Nejnovější hračkou v redakci je akční kamera SJCAM SJ5000X, zapůjčená prodejcem Isix.cz. Kamera je známá svou schopností natáčet videa při maximálním rozlišení 4K (3840 x 2160) a je vybavena také optickou stabilizací. Vzhledem ke specifikacím by mělo jít o zatím nejlepší kameru, jakou kdy společnost SJCAM vyrobila. Bude tomu tak?

Přečtěte si i naše další recenze

OBSAH BALENÍ

Než otevřeme balení, které jak už víme je plné příslušenství, podíváme se, co se dozvíme z kartonové krabice. SJCAM se i zde drží bílo-červeno-černé barevné kombinace, ale oproti balení SJCAM SJ4000 Wi-Fi působí mnohem decentněji. Okénko na přední straně poskytne pohled na kameru v pouzdře a dočteme se i pár základních parametrů. Zbývající parametry jsou v kompletní sestavě k nahlédnutí na straně opačné. Na boční straně jsou vytisknuty QR kódy, které po naskenování odkáží ke stažení aplikace do chytrých zařízení. Posledním důležitým prvkem je nálepka, taktéž s QR kódem pro ověření pravosti kamerky.

Krabičku jsme si proklepli, takže jdeme dovnitř zjistit, co si pro nás SJCAM nachystal tentokrát. Prohrabuji se hromadou příslušenství, snažím se jej pojmenovat a všímám si, že něco stále chybí. Znova kontroluji vnitřek krabičky, která je ale prázdná a zjišťuji, že kamera SJCAM SJ5000X je ochuzena o síťový adaptér. Osobně s tím problém nemám, ale někoho chybějící zdroj může zamrzet. USB kabel je ale přiložen stejně jako vodotěsné pouzdro, krytka objektivu, dvířka pouzdra s průduchy, úchyt na řídítka, držák holé kamery včetně klipu, redukce na stativ, rychloupínací úchyt, zahnutý lepík na helmu, 3-way pivot držák, náhrádní 3M samolepky, set dvou pásků, čístící utěrka, anglický manuál a nálepky s logem SJCAM. Ufff, snad jsem na nic nezapomněl. Pro jistotu přikládám fotky příslušenství.

 

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Stále stejná písnička. Pro příště si asi vytvořím mustr a do tohoto odstavce jej jen zkopíruji, protože rozdílů mezi jednotlivými kamerami není mnoho. SJCAM SJ5000X je designově totožná jako Radkem recenzovaná kamera SJ5000+.

Kamera je, pokud vynechám displej a objektiv, vyrobena z na dotek příjemného plastu a po obvodu je zdrsněna pro jistější úchop. Rozměry tohoto kousku jsou 61 x 42 x 25 mm a váha s baterií je 74 gramů ( bez baterie 58 gramů). Zpracování samotné kamery je bez výhrad, vše lícuje tak jak má, tlačítka mají jistý stisk i v pouzdře a při používání jsem nezaznamenal žádné nelibé zvuky jako vrzání. Jednu výtku přece jenom najdu a vztahuje se k vodotěsnému obalu, který překážel zornému poli objektivu a na záběrech je to v rozích vidět. Taková věc se občas stane a byl jsem ujištěn, že tomu tak není často a měl jsem prostě jen smůlu na špatný kus.

Přední strana je místem pro objektiv, ovládací tlačítko, název kamery a dvě podlouhlé LED diody.

IMG_20151201_125408

Na zadní straně jsou vedle dvou palcového displeje taktéž umístěny dvě diodky.

IMG_20151201_125514

Spoušť a zároveň potvrzovací tlačítko najdeme na horní straně vedle další diody.

IMG_20151201_125501

Hned trojice tlačítek pro procházení v menu a ovládání Wi-Fi jsou na pravé strana tak, jako i průduchy pro reproduktor.

IMG_20151201_125610

Mikrofon, konektory miniHDMI a microUSB a také slot pro microSD kartu jsou k nalezení na levém boku. Slot podporuje všechny paměťové karty typu microSD do kapacity 32 GB a vybrané karty až do kapacity 128 GB. Citlivá část s konektory opět není nijak kryta, což jsem kritizoval i u levnější kamery SJ4000 Wi-Fi.

IMG_20151201_125628

Další věc, kterou jsem zrovna nechválil, byla krytka baterie. Zde má sice minimální vůli, ale jistící poutko proti zatoulání hledám zase marně.

IMG_20151201_125704

OVLÁDÁNÍ, FUNKCE

Ovládání je stejné jako u všech kamer SJCAM, takže zde není v podstatě o čem psát. Veškerá obsluha probíhá za pomoci 5 tlačítek a vše vám bude jasné během okamžiku. Více se zaměříme na funkce.

Samozřejmostí je natáčení videa a pořizování fotografíí, což je vlastně vše, co kamerka umí, ale jako bonus nabízí několik režimů a nastavení. Pro lepší představu si prohlédněte snímky z menu.

HARDWARE

Pokud bychom se podívali do nitra kamery, najdeme zde 12 MPX CMOS snímač Sony IMX078 s velikostí jednotlivých pixelů 1,55 um, který dokáže nahrávat filmy až do kvality 4K (UHD) při 24fps (interpolované), standardně pak do 2K (QHD) při 30fps nebo FullHD při 60fps. Kamera má samozřejmě širokoúhlý záběr stejně jako většina jejich souputníků, na výběr máte výseče v rozpětí 170°, 140°, 110° a 70°. Se zpracováním obrazu se statečně pere procesor Novatek 96660.

Video je uloženo ve formátu MP4 a fotografie mají příponu JPG. Zvuk je nahráván v mono, ale jeho kvalitu posoudit nemůžu. První várka kamer měla totiž problémy s jeho záznamem a není jisté, zda se jednalo o HW nebo SW problém. Mnou recenzovaný kus začal pořizovat zvuk až po upgradu firmwaru na 1.1S, ale i tak byla jeho kvalita nehodnotitelná. Přikláněl bych se k problému SW rázu, alespoň tedy v mém případě. Další várka kamer už má problém s mikrofonem vyřešen.

KONEKTIVITA A APLIKACE

Bezdrátové připojení prostřednictvím Wi-Fi už nesmí chybět v žádné kameře a tak jej lze najít i tady. Pomocí něj lze přenášet soubory bez kabelů a nebo si taky pohrát s nastavením. Samozřejmostí je i náhled na displeji a vzdálená spoušť. K tomu je nezbytná aplikace do chytrého zařízení, která je dostupná pro operační systémy Android a iOS.

Aplikace nepadá a splňuje to, co se od ní očekává. Pro přenos souborů ale raději použijte kabel, bude to mnohem rychlejší.

VIDEA A FOTOGRAFIE

Jeden obrázek vydá za tisíc slov, takže bez zbytečných průtahů shlédněte videa. Rozhodl jsem se natočit testovací videa při maximálním možném rozlišení 4K/24 fps a FullHD/60 fps, a to jak se stabilizací, tak i bez ní. Rozdíl je znatelný a dá se očekávat, že příští aktualizace stabilizaci ještě vylepší.

Jak SJCAM SJ5000X natáčí za lepších světelných podmínek se mi zjistit nepodařilo, protože po celou dobu testování nebylo počasí, jak vidíte na videích, zrovna ideální.

Kamera SJCAM SJ5000X si hravě poradí i s fotografiemi, kde mě překvapila věrným podáním barev. To ale nebyla jediná překvapivá věc, se kterou jsem se při prohlížení fotografií setkal. V rozích sem si všiml černých skvrn a nejdřív mě napadlo, že strkám prsty tam kam nemám. Stane se. Při bližším zkoumání jsem ale dospěl k závěru, že chyba není na mojí straně, ale ochranné pouzdro není zpracováno tak, jak by mělo. Mělo by se však jednat o výjimečný případ.

Videa jsou v plné parádě ke stažení zde a fotografie pro změnu zase tady.

BATERIE

Výrobce se rozhodl použít stejnou 900 mAh baterii jako v ostatních kamerkách a výdrž tomu i odpovídá. Bez Wi-Fi připojení a natáčení v rozlišení FullHD/60 fps se čas provozu pohybuje okolo 70 minut. Překvapením bylo, že podobného času jsem dosáhl i při maximálním rozlišení 4K. Opět ale doporučuji zakoupit náhradní baterie a nebo alespoň power banku, která na cestách poslouží nejen pro dobití kamery, ale zvládne dodat energii i telefonu.

ZÁVĚR

Kamera SJCAM SJ5000X má i přes počáteční problém s mikrofonem ambice stát se nejlepší kamerou společnosti SJCAM a pevně věřím, že tomu tak i bude. Během měsíce je dostupná již třetí aktualizace, přinášející mnohá vylepšení i opravy a tak jde vidět, že vývojáři nespí a opravdu se snaží dát věci do pořádku.

Akční kamery jsou velice univerzálními přístroji a jsou vhodné nejen pro sportovce. Ocení je každý, kdo rád zavítá do přírody, jezdí autem, na motorce, na kole, na bruslích a tak bych mohl ještě dlouho pokračovat. Nemusíte se bát vody a ani tvrdšího zacházení. Proč si koupit ale zrovna SJCAM SJ5000X? Pro mě jsou tohle hlavní důvody: věrné podání barev, stabilizace, vysoké rozlišení, podpora ze strany výrobce a množství doplňků již v základu.

Kameru si můžete zakoupit u společnosti Isix.cz, které děkujeme za zapůjčení.