I když nejraději testujeme drony a nebo akční kamery, tak nám kostky Lume Cube nemohli uniknout. Jedná se o malé příslušenství, které využijete nejen ke kameře, ale i dronům, zrcadlovkám a nebo smartphonům. O co teda jde? Lume Cube je malý externí blesk, který najde využití snad všude a to jak ve vzduchu, tak na zemi a dokonce i pod vodou.

Specifikace Lume Cube: 

  • světelný tok: 1500 lumenů
  • doba trvání blesku: 1 – 1/8000 s
  • barevná teplota: 6000K
  • vodotěsný do 30 metrů
  • rozměry: 3,8 x 3,8 x 3,8 cm
  • váha: 119 gramů
  • Bluetooth
  • optický senzor
  • trvalé svícení
  • 1/4 stativový závit

Obsah balení

K redakčnímu testu máme k dispozici 2 světla Lume Cube (černé a šedé), držáky pro DJI Phantom 3 a 4, smartphone KIT, násadu na GoPro a magnetický kryt. Vše z toho lze zakoupit samostatně a nemusíte tak platit za něco, co nikdy nevyužijete.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Medianest.net, kde si můžete veškeré vybavení nejen koupit, ale i zapůjčit.

Design a zpracování

Nyní již máte určitou představu o tom, co Lume Cube umí, takže se podíváme jak vypadá. Tělo externího blesku je vyrobeno z kovu, což je znát na váze, která je 119 gramů. Na druhou stranu výrobce garantuje voděodolnost do 30 metrů. Horní strana disponuje dvěma tlačítky, které jsou ale poměrně malé. V rukavicích není ovládání úplně spolehlivé, ale bez nich je to už lepší. Na spodní straně je stativový závit, který slouží pro upevnění na příslušenství.

Vepředu je kromě silné LED diody s výkonem 1500 lumenů také optický senzor. Na opačné straně je pod kovovou krytkou schován microUSB konektor pro nabíjení. Zadní kryt lze vyměnit za magnetický a pak Lume Cube drží i na kovové ploše.

Příslušenství je zpracováno taktéž na výbornou. Sice je vyrobeno převážně z plastu, ale vypadá dostatečně pevně a odolně. Jediným mínusem je jeho cena, která je poměrně vysoká.

 

Ovládání a funkce

Seznam funkcí moc dlouhý nebude, ale co Lume Cube slibuje, tak s přehledem zvládá. Smart funkce jsou dostupné až po zaregistrování, spárování světla se smartphonem a následném stažení volně dostupné aplikace.

Android:

[appbox googleplay com.thinkeleven.lumecubepro&hl=cs]

iOS:

[appbox appstore  id957989962?mt=8]

Po stažení je patrné, že aplikace již nějaký čas nedostala žádný update. Funkčnost je sice v pořádku a spárování, včetně následné obsluhy proběhlo bez problému. Jen ten design je na míle vzdálený od současného minimalistického designu s kterým se můžeme setkat ve většině aplikací.

V aplikaci lze propojit až 5 světel prostřednictvím Bluetooth a nastavit k nim rozdílné parametry. Zároveň se blesk spárovaných světel synchronizuje se smartphonem a při focení z aplikace vám připojené Lume Cube blesknou ve správný čas.

Lume Cube lze ovládat i bez aplikace. Levým tlačítkem lze nastavit 1 z 10 intenzit nepřetržitého světla a pravým pak spustíte krátký záblesk a nebo zapnete optický senzor. Optický senzor spustí krátký záblesk po zaznamenání jiného zdroje světla. Když teda fotíte běžným fotoaparátem s bleskem, Lume Cube to zaznamená a spustí blesk taky. Odezva je okamžitá, takže se nemusíte bát nějakých výrazných prodlev mezi zařízeními.

Lume Cube v praxi

Přesuneme se do terénu a podíváme se, jak kostky Lume Cube fungují v praxi. Jediným úkolem těchto kostek je poskytnout dostatek světla za nepříznivých světelných podmínek.

Video režim (nepřetržité svícení) při plném výkonu osvětlí prostor na vzdálenost cca 10 – 20 metrů. V interiéru pak s přehledem osvětlí i velkou místnost.

V interiéru jsou Lume Cubes silné a poradí si i s velkou místností. Porovnání s LED bleskem na smartphonu vyhrávají na plné čáře.

Foto v interiéru – úplná tma

Venku dostanete slušné fotky jen tehdy, pokud je fotografovaný předmět do maximálně cca 5 metrů od vás. Na delší vzdálenost už není světla tolik. U videa to ale tolik nevadí a natáčet lze i na větší vzdálenost.

Vzdálenost objektu cca 7 metrů

Přikládám i video, na kterém jde vidět všecch 10 hodnot nepřetržitého světla. Bohužel jde jen o video z interiéru. To z venku se mi někam zatoulalo a nemůžu ho dohledat. Pokud se mi ho podaří najít, hned ho sem vložím.

Baterie

Výrobce slibuje minimálně 20 minut maximálního svitu, stopky se při testu zastavily na zhruba 25 minutách. Při polovičním jasu se dostaváme k 120 minutám nepřetržitého svícení. Výkonná LED dioda a kovové tělo mají za následek výrazné zahřívání. Světla jsem pro jistotu po cca 5 minutách vždy vypnul a nechal zchladnout na běžnou teplotu. Při polovičním jasu není zahřívání nijak hrozné a svítit si můžete o něco déle.

Závěr

I když umí Lume Cube v podstatě jen jednu věc, tak pomůže v mnoha situacích. Kromě lepších fotografií smartphonem, kde je přisvětlovací dioda prostě málo, získáte i lepší videa z outdoorových kamer. Aby toho nebylo málo, tak lze Lume Cube připevnit i na drony DJI a s trochou snahy je dostanete i na závodní koptéry, kde mohou sloužit pro lepší orientaci.

Lume Cube není v podstatě za co kritizovat. Jestli se nechcete nechat omezovat nedostatkem světla, je Lume Cube správnou volbou. V noci poslouží skvěle ať se rozhodnete fotit a nebo natáčet. Díky univerzálnosti a stativovému závitu jej přiděláte téměř kamkoliv.

Na závěr ještě jednou děkujeme společnosti Medianest.net za zapůjčení Lume Cube k recenzi.