Díky našemu partnerovi Gearbest se nám dostal do rukou další model z řady čínských akčních kamer, tentokrát značky Elephone. Vzhledem k tomu, co uvádí výrobce, by kamera měla disponovat množstvím zajímavých funkcí. Pojďme si jeho tvrzení otestovat v praxi.

Obsah balení

Bílé provedení krabice, ve které ElePhone EleCam Explorer Elite 4K přišla, působí velmi čistým a elegantním dojmem. Materiál, ze kterého je vyrobena, vypadá velice odolně a její obsah je v ní pevně a bezpečně zajištěn  – takhle má člověk jistotu, že transport kameře nebude dělat problém.

dsc_0184

Uvnitř se schovávají dvě oddělené krabičky – v první se nachází pevně zajištěná kamera a ve druhé veškeré příslušenství.

Recenze ElePhone EleCam Explorer Elite 4K
Recenze ElePhone EleCam Explorer Elite 4K

1. Kamera

Zabezpečení při transportu je zajištěno hned v několika ohledech. Kamera je uložena ve voděodolném obalu, který je navíc pevně usazen v pěnové formě, takže není možné, aby se při běžném převozu jakkoli poškodila.

2. Příslušenství

Příslušenství je opravdu bohaté – zahrnuto je v něm vše, co by člověk při koupi akční kamery očekával. Je skoro nemožné identifikovat každý kus na první pohled, ale pokud budete s kamerou zachycovat svoje (nejen) sportovní aktivity, určitě se do toho dostanete. Např. u GoPro byste za tohle všechno kousek po kousku zaplatili. V tomto ohledu má tedy Elephone za nás velké plus.

1 x voděodolný obal 1 x náhradní dvířka k voděodolnému obalu
2 x nalepovací držáky 2 x suchý zip
1 x držák na kolo 2 x oboustranné nálepky k držákům
1 x držák na kameru (bez obalu) 2 x připínací pásky
1 x připínací svorka 3 x spojovací díly
1 x držák na voděodolný obal (malý) 1 x USB kabel
1 x držák na voděodolný obal (velký) 1 x kovový drát
4 x stahovací pásky 1 x čistící hadřík
1 x anglický manuál

Recenze ElePhone EleCam Explorer Elite 4K

Pro lepší představu shlédněte náš unboxing:

 

 

Rozměry balení: 24,50 x 11,00 x 8,30 cm
Hmotnost balení: 0,725 kg

Design a zpracování

Jednoduchý a sportovní design určitě neomrzí. Námi testovaný kus je laděn do černé, avšak k sehnání je i ve stříbrném provedení. Kamera působí velmi pevně, i když je vyrobena z plastu a díky svým rozměrům, 59 x 41 x 30 mm a hrubému, vroubkovanému potažení po celém svém obvodu, skvěle padne do ruky. Úhlopříčka hranatého, velmi čitelného TFT displeje měří 2 palce.

Recenze ElePhone EleCam Explorer Elite 4K

Vyjímatelnou 1050 mAh baterii nalezneme pod nenápadným krytem ve spodní části kamery.

dsc_0232

 

Na levém boku kamery najdeme tři sloty – mini HDMI, micro USB, slot na paměťovou kartu  a také zabudovaný mikrofon.dsc_0226

Ovládání kamery probíhá pomocí čtyř tlačítek. První z nich, tlačítko power / mode, se nachází vedle čočky. V případě, že jej podržíte na 3 vteřiny se kamera zapne či vypne. Stisknutím přepínáte mezi všemi módy – natáčením, fotoaparátem, galerií a nastavením. Dále při stisknutí tohoto tlačítka během natáčení videa dojde k pořízení snímku.

dsc_0228Druhé, potvrzovací tlačítko – OK – je umístěné na horní straně kamery. Vzhledem k jeho pozici není žádným překvapením, že funguje jako spoušť. Navíc, pokud vám při natáčení zhasne displej, krátkým stisknutím tohoto tlačítka jej opět rozsvítíte. V případě, že byste displej chtěli naopak zhasnout, dlouze jej podržte.dsc_0231

Další dvě tlačítka na pravém boku fungují jako šipky k projíždění menu. Pokud horní šipku stisknete mimo menu, dojde k zapnutí, nebo vypnutí Wi-Fi. Primární funkcí těchto tlačítek je ale samozřejmě zoom. Zabírané objekty je možno přiblížit až 4 x.

Tlačítka by mohla být rozhodně lépe zpracovaná – jejich odezva je často zpomalená, nebo žádná. Pokud tlačítko nestisknete intenzivně, reakce se nemusí dostavit.

 

Rozměry kamery: 5,92 x 4,10 x 2,98 cm
Hmotnost kamery: 0,055 kg (bez baterie)
Displej: TFT
uhlopříčka 2’
rozlišení 960 x 240
 Sloty: micro USB
mini HDMI
slot na pamětovou kartu

Hardware

Kamera ElePhone EleCam Explorer Elite je vybavena 12 Mpx snímačem se zorným úhlem 170°, který lze digitálně zmenšit na 140°, 110° nebo 70°. Stabilizace obrazu je zajištěna zabudovaným gyroskopem. Bohužel v nastavení schází rotace obrazu a tak, pokud natáčíte vzhůru nohama, je třeba snímky či videa otočit dodatečně.

Tato sympatická akční kamera disponuje upgradovanou čipovou kartou Novatek 96660 a snímačem Sony IMX078. S tímto vybavením zvládne Explorer Elite natáčet v (maximálním) rozlišení 4K při 24 snímcích za vteřinu. 4K je však interpolované z 2880 x 2160 na 3840 x 2160, což kvalitě videa zrovna moc nepřidá.

Z tohoto důvodu upřednostňujeme natáčení v 1080p při 60 snímcích za vteřinu. Výhodou tohoto rozlišení je rozhodně poměr kvality videa a úspory paměti. Můžeme také vybírat z 2K (30 fps), 1080p (60/30 fps) a 720p (120 fps). Poslední zmíněné je ideální k točení ve slow motionu. Paměťová karta není součástí balení. Je tedy nezbytné si ji ke kameře opatřit a to do maximální kapacity 64 GB. Kamera má zabudovaný mikrofon, jehož kvalita se drží lehce pod průměrem. Externí mikrofon k ní připojit nelze.

Nedílnou součástí akční kamery je vyjímatelná baterie s kapacitou 1050 mAh, která vám zajistí 75 minut nepřetržitého natáčení v 1080p. Balení obsahuje i USB kabel s jehož pomocí lze kameru nabíjet jak z počítače, tak připojením k AC adaptéru. Ten však není součástí balení. Výrobce uvádí, že úplné nabití trvá dvě hodiny. Nicméně v praxi se doba nabíjení pohybovala okolo 3 hodin (pomocí adaptéru). Zmíněný USB kabel vám poslouží také k přenosu dat a pro případ, že byste Explorer Elite chtěli proměnit ve webkameru k vašemu počítači. V tomto případě však nečekejte široké možnosti nastavení.

V neposlední řadě stojí za zmínku vodotěsný obal akční kamery, který otevírá dveře do světa natáčení pod vodou a to až do hloubky 30 m. Pro poutavější podvodní fotografie a videa si pro nás výrobce přichystal speciální mód určený pro tento druh natáčení, který umocňuje vodní světelné efekty o 15 – 30 %.

dsc_0169

Baterie: vyjímatelná, 1050mAh
Nabíjení: 5V 1A
AC adaptér, z PC přes USB kabel
Doba nabíjení / provozu: 2 – 3 hodiny / 75 minut natáčení (1080p)
Čipová sada: Novatek 96660
Paměťová karta: Micro SD/TF
maximum 64 G
Mikrofon: zabudovaný
Čočka: 12 Mpx
úhel záběru 170°
Voděodolnost: do 30 m

Uživatelské rozhraní

Menu je alfou omegou celého nastavování kamery. Natáčet můžete v nejrůznějších módech z nichž nejzajímavější jsou rozhodně timelapse, slow motion a rybí oko.

Pro lepší představu jsme pro vás všech 7 stran menu vyfotili:

 

Dostupné módy: loop-record, slow motion, time-lapse, detekce pohybu, FOV, aqua mód, samospoušť, sekvenční focení, mód do auta, rybí oko
Další funkce: odložené vypnutí, časová značka, časovač, automatické ostření, volitelné nahrávání audia, stabilizace obrazu, fotografie z ptačí perspektivy
Jazyky vstupu: angličtina, francouzština, němčina, italština, portugalština, ruština, španělština, zjednodušená čínština

Aplikace

V přiloženém manuálu jsme se dočetli, že kameru je možno spárovat se smartphonem nebo jiným chytrým zařízením pomocí Wi-Fi a aplikace ELE-CAM. Po přečtení negativních recenzí na Google Play jsme ale naznali, že to možná nebude tak růžové. Podle nich aplikace s kamerou nekoresponduje podle představ. To jsme si samozřejmě hned ověřili. Jak to dopadlo?

Celé propojení začíná tím, že na kameře spustíte Wi-Fi ke které se následně připojíte pomocí hesla, jenž najdete na displeji kamery – to si samozřejmě můžete změnit. V našem případě proběhl první pokus o propojení bez problému, avšak při několika dalších pokusech se nám zařízení bohužel nepodařilo vyhledat – stalo se nám tedy přesně to, co psali ve zmíněných recenzích. Později to ale zase fungovalo, takže asi záleží na konstelaci hvězd. Nicméně pokud se tímto prokoušete, už jen stačí spustit nainstalovanou aplikaci.

Tím ale noční můra nekončí. Pokud jste si mysleli, že vám aplikace ovládání usnadní, tak jste na omylu. Lze v ní přepínat mezi nahráváním, focením a jednotlivými volbami rozlišení, avšak veškeré ostatní efekty musíte nastavit na samotné kameře. Navíc je odezva velmi pomalá. V případě, že stisknete spoušť pro focení, musíte setrvat alespoň 3 vteřiny, než kamera fotku skutečně pořídí. Není tedy žádným překvapením, že i zabíraný obraz je o několik sekund pozadu a často se rozpadá.

Aplikaci tedy rozhodně považuji za jednu z největších slabin.

 

Wi-Fi: do 50 m
přenos obrazu, vzdálené ovládání

Foto a video

Myslím, že bude rozumnější, když začneme s ukázkami fotek. S kvalitou jsem vesměs spokojen, ale jejich “ostrost” bych přirovnal k fotkám z mého telefonu (Samsung Galaxy S4 mini). Nic extra. ElePhone EleCam Explorer Elite 4K však zvládne 20 MPx. Toto číslo ale zahrnuje interpolaci. “Přirozeně” kamera zvládá 12 MPx. Výstupy jsou ve formátu .jpg.

U focení mě ale baví experimentovat s jednotlivými módy. Často mi totiž přijde, že se na fotkách projeví více. A potom už z toho často vyleze něco zajímavého.

Fotky naleznete v plném rozlišení ke stažení zde.

 

 

Bez efektů – 20 Mpx
Rybí oko – 20 MPx
Rybí oko, pološero, barva a černobílá (ve které se dá přímo fotit) – 20 MPx
Rybí oko, noc – 20 Mpx


dsc_0204A teď video. Kameře chybí rotace obrazu. Pokud natáčíte vzhůru nohama, počítejte např. s tím, že pokud máte nastavenou viditelnost data a času na snímcích, po nutném, dodatečném otočení materiálu v počítači bude text naopak. Přesně to se stalo nám.

Zkoušeli jsme natočit cestu autem. Po připevnění na čelní sklo jsme ale byli nuceni točit vzhůru nohama. Datum a čas jsou tedy mimo jejich obvyklou pozici.

Počasí v posledních den také nebylo zrovna ideální. Hodně zataženo, málo světla, a to pro kameru představovalo obrovské potíže. Poznamenávám, že bylo 14:15. Však posuďte sami.

Videa naleznete v plném rozlišení ke stažení zde.

 

2K za dobrého světla

4K – Jak vidíte, zaostřování na blízko kameře také dělá problém

4K pod mostem

4K v černobílé

Malý experiment s bublinami v 720p slow motionu

Zapalování sirky – 720p slow motion

 

Formát ukládání: MP4, JPEG
Dostupná rozlišení: 4K (3840 x 2160) / 24 fps
2K (2560 x 1440) / 30 fps
1080p (1920 x 1080) / 60 fps
720p / 120 fps

Závěr

Trošku nás mrzí, že jsme neměli příležitost vyzkoušet natáčení pod vodou a s ním spojené efekty. I tak jsme ale, vzhledem k okolnostem z kamery dostali maximum. Z jejího testování máme hodně smíšené pocity. Explorer je jednou z nejlevnějších akčních kamer, které zvládají 4K, což je velké plus, díky kterému je tento produkt velmi vhodný i pro začínající. Nízká cena této kamery však přichází ruku v ruce s vysokou daní.

+

cena nepoužitelná aplikace
hmotnost ohrožení kvality videa při špatném osvětlení
design často pomalá nebo žádná odezva
75 minut čistého natáčení na jedno nabití
množství přiloženého příslušenství
výběr z mnoha módů