Jak asi víte, tak naší nejnovější hračkou v redakci je kvadrokoptéra Eachine Turbine QX70. Ta těží z osvědčeného konceptu Tiny Whoop. Bude QX70 stačit na domácí létání a nebo je lepší sáhnout po osvědčeném Tiny Whoop? Na to se pokusíme nalézt odpověď v recenzi Eachine Turbine QX70.

Tuto malou koptéru nám zapůjčila k recenzi společnost Banggood, kde je na výběr z BNF verze (FlySky, Frsky a DSM2/DSMX) a také RTF s vysílačem FlySky i6.

Recenze Eachine Turbine QX70 – malý dron a spousta zábavy

OBSAH BALENÍ

Krabička je malých rozměrů a není o moc větší než ta, kterou máte doma od smartphonu. Kromě vysílače zde najdeme vše potřebné pro let. Jako první po otevření vypadne obrázkový návod v angličtině. Díky obrázkům zvládnete spárování s vaším vysílačem během minuty.

Dále tady máme kvadrokoptéru osazenou 5,8 GHz kamerou, USB nabíječku, kabel pro připojení k PC, klíč pro výměnu vrtulí a taky sadu náhradních vrtulí.

Náhradní díly na tuto koptéru jsou k sehnání zde a jsou levné a snadno dostupné. Doporučím zvážit nákup náhradních motorů, baterií, těla a několika náhradních vrtulí.

KONSTRUKCE A ZPRACOVÁNÍ

Jak určitě tušíte, tak Eachine Turbine QX70 je odpovědí na populární Tiny Whoop. Jedná se o malý dron s 5,8 GHz FPV kamerou, který je díky krytým vrtulím vhodný pro létání v interiéru. Nehrozí tak žádné poškození domácnosti.

Rám je vyroben z pružného plastu a snese i tvrdší nárazy. Věřte nám, máme to vyzkoušeno. Pokud se vám i přesto podaří rám zničit, spraví to kapka tavného lepidla a nebo nový rám. Největší nevýhodu vidím v anténě u kamery. Ta sice stále drží, ale je jako první na ráně. Na 3D tiskárně lze vytvořit různé kryty antény a i když ji nemáte,tak stačí improvizovat. Doma určitě nějaké víčko, které anténu schová, najdete.

Vrtule se nasazují na osky motorů a nejsou nijak upevněny. Během prvního letu jich několik odletělo. Pomůže kousek zubní niti, kterou dáte do vrtule. Stejně dobře poslouží i kousek lepící pásky na osce motoru a nebo kapka laku na nehty. Po této úpravě už vrtule drží na svém místě.

Motory jsou připojeny konektory a tak je jejich výměna rychlá a snadná. Na zadní straně je programovatelný LED pásek.

Specifikace Eachine Turbine QX70:

  • FC: SP Racing F3 Evo
  • přijímač: FrSky, FlySky, DSM2/DSMX (dle zvolené varianty)
  • motory: coreless 8520
  • kamera: 520 TVL, CMOS
  • videovysílač: 5,8 GHz, 48 kanálů, 25 mW
  • baterie: 600 mAh
  • rozměry: 98 x 98 x 75 mm
  • váha: 54 gramů (včetně baterie)
  • programovatelný LED pásek

LET A VŠE KOLEM NĚJ

V manuálu je uvedeno, že stačí koptéru spárovat s ovladačem a vzlétnout. Realita je ale jiná a před prvním letem doporučuji koptéru napíchnout na PC a v Cleanflightu vše zkontrolovat a rovnou nahrát i aktuální FW. V mém případě byla nutná nová kalibrace a také nastavit odarmování motorů. Bez toho se nevznesete.

Následný let už proběhl už v pořádku. Koptéra se ovládá skvěle, jen výkon motorů by mohl být o něco větší. Ze začátku vám to bude stačit, ale jakmile si osvojíte ovládání, bude vám let připadat pomalý. Naštěstí i tohle jde řešit a to výměnou vrtulí.

Stabilita koptéry je o něco horší než u větších rámů, což je daní za malé rozměry.

Výdrž na baterii s kapacitou 600 mAh je cca 3 minuty letu. Náhradní akumulátor vyjde cca na 100 Kč a tak jich při nákupu hned několik zakupte. Víc baterek, víc zábavy.

KAMERA A FPV

Kamera má kvůli minimalizaci rozměrů a váhy integrovaný video vysílač. Snímač je typu CMOS a rozlišení kamery je 520 TVL. Video vysílač funguje na frekvenci 5,8 GHz a jeho výkon je 25 mW. Na výběr je z 48 kanálů. Příjem do FPV brýlí byl bez problému a to i za několika zdmi. Celý byt tak můžete prozkoumat z pohodlí gauče.

Bohužel se mi při transportu v batohu ulomil držák na motor a tak je koptéra momentálně mimo provoz. Nové tělo je ale již na cestě, takže brzy sem přidám video z letu. Přikládám pro představu alespoň tohle z YT, kde jde vidět mírně modifikovaná QK70 za letu.

ZÁVĚR

Sám můžu Eachine Turbine QX70 jen doporučit. Jedná se o stabilní a odolnou malou koptéru, která přinese mnoho zábavy i když bude venku škaredě. Velkým plusem je snadná dostupnost náhradních dílů a snadná výměna motorů za jiné. Vyzdvihnout musím i skvělý video vysílač, který má dostatečný dosah. S pár úpravami lze z Eachine Turbine QK70 udělat koptéru vhodnou i na venkovní let.

Tuto koptéru můžete zakoupit zde.