Pokud trávíte slunné jarní víkendy na louce se svým dronem, možná vás překvapí, že pro jakékoli komerční využití vašeho letounu byste měli mít sjednané „povinné ručení“. „Dronů v Česku létají tisíce, ale pojištění má naprosté minimum z nich,“ upozorňuje Jan Huták z Allianz pojišťovny, která majitele dronů chrání už od roku 2012. Pojistit si můžete i takový stroj, se kterým létáte pouze pro relaxaci. Hodit se vám to bude také pro výlety do zahraničí.

„Občas dochází k nepříjemným nehodám, kdy se i při dodržení všech pravidel bezpečného provozu může dron „zalétnout“ z důvodu technické chyby a způsobit škodu na majetku či zdraví,“ vysvětluje Jan Huták, proč se pojištění vyplatí i zkušeným pilotům. Majitelé komerčně využívaných dronů navíc v Česku nemohou bez pojištění odpovědnosti za škody způsobené jeho provozem získat povinné povolení k tzv. leteckým pracím od Úřadu pro civilní letectví. Kromě hrozby placení vysokých částek za odškodné se tak vystavují i nebezpečí tučné pokuty.

Allianz pojišťovna již pátým rokem nabízí speciální pojištění nejen majitelům komerčně využívaných strojů, ale i těm, kteří je používají čistě pro rekreaci. V této kategorii je zatím pojištění povinné jen v případě, že dron váží více než 20 kg. Pojistit si samozřejmě můžete i menší nekomerčně využívané stroje, což se vám může hodit třeba o dovolené. Smlouva totiž platí pro celou Evropu.

Přestože drony malých rozměrů se dnes v médiích objevují hlavně v souvislosti s tématem možné ztráty soukromí nebo teroristických útoků, riziko nechtěného poškození cizího majetku či zdraví se nevyplácí bagatelizovat, a to i s ohledem na zvýšení částek za odškodnění fyzické a psychické újmy, které loni přinesl nový občanský zákoník. Počet klientů tohoto pojištění eviduje Allianz zatím ve stovkách. Pro věrný odraz české reality by to však měly být tisíce.

Na níže uvedených kontaktech Vám velmi rád pomohu a zrealizuji pojištění Vašeho dronu a Vaší odpovědnosti z pracovní činnosti s drony a pomohu i s vyřízením registrace na Úřadu pro civilní letectví, Praha:

RNDr. et PhDr. Jan Huták

Výhradní pojišťovací agent

Expert korporátního pojištění Allianz pojišťovny, a. s.

Výstavní 385/9

603 00 Brno

Mobil: +420 775 191 178

E-mail: jan.hutak@iallianz.cz