spodní tlačítka a tak podobně. Není potřeba se na tom nějak významně zaseknout, vše se dá dodatečně přenastavit, ale na druhou stranu se jedná o nejzákladnější nastavení. Až se dostanete na základní obrazovku aplikace s ilustračním obrázkem našeho modelu.

Aktualizace

Primární předpoklady jsou ty, že nainstalovaná aplikace je v aktuální verzi a baterie (v Mavicu i ovladači) jsou dostatečně nabity. Pod 50% stavu akumulátoru se aktualizace buď přeruší nebo vůbec nespustí.

Aktualizace jsou možné skrze aplikaci DJI GO4 ve vašem mobilním zařízení nebo přes počítač. Pokud chcete aktualizovat skrze DJI GO4, nabídne se vám výzva k aktualizaci po zapnutí hned na domovské obrazovce. Ale podmínkou je samozřejmě připojení k internetu. Ve většině upgradů musí dojít k aktualizaci koptéry, ovladače i každé jedné baterky. Po každé aktualizaci je potřeba zařízení restartovat. Je to opravdu jednoduché a intuitivní a optimálně to nezabere dohromady více jak 30 minut.

Na PC s Windows je k dispozici aplikace DJI Assistant 2. Pokud chcete aktualizovat tímto způsobem, zapneme nejprve ovladač, poté dron a místo mobilního zařízení připojíme ovladač pomocí microUSB – USB kabelu k PC a až poté spustíme aplikaci. V té můžete stroj například kalibrovat. Ale jako první položka v záložkách je aktualizace nebo downgrade firmwaru, kde se nabízí instalace jednotlivých verzí. Doba instalace opět se vším všude zabere asi tak půl hodiny.

Je také možné aktualizovat veškerá zařízení samostatně. Což obnáší připojit zapnuté a spárované samotné zařízení k patřičné aplikaci a postup je opět shodný.

Ovladač a nastavení Mavica

Než vyrazíme svému prvnímu vzletu vstříc, je potřeba si stroj všechny jeho funkce správně nastavit.

Před vzletem

Takže vše je zapnuté a aktualizované, můžeme konečně nainstalovat i vrtule. Rozmístění vrtulí se stejnou geometrií je vždy u kvadroptéry úhlopříčně. Motory s bílou barvou po obvodu svrchní části a vrtule s bílou barvou kolem středové díry patří k sobě. Bílá čára po obvodu otvoru motoru je na třech místech přerušena a naopak na stejných místech jsou ve spodní části vrtulí tři packy. Tyto do sebe přesně pasují. Stačí přidržet motor, nasunout vrtuli, lehce zamáčknout, pootočit vrtuli doprava (v případě bílé, v případě bez barevného označení otáčíme směrem doleva).

Pečlivě překontrolujeme upevnění akumulátoru, vrtulek, kamery, gimbalu, pevnost spojů, nabití baterek a kompletní funkčnost všech systémů a případně uvedeme do patřičného stavu. Také se ujistíme, že máme zasunutou paměťovou kartu microSD s dostatečnou volnou kapacitou a rychlostí zápisu. Karta je do slotu zasunuta kontakty nahoru.

V aplikaci DJI GO4 tapneme na modrý nápis “GO FLY”. Po připojení by se měl zobrazit obraz z kamery na displeji. V této fázi nám ještě schází zkalibrovat IMU, gimbal a kompas. Tyto možnosti najdeme v menu aplikace pod třemi tečkami v pravém horním rohu. Také nastavit všemožné parametry jako například minimální výška při návratu na Home Point, maximální výška letu nebo maximální vzdálenost. Pokud je vše správně nastavené a je dobrý signál, můžeme jít na vzlet samotný.

Vypnutí, složení

Za předpokladu, že vše dopadlo dle očekávání a podařilo se nám i přistát, můžeme dobít akumulátory a Mavica opět složit a uložit k odpočinku. Složení probíhá přesně obráceně než jeho rozložení. To znamená, že nejprve vypneme Mavica a poté až ovladač. Sejmeme vrtule zatlačením a pootočením v opačném směru než v jakém jsme je nasazovali. Nebo je prostě složíme nejlépe do zákrytu ramen.

Zaaretujeme kameru s gimbalem, schováme je pod krytky, složíme nejprve zadní ramena a poté přední. Pokud se potřebujeme dostat ke konektoru microUSB, přepnout režim ovladače/Wi-Fi nebo vyjmout paměťovou kartu, podaří se to jen po odklopení zadního ramene na patřičné straně.

Na závěr připomeneme, že DJI Mavic Pro zakoupíte na oficiálním DJI Store, jenž nám tento kousek poskytl k recenzi.