První kamerou se záběrem 360° u nás v redakci je kamera Amkov AMK100S, která se k nám dostala díky prodejci Gitupkamery.czAmkov AMK100S je jednou z prvních vlaštovek na poli 360° kamer v Číně a sám jsem hodně zvědav jak na tom bude s kvalitou záznamu a také přehráváním videa v brýlích pro VR.

OBSAH BALENÍ

Bílá, ničím nezajímavá krabička je ozdobena jen logem výrobce a nic nenaznačuje tomu, že se uvnitř ukrývá celkem zajímavá kamerka. Příslušenství je uvnitř docela poházené, jelikož zde nejsou žádné přihrádky, kam by se dalo příslušenství či kamerka uklidit.

Obsah balení

  • kamera Amkov AMK100S
  • pouzdro
  • držák na řídítka
  • gumové pouzdro s přísavkami
  • plastový držák
  • samolepící držák
  • redukce (2x)
  • USB kabel
  • český manuál

Voděodolné pouzdro v krabičce nenajdeme a je nutné jej dokoupit zvlášť, stejně jako hodinky sloužící k ovládání na vzdálenost až 20 metrů.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Kamera Amkov AMK100S je vzhledem k tomu co umí poměrně malá a lehká. Rozměry jsou 51 x 42 x 35 mm a váha je 84 gramů. Zpracování je příkladné, ale uvítal bych větší zdvih tlačítek aby se dali lépe nahmatat. Několikrát se mi stalo, že jsem se musel ujistit, zda mám prst na správném místě.

K ovládání je určena trojice tlačítek a malý informativní displej s výbornou čitelností na slunci, jenž informuje o aktuálním módu (video/foto/režim auto), stavu baterie a díky displeji je možné procházet i menu s nastavení

Tělo je vyrobeno z pogumovaného plastu. Ten je na dotek příjemný, ale je magnetem na otisky. Všechna tlačítka najdeme na pravé straně. Vrchní část je místem pro displej. Dole, vedle stativového závitu jsou pod gumovou krytkou konektory ( microHDMI, microUSB a slot na microSD kartu). Na zadní straně je pod krytem schována 1000 mAh baterie.

HARDWARE

Dostáváme se k vnitřnostem. Informací v manuálu a ani na stránkách výrobce není mnoho. Dozvíme se, že uvnitř kamery je procesor SunPlus 6350 a 8 MPx CMOS senzor. Úhel záběru je 360 x 220 stupňů a světelnost f/2.0.

Monochromatický displej má úhlopříčku 0,96 palce a rozlišení je pro tyto účely dostačujících 128 x 64 pixelů.

Rozlišení videa je maximálně 1920 x 1440/30 fps (MOV) a fotografie pořídíte v maximálním rozlišení 3840 x 2160 (JPG).

Kameru je možné propojit kabelem skrze microHDMI, microUSB a nebo bezdrátově a pomaleji prostřednictvím Wi-Fi.

Akumulátor s kapacitou 1000 mAh udrží kameru při životě bez zapnuté Wi-Fi kolem 90 minut. Se zapnutou Wi-Fi je to asi o 30 minut méně.

OVLÁDÁNÍ A FUNKCE

Ke všem funkcím se snadno dostaneme díky trojici tlačítek. Ovládání je jednoduché a až na nízký zdvih tlačítek není co vytknout. Displej zaslouží pochvalu za výbornou čitelnost na slunci.

Tlačítko ON/OFF slouží pro zapnutí a vypnutí kamery, přepínání režimů a také jako potvrzovací tlačítko. Krátkým stiskem tlačítka s ikonou Wi-Fi se ovládá bezdrátová síť a dlouhým stiskem se dostaneme do nastavení. Poslední tlačítko má funkci spouště.

Kamera disponuje i režimem CAR, kdy se nahrávání aktivuje pohybem a využijete ho teda především v autě jako černou skříňku.

APLIKACE

Výrobce odkazuje na aplikaci SYMAX360, která není zrovna plynulá, ale je funkční. Nastavení je totožné s tím, co najdeme v kameře, ale navíc přidává náhled z kamery a to včetně možnosti zobrazení pro brýle VR. Pro správu videa v PC je dostupný program Kolor Eyes, který slouží jako jednoduchý přehrávač 360° videí.

FOTO A VIDEO

Jakou kvalitu videa může mít 360° kamera za cca 3500 Kč? Bohužel dost špatnou. Záběry jsou naprosto bez detailů, neostré, rozmazané a vypadají, jako bych na objektivu zapomněl ochrannou fólii.

Videa si můžete stáhnout zde a pro přehrání využijte výše zmíněné aplikace Kolor Eyes.

Fotky sice vypadají o něco lépe než videa, ale stále to není ono. Doporučuji si je stáhnout v plném rozlišení zde a prohlédnout přes PC program Kolor Eyes, kde budete mít možnost rozhlížení se.

ZÁVĚR

Kamer s možností záznamu v rozsahu 360° stupňů není mnoho a AMKOV AMK100S je takovou první vlaštovkou z Číny, která se, podle mne vydala jen na průzkum trhu. Zpracování kamery je sice na dobré úrovni, ale kameru si, alespoň já, vybírám především pro kvalitu záznamu a právě kvalita je zde hodně pod průměrem.

Děkujeme prodejci Gitupkamery.cz za poskytnutí kamery AMKOV AMK100S k recenzi.