Dron, kvadrokoptéry, hexakoptéra..? Co to je?

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
co je dron

Dron, kvadrokoptéra, hexakoptéra, multikoptéra…ještě před několika lety takřka neznámé pojmy, které většina z nás znala pouze z večerního zpravodajství, kde jsme byli informováni, že vojsko spojených států a dalších vojenských velmocí vyvíjí bezpilotní letouny pro monitorovací, průzkumné, či špionážní operace v hloubi nepřátelského území. Tato doba však pominula. Ne snad že by světové armády drony přestaly vyvíjet (právě naopak), ale čím dál více se hovoří o využívání dronů pro komerční a hobby účely.

Dnes můžeme kdekoliv na obloze spatřit malá zařízení obvykle čtvercové konstrukce, jak tiše proplouvají vzduchem a natáčí nebo fotí okolní krajinu. Díky dronům můžeme získat velmi specifické záběry a fotografie, které bychom byli schopni pořídit pouze pomocí klasického vrtulníku s pilotem. Pronájem, potažmo koupě reálného vrtulníku je vysoce nákladná záležitost, takže většina z nás sáhne raději po dronu, který je finančně dostupnější.

Pokud pro vás není focení a natáčení zajímavé, nezoufejte! S dronem se dá užít spousta zábavy i při samotném létání a nepotřebujete k tomu žádnou kameru. Dron se standardně velmi jednoduše ovládá – dokáže ho ovládat téměř každý. Letové vlastnosti dronů jsou na velmi vysoké úrovni. Možností pohybu je mnoho a s některými typy je možné létat i akrobacii.

Pro komerční účely a natáčení vysoce kvalitních záběrů, doporučujeme zaměřit se na značku DJI. Tuto značku využívají přední fotografové a kameramani. K modelům od této značky je možné připojit GoPro kameru. Pomocí wifi ji spárujete s vaším chytrým telefonem a online sledujete záběry na vašem mobilním telefonu, fotíte, zapínáte nebo vypínáte kameru. Jednodušeji už to nejde. V nabídce máme také značné množství příslušenství k dronům, jako jsou gimbaly pro stabilizaci obrazu, hliníkové kufry pro přepravu dronů, řídící jednotku Naza V2 + GPS a mnoho dalšího.

DRONY S KAMEROU

Rádi byste si užili záběry z ptačí perspektivy? Drony s HD kamerou zažívají v současnosti obrovský boom. Za relativně nízké pořizovací náklady je dnes možné pořídit dron, který má součástí HD kameru. Bezkonkurenčně nejžádanější v této kategorii je Syma X5C. V roce 2015 se jedná o nejprodávanější RC model (nejen dron) na světě!

DRONY BEZ KAMERY

Klasický RC model určený pro létání (možná náhrada za RC vrtulník). Dle našeho názoru s dronem si užijete daleko více zábavy než s klasickým RC vrtulníkem. K modelům z této kategorie je možné zakoupit externí kameru a k modelu ji připevnit pomocí vlastní zručnosti. Na takové to klasické domácí polétání doporučujeme Zhan X4, který vás svými letovými vlastnostmi doslova nadchne! V balení naleznete 2 akumulátory. Garantujeme vám, že rychlostí a obratností tohoto dronu budete velmi překvapeni.

DRONY S FPV

Kapitola sama pro sebe. Drony s FPV umožňují sledovat online záběry z kamery na displeji vysílače nebo na chytrém telefonu. Stačí zdarma stáhnout a nainstalovat aplikaci do vašeho mobilního zařízení, vzlétnout s dronem a poté už si jen užívat pohledy z ptačí perspektivy. Jedná se o obrovskou výhodu oproti klasickým dronům s HD kamerou (které nemají online přenos), protože zde přesně vidíte, co natáčíte. Nestane se vám tak, že přijdete domů celí natěšení, co jste natočili, vložíte do vašeho počítače paměťovou kartu a tam teprve zjistíte, že jste celou dobu točili úplně něco jiného, než jste chtěli. U dronu s FPV se vám to rozhodně nestane.
Mezi nejžádanější drony v kategorii FPV patří následující typy:
 
Další názvosloví: 
  • Kvadrokoptéra – dron se čtyřmi rotory
  • Hexakoptéra – dron se šesti rotory
  • Multikoptéra – Nadřazený výraz pro kvadrokoptéry a hexapotéry. Do této kategorie spadají oba zmíněné typy.
%d bloggers like this: