Středočeská policie v posledních dnech představila hned na několika akcích své nové vybavení, respektive techniku. Tentokrát nejde o nové vozidlo, nebo o nový vrtulník. Byť se to tomu trochu podobá.

Územní odbor Příbram zakoupil za výrazné podpory Středočeského kraje dva drony. Cena celého projektu, tedy dvou dronů, včetně ovládání, výcviku pilotů a náhradních dílů, činí cca 2 milióny korun.

Stroj se jmenuje „Bezpilotní rotorový univerzální systém“, tedy „BRUS“. Vyvinuli ho specialisté ve Vojenském technickém ústavu v pražských Kbelích, a to na zakázku pro PČR.

Stroj má v průměru 120 centimetrů, má uhlíkovou konstrukci a je osazen 6 motory o příkonu 400W (každý). Dron váží až 10 kilogramů a ve vzduchu vydrží více než 40 minut, přičemž snese vítr o rychlosti až 10 m/s.

Dron lze ovládat na vzdálenost až 10 kilometrů, přičemž stroj sám pozná, kdy je ještě schopen se bezpečně vrátit zpět. Pokud proto po „x“ kilometrech usoudí, v ohledu na členitost terénu atd., že by nebyl schopen se bezpečně vrátit zpět, cestu dále nepodnikne a naopak vyšle svému „řidiči“ signál návrat a vrátí se.

Dle policistů, kteří se s dronem školí, a kteří jej v budoucnu budou ovládat, lze na vzdálenost přibližně 5 kilometrů „on-line“ přenášet obraz zachycený kamerou z dronu do velkého tabletu.

Co se týče vybavení, může se dron pochlubit nejen běžnou kamerou, ale také kamerou s nočním viděním, či s termovizí. Velmi praktickými pak jsou pro policii tiché rotory.

Využití se proto logicky samo nabízí. Dron má být využíván při pátracích akcích, zejména v oblasti CHKO Brdy, dále pak k monitorování událostí většího rozsahu, jako jsou například požáry atd. Využit má být tehdy, je – li například nasazení vrtulníku LS PČR v daný moment neekonomické.

Nezbývá, než čekat, kdy BRUS uvidíme poprvé v „ostré“ akci…

Za článek děkujeme webu tydenikpolicie.cz.

Zdroj: tydenikpolicie.cz