Ptáci jsou nejúčinnější létající “stroje” na světě. A jsou zde lidé, jako například Markus Fischer ze společnosti Festo, kterému se podařilo sestrojit model, nazvaný “SmartBird” jinak též “Chytrý pták”. Co to je? Je to inovativní mechanický pták, který se nedávno vznesl a svou konstrukcí křídel a aerodynamikou si vystačí sám. Je to nový druh dronu, určený ne k zábavě, ale ke studiu.

SmartBird byl inspirován rackem stříbřitým. Je to model ultralehkého letadla (spíše ptáka) s vynikající aerodynamikou a maximální pružností. Co je na tomto dronu tak úžasné? Jedním slovem vše. Ale hlavně to, že má výtečné regulační schopnosti a lze s ním účinně manipulovat i v letovém provozu. Jak je to možné, osvětluje hlavní inženýr tohoto projektu ve svém rozhovoru zde.

Nejtěžší bylo okopírovat pohyb křídel a ocasní letky. Ptáci, stejně jako lidé, mají mnoho kloubů a kostí, které umožňují změnu pohybu v reálném čase. Je však zbytečné cokoli popisovat slovy, raději se podívejte na následující videa a sami zjistíte, že jde o úžasnou technologickou novinku.

 

 

[Zdroj] [Zdroj]