Recenze Eachine Turbine QX70 – levný klon Tiny Whoop

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Jak asi víte, tak naší nejnovější hračkou v redakci je kvadrokoptéra Eachine Turbine QX70. Ta těží z osvědčeného konceptu Tiny Whoop. Bude QX70 stačit na domácí létání a nebo je lepší sáhnout po osvědčeném Tiny Whoop? Na to se pokusíme nalézt odpověď v recenzi Eachine Turbine QX70.

Tuto malou koptéru nám zapůjčila k recenzi společnost Banggood, kde je na výběr z BNF verze (FlySky, Frsky a DSM2/DSMX) a také RTF s vysílačem FlySky i6.

Recenze Eachine Turbine QX70 – malý dron a spousta zábavy

OBSAH BALENÍ

Krabička je malých rozměrů a není o moc větší než ta, kterou máte doma od smartphonu. Kromě vysílače zde najdeme vše potřebné pro let. Jako první po otevření vypadne obrázkový návod v angličtině. Díky obrázkům zvládnete spárování s vaším vysílačem během minuty.

Dále tady máme kvadrokoptéru osazenou 5,8 GHz kamerou, USB nabíječku, kabel pro připojení k PC, klíč pro výměnu vrtulí a taky sadu náhradních vrtulí.

Náhradní díly na tuto koptéru jsou k sehnání zde a jsou levné a snadno dostupné. Doporučím zvážit nákup náhradních motorů, baterií, těla a několika náhradních vrtulí.

KONSTRUKCE A ZPRACOVÁNÍ

Jak určitě tušíte, tak Eachine Turbine QX70 je odpovědí na populární Tiny Whoop. Jedná se o malý dron s 5,8 GHz FPV kamerou, který je díky krytým vrtulím vhodný pro létání v interiéru. Nehrozí tak žádné poškození domácnosti.

Rám je vyroben z pružného plastu a snese i tvrdší nárazy. Věřte nám, máme to vyzkoušeno. Pokud se vám i přesto podaří rám zničit, spraví to kapka tavného lepidla a nebo nový rám. Největší nevýhodu vidím v anténě u kamery. Ta sice stále drží, ale je jako první na ráně. Na 3D tiskárně lze vytvořit různé kryty antény a i když ji nemáte,tak stačí improvizovat. Doma určitě nějaké víčko, které anténu schová, najdete.

Vrtule se nasazují na osky motorů a nejsou nijak upevněny. Během prvního letu jich několik odletělo. Pomůže kousek zubní niti, kterou dáte do vrtule. Stejně dobře poslouží i kousek lepící pásky na osce motoru a nebo kapka laku na nehty. Po této úpravě už vrtule drží na svém místě.

Motory jsou připojeny konektory a tak je jejich výměna rychlá a snadná. Na zadní straně je programovatelný LED pásek.

Specifikace Eachine Turbine QX70:

  • FC: SP Racing F3 Evo
  • přijímač: FrSky, FlySky, DSM2/DSMX (dle zvolené varianty)
  • motory: coreless 8520
  • kamera: 520 TVL, CMOS
  • videovysílač: 5,8 GHz, 48 kanálů, 25 mW
  • baterie: 600 mAh
  • rozměry: 98 x 98 x 75 mm
  • váha: 54 gramů (včetně baterie)
  • programovatelný LED pásek

LET A VŠE KOLEM NĚJ

V manuálu je uvedeno, že stačí koptéru spárovat s ovladačem a vzlétnout. Realita je ale jiná a před prvním letem doporučuji koptéru napíchnout na PC a v Cleanflightu vše zkontrolovat a rovnou nahrát i aktuální FW. V mém případě byla nutná nová kalibrace a také nastavit odarmování motorů. Bez toho se nevznesete.

Následný let už proběhl už v pořádku. Koptéra se ovládá skvěle, jen výkon motorů by mohl být o něco větší. Ze začátku vám to bude stačit, ale jakmile si osvojíte ovládání, bude vám let připadat pomalý. Naštěstí i tohle jde řešit a to výměnou vrtulí.

Stabilita koptéry je o něco horší než u větších rámů, což je daní za malé rozměry.

Výdrž na baterii s kapacitou 600 mAh je cca 3 minuty letu. Náhradní akumulátor vyjde cca na 100 Kč a tak jich při nákupu hned několik zakupte. Víc baterek, víc zábavy.

KAMERA A FPV

Kamera má kvůli minimalizaci rozměrů a váhy integrovaný video vysílač. Snímač je typu CMOS a rozlišení kamery je 520 TVL. Video vysílač funguje na frekvenci 5,8 GHz a jeho výkon je 25 mW. Na výběr je z 48 kanálů. Příjem do FPV brýlí byl bez problému a to i za několika zdmi. Celý byt tak můžete prozkoumat z pohodlí gauče.

Bohužel se mi při transportu v batohu ulomil držák na motor a tak je koptéra momentálně mimo provoz. Nové tělo je ale již na cestě, takže brzy sem přidám video z letu. Přikládám pro představu alespoň tohle z YT, kde jde vidět mírně modifikovaná QK70 za letu.

ZÁVĚR

Sám můžu Eachine Turbine QX70 jen doporučit. Jedná se o stabilní a odolnou malou koptéru, která přinese mnoho zábavy i když bude venku škaredě. Velkým plusem je snadná dostupnost náhradních dílů a snadná výměna motorů za jiné. Vyzdvihnout musím i skvělý video vysílač, který má dostatečný dosah. S pár úpravami lze z Eachine Turbine QK70 udělat koptéru vhodnou i na venkovní let.

Tuto koptéru můžete zakoupit zde.

%d bloggers like this: